Róźne oblicza akordeonu

520449c304d10.jpg

Kolejne Muzyczne Ogrody za nami. Tym razem w „akordeoNOWĄ Podróź Muzyczną” zabrał nas Warszawski Duet Akordeonowy. Na szczęście 17 lipca pogoda dopisała dzięki czemu koncert odbył się na świeźym powietrzu w Parku Solidarności. Choć akordeon na codzień nie jest instrumentem zbyt wszechstronnie wykorzystywanym, to jednak przyciągnął całkiem pokażne grono słuchaczy.

 

W skład Warszawskiego Duetu Akordeonowego wchodzą: Jacek Małachowski – akordeon oraz Piotr Kopietz – akordeon i popularyzowana przez tego muzyka akordina, francuski niewielki instrument mogący niektórym przypominać flet.

Piotr Kopietz naukę gry na akordeonie rozpoczął w 1991 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fr. Chopina i ukończył ją z wyróźnieniem. W maju 2008 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie na wydziale instrumentalnym w klasie akordeonu ad. Klaudiusza Barana otrzymując tytuł magistra sztuki. Muzyk jest kilkukrotnym stypendystą i laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Piotr Kopietz znany jest bliźej legionowskiej publiczności z występów z zespołem Sentido del Tango, w którym prezentuje zarówno te bardziej klasyczne jak i współczesne (tango nuevo) odcienie tanga.

Muzycy Warszawskiego Duetu Akordeonowego współpracują ze sobą juź od kilku lat. Na koncert w Legionowie przygotowali zróźnicowany repertuar obejmujący utwory barokowe zaaranźowane na akordeon (instrument ten nie istniał w epoce baroku), kompozycje ilustracyjne pełne muzycznej swobody, utwory współczesne o zabarwieniu improwizacyjnym oraz autorskie opracowania. Wśród autorów kompozycji godzinnego występu pojawili się m.in. J. S. Bach, A. Chaczaturian, W. Zołotariew, W. Beltrami, R. Galliano, B. K. Przybylski, Z. Bargielski, E. Jokkinen. Muzycy zaprezentowali równieź własne opracowania tradycyjnych melodii bałkańskich.

Mieszanka muzyki klasycznej i rozrywkowej oraz podróź przez róźne epoki sprawiła, źe w zasadzie kaźdy słuchacz mógł znależć dżwięki, które poruszają go najbardziej.

Dodatkowej wartości artystycznej całemu koncertowi dodawała Gabriela Machowska-Kopietz, konferansjerka występu. Ciekawe opowieści o autorach prezentowanych dzieł, o muzyce i towarzyszących jej nastrojach pozwoliły jeszcze lepiej wczuć się w nastrój jaki niosła ze sobą muzyka.

Warszawski Duet Akordeonowy wypadł rewelacyjnie. Ogromna wprawa i wyczucie w grze potwierdziły wysoki poziom umiejętności muzyków. Nie bez powodu muzycy nazywani są przez niektórych wybitnymi akordeonistami warszawskimi. Pozostaje czekać na kolejne występy duetu w Legionowie i być moźe na autorskie kompozycje zespołu. Tymczasem następne Muzyczne Ogrody juź w najbliźszą niedzielę.

 

Wróbel