Dalszy los przychodni na Zegrzyńskiej

5204499ddc391.jpg

W minionym tygodniu opisywaliśmy działalność pani Józefy Banach, która postanowiła przeciwstawić się bezwzględnym zasadom kontraktowania usług medycznych przez NFZ i walczyć o godne leczenie dla wszystkich osób starszych, niepełnosprawnych, chorych i matek z małymi dziećmi. Pod jej pismem z prośbą o przywrócenie opieki lekarskiej nocnej i świątecznej w przychodniach na Sowińskiego 4 i NZOZ „Zdrowie” podpisało się ponad 1000 osób.

Akcja zbierania podpisów była spowodowana ograniczeniem moźliwości korzystania z usług przychodni na Zegrzyńskiej przez osoby niepełnosprawne i o ograniczonej sprawności ruchowej. Podpisy zostały zebrane podczas codziennych wizyt w przychodni „Zdrowie”. – Na korytarzach ludzie chętnie się wypowiadali na temat fatalnych warunków i obsługi w Wojskowej Przychodni na ulicy Zegrzyńskiej. Spotkałam tylko jedną osobę, która była zadowolona – mówi pani Józefa Banach. – Nie zbierałam juź więcej podpisów, bo i po co. Wydaje mi się, źe taka liczba osób w zupełności wystarczy na przedstawicieli Legionowa. Wszyscy skupili się na pomocy nocnej i świątecznej, ale przecieź kaźdy pacjent – czy to w dzień, czy w nocy – musi mieć dostęp do lekarza. Jak skorzystać z takiej pomocy ma osoba niepełnosprawna, jeśli by zostać przyjęta u lekarza na piętrze, musi „udać” się po schodach po klucz do windy?

Odpowiedż NFZ

W piśmie datowanym na 6 czerwca bieźącego roku Narodowy Fundusz Zdrowia wyjaśnił pani Józefie Banach, źe Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska została wyłoniona w toku trzeciej edycji konkursu ofert.
Dwa pierwsze postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń NiŚOZ nie przyniosły efektu z powodu odmowy zakontraktowania świadczeń przez NZOZ „Legionowo” ul. Sowińskiego 4, na warunkach oferowanych przez Fundusz (I edycja), bądż braku oferentów (II edycja) – czytamy w piśmie  Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Barbary Misińskiej. W dalszej części pisma NFZ zapewnia, źe wojskowa przychodnia jest w rejestrze zakładów opieki zdrowotnej, spełnia wymagania sanitarno-epidemiologiczne oraz wymagania dotyczące kwalifikacji personelu, a rozpatrywanie połoźenia placówki wyłącznie w kontekście mieszkańców miasta Legionowa jest niewłaściwe, jako źe z usług przychodni korzystają równieź mieszkańcy powiatu.

Gra o pieniądze

Tajemnicą poliszynela jest fakt, źe Przychodnia NZOZ „Legionowo” nie wygrała kontraktu z powodu źądania lepszych warunków dla mieszkańców powiatu. Podczas gdy walka szła o trzy zespoły lekarskie dla ponad 100-tysięcznego powiatu, do gry nagle weszła przychodnia wojskowa. Obecnie mamy dwa zespoły, które obsługują cały powiat… i wąskie klatki schodowe oraz windę, do której klucze znajdują się na piętrze…

Póki co pani Józefa Banach czeka na następne pismo od NFZ, które ma przyjść juź 7 lipca . Jeśli w kopercie dostanie klucz do słynnej windy, reszta mieszkańców powiatu z pewnością równieź poprosi o podobne klucze.

iw