Legionowo. Licealiści z Konopnickiej tworzą ikony w bizantyjskim stylu

swiatlem-malowane-konopnicka

W LO im. Marii Konopnickiej uczniowie wykonują ikony zgodnie z bizantyjskimi kanonami. Prace legionowskich ikonopisarzy będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Historycznym w Legionowie Filii „Piaski”.
Od kilkunastu lat obserwujemy rosnące zainteresowanie ikoną. Coraz więcej osób zachwyca się jej duchowym i artystycznym pięknem. Warsztaty „Światłem malowane” wychodzą naprzeciw tej fascynacji. Podczas zajęć, które mają formę wykładów oraz warsztatów, uczestnicy poszerzają swoje umiejętności artystyczne, a także pogłębiają wrażliwość i wiedzę z zakresu historii sztuki. Zajęcia stanowią nie tylko naukę ikonopisania, ale również formę duchowego poznania i doświadczenia fenomenu sztuki sakralnej, jaką jest ikona. Część praktyczną poprzedzają wykłady wprowadzające, które przedstawiają historię malarstwa tablicowego, etapy jego rozwoju, tłumaczą teologię ikon, wyjaśniają specjalistyczne słownictwo, prezentują sylwetki znanych ikonografów, a także sztukę współczesną inspirowaną ikonami. Ikonograficy przechodzą przez wszystkie etapy wykonywania ikony: od prawidłowo przygotowanego podobrazia do założenia warstwy końcowej tzw. olify. Zapoznają się z budową podobrazia drewnianego, przygotowaniem i naniesieniem gruntu (lewkasu), wykonaniem grawerunku i puncowań (czekanki), pracami pozłotniczymi oraz malarskimi.

Tytuł warsztatów, a jednocześnie wystawy „Światłem malowane” odnosi się do Boga, który utożsamiany ze źródłem światła koniecznym, aby możliwe było życie na ziemi. Światło jest też najważniejszą częścią ikony, na której nie ma miejsca na cień czy ciemność, gdyż te rozumiane są jako odpowiedniki niebytu, czyli brak Boga. Z tego wynika też wszechobecny na ikonie niezmącony inną barwą kolor złoty, który nie jest właściwie kolorem, a symbolem światła.
Więcej informacji nt. warsztatów można znaleźć na blogu zaprojektowanym i administrowanym przez samych uczniów TUTAJ oraz na fanpage na Facebooku TUTAJ.

Pomysłodawczynią i prowadzącą warsztaty jest dr Izabela Kamińska, absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych w Lublinie oraz autorka rozprawy doktorskiej z zakresu historii sztuki obronionej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Specjalizuje się w tworzeniu malarstwa tablicowego, jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych.