Wieliszew. „Nie wyobrażam sobie ekshumacji z naszego cmentarza.” Mieszkańcy Krubina przeciwko 3 wariantowi szybkiej kolei

129342162_3595154260572803_2210284925285055981_n

Mieszkańcy Kurbina protestują przeciwko planowanej szybkiej kolei przez teren ich wsi (fot. Sołectwo Krubin)

W konsultacjach społecznych mieszkańcom powiatu legionowskiego zaproponowano 3 warianty przebiegu nowej linii szybkiej kolei. Wariant 3 – budzący duże kontrowersje na Białołęce i w gminie Jabłonna także mocno ingeruje w tereny miejscowości Krubin w gminie Wieliszew. Planiści w miejscu gdzie obecnie znajduje się lokalny cmentarz zaplanowali wiadukt. Co zrozumiałe taka koncepcja spotkała się z oporem lokalnej społeczności. Rozmawiamy z Arturem Sierawskim z Krubina, który wraz z sołtysem wsi Leszkiem Wójcikiem zbierają podpisy pod petycją sprzeciwiającej się budowie. 

 

Czy mieszkańcy Krubina i okolic podjęli wiedzą, gdzie będą ekshumowane ciała ich bliskich? Pytaliście podczas konsultacji o kwestię cmentarza w Krubinie, co usłyszeliście?

Nie dopuszczamy nawet takiej możliwości. Cmentarz znajduje się w Krubinie od dwudziestu lat i powinien pozostać na tym miejscu. W tym miejscu spoczywają moi dziadkowie i nie wyobrażam sobie sytuacji, iż mieliby zostać ekshumowani gdzieś indziej. Podczas konsultacji padały pytania o cmentarz, jednak Państwo je prowadzący twierdzili, iż w tym miejscu znajduje się teren zielony. To jest kpina! Nikt tu nawet nie był i nie przeprowadził wizji lokalnej tylko usiadł i narysował kreski.

 

No właśnie wśród mieszkańców wszystkich wsi pojawiają się głosy głosy kwestionujące obecność planistów w terenie przez przygotowaniem tego korytarza kolejowego. W trakcie konsultacji słyszeliśmy jednak, że wizje w terenie były organizowane. Co sądzicie o wariancie, który ma prowadzić przez waszą wieś? 

Wariant 3 jest dla nas całkowicie nie do przyjęcia. W jego wyniku bylibyśmy niemal z każdej strony otoczeni torami kolejowymi. Ktoś to ostatnio dobrze określił, iż byśmy byli „ugotowani”. Wystarczy wejść na stronę gdzie są prezentowane proponowane korytarze przebiegu linii kolejowych by stwierdzić, iż są one na nieaktualnych mapach. Na mapach, na których nie ma wielu zabudowań, które powstały w ostatnich latach. A to właśnie w ostatnich latach Krubin dość mocno rozwinął się pod względem nowej zabudowy.

 

Zaczęliście zbierać podpisy pod petycją. Co w niej napisaliście i do kogo zostanie skierowana?

Tak próbujemy wszystkich sposobów by zatrzymać te szaleństwo! Chcemy zainteresować tym problem jak najwięcej osób, także tych „na stanowiskach”. Szukamy poparcia u wielu osób, nie zależnie na poglądy i przynależność partyjną. Tu nie chodzi o politykę tylko miejsce gdzie się wychowaliśmy i żyjemy. W swojej petycji zawarliśmy zdecydowany sprzeciw wobec 3 wariantu, wskazujemy na negatywne skutki dla miejscowości oraz środowiska. Planujemy petycje złożyć do Prezesa PKP PLK.

 

Zbierać pod nią podpisy, rozmawiacie więc z mieszkańcami Krubina, co mówią na temat planów PKP PLK?

Tak chodzimy bardzo dużo i rozmawiamy. Mieszkańcy są oburzeni, wielu z nich na terenach planowanej trasy ma pola i działki, które zostaną podzielone przez tory. To niedorzeczne! W rozmowach bardzo często wraca temat cmentarza, duża cześć spoczywających na cmentarzu to mieszkańcy Krubina, ich rodziny martwią się co będzie z grobami. Ostatnio usłyszałem od mieszkanki, że „nawet mój ostatni kawałek pola mi zabiorą”.

 

Plany PKP nie dotyczą wyłącznie linii szybkiej kolei. Według kolejarzy rozbudowana linia kolejowa nr 10 ma się łączyć z torami szybkiej na Łąkach Krubińskich. Co sądzicie o tej propozycji?

Nie zgadzamy się ani na wariant 3 ani dodatkową linie. To znaczy dla nas całkowite odcięcie od łąk, a jednocześnie mieszkańcy np. ul. Łabędziowej z okien mieliby widok ekranów dźwiękochłonnych albo jeszcze nie wiadomo czego. Przez lata Krubin uchodził za cichą i spokojną okolicę a teraz to wszystko ma zostać zrujnowane przez nieprzemyślane decyzje.

 

Czego oczekują mieszkańcy Krubina, czy jest możliwość aby w okolicy wsi przechodziła jakaś linia kolejowa? Chociażby w opcji zaproponowanej na wiosnę przez samorządy z powiatu legionowskiego?

Nie dopuszczamy możliwości poprowadzenia torów w zaproponowanych wariantach. Domagamy się całkowitego wycofania z tej propozycji. Co do innych propozycji będziemy mogli się odnieść gdy zostaną one formalnie zaproponowane.

 

Czytaj także:

Powiat. Konsultacje online w sprawie linii kolejowych dla Jabłonny, Legionowa i Białołęki. Niestety bez przełomu

 

Wieliszew. Wyburzenia konieczne. Niewykluczone, że każdy wariantów okaże się nieefektywny ekonomicznie