Cmentarz na Powązkach lekcją historii

cmentarz-na-powazkach_10

Ponad 200 lat historii, ponad milion pochowanych osób. Jedna z najważniejszych skarbnic i filarów tradycji, a przede wszystkim wiedzy o historii Warszawy. Mowa oczywiście o jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków stolicy – Cmentarzu Powązkowskim.

Cmentarz na Powązkach został założony w 1790 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Właśnie tutaj – klasa 3a i 3c z gimnazjum w Wieliszewie z wychowawcami, panią pedagog i panami: Radosławem i Marcinem- 16.10.2013r. postanowiły wybrać się na niezwykłą lekcję historii, języka polskiego i sztuki.

Artur OppmanSztuka na cmentarzu

Powązki to cmentarz, ale także przepiękny park, galeria sztuki pod gołym niebem, z rzeźbami i małą architekturą, to również bogate muzeum dziejów Polski. Znaleźliśmy tu wybitne dzieła klasycyzmu, secesji i sztuki współczesnej. Spacerowaliśmy alejami, szukając rzeźb z symboliką religijną, jak czaszki, krzyże oplecione bluszczem, złamane kolumny.

Sławni Polacy na Powązkach

Cmentarz na PowązkachDo najbardziej znanych należy Aleja Zasłużonych, powstała na tyłach katakumb w 1925r. z grobami sławnych Polaków, głównie pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy, śpiewaków operowych, czy aktorów. Pierwszą osobą pochowaną w Alei był noblista Władysław Stanisław Reymont. Wśród zasłużonych pochowanych na warszawskich Powązkach widzieliśmy groby Bolesława Prusa – pisarza, Bolesława Leśmiana – poety i prozaika, Mirona Białoszewskiego – poety i prozaika, Marii Dąbrowskiej – pisarki, Jana Kiepury – światowej sławy śpiewaka, Zbigniewa Herberta – poety i prozaika, Agnieszki Osieckiej – najsłynniejszej polskiej autorki tekstów piosenek, Krzysztofa Kieślowskiego, Jana Nowaka-Jeziorańskiego – kuriera i emisariusza Komendy AK i Rządu RP, Hanki Bielickiej – aktorki, Ireny Sendlerowej – działaczki społecznej, która ocaliła podczas holokaustu blisko 2,5 tys. żydowskich dzieci, Gustawa Holoubka – aktora, Krzysztofa Kolbergera – aktora.

Lista osób spoczywających na Powązkach jest oczywiście bardzo długa i nie sposób tu wymienić wszystkich tych, którzy uczestniczyli w tworzeniu politycznej i kulturalnej tożsamości naszego kraju.

Cmentarz na Powązkach dzięki pamięci

To, czy przyszłe pokolenia będą świadome swojej historii i tradycji, zależy od tego, w jaki sposób wspomnienia o przeszłości i jej namacalne świadectwo dziejów, w postaci grobów, katakumb, czy mauzoleów, będą zapamiętane i przekazywane potomności. Dla Powązek najistotniejsza jest pamięć o nich. Jeśli młode pokolenie dowie się, zrozumie, pozna Powązki w atrakcyjnej i czytelnej formie, jest szansa, że będzie o nich pamiętać.

nauczyciel języka polskiego M.K.