Sofie Marii Brand: Święta na świecie

swieta-na-swiecie

Święta na świecie Sofie Marii Brand to przepięknie wydana książka, dzięki której dzieci poznają bożonarodzeniowe zwyczaje mieszkańców Islandii, Hiszpanii, Japonii, Filipin, Etiopii i wielu innych krajów. Opowieści o świętowaniu i wierzeniach w innych kulturach i religiach rozbudzają u dzieci ciekawość, a także uczą tolerancji i otwartości. Gwarantujemy, że zaskakujące przesądy, przedziwne odpowiedniki Świętego Mikołaja, psotne trolle czy potrawy wigilijne dla nietypowych koneserów wprawią w zdumienie nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

 

Kto z was chciałby dostać pod choinkę zęby morsa albo zgniłego ziemniaka? Co by było, gdyby Mikołaj przyjechał do was na saniach, które ciągną kangury? Okazuje się, że pachnąca żywicą choinka, karp i łamanie się opłatkiem to niejedyne sposoby obchodzenia Gwiazdki. Jak wygląda ona w innych zakątkach świata?

 

 

W Meksyku w stajence zamiast choinek są kaktusy. We Włoszech w ogóle nie ma Mikołaja – prezenty roznosi Befana, uśmiechnięta stara wiedźma, która lata na miotle z workiem na plecach! Islandzkim dzieciom w czasie świąt towarzyszą zaś psotne skrzaty: złodziej naleśników, oblizywacz łyżek, trzaskacz drzwiami, węszyciel smakołyków i rabuś… parówek. W Norwegii na wigilijnym stole króluje danie, które potwornie cuchnie, ale smakuje cudownie. To lutefisk, czyli ryba suszona na słońcu i wietrze. W Rosji z kolei najważniejszą potrawą jest słodka kasza, którą dawniej wszyscy domownicy jedli z jednej miski. Po kolacji należało rzucić łyżką w sufit.

 

Lampki na palmie i bałwany z piasku

Populacja Stanów Zjednoczonych składa się z ludzi przybyłych z najróżniejszych miejsc na świecie. Przywieźli oni ze sobą własne, wyjątkowe tradycje świąteczne. Choinka, Mikołaj i kolędy stały się wspólnymi elementami amerykańskiej tradycji, ale w niektórych miejscach zwyczaje nieco się różnią. Na Hawajach na przykład Mikołaj nazywa się kanakaloka i przybywa kajakiem ciągniętym przez delfiny. Często z powodu gorąca zamienia czerwoną kurtkę na hawajską koszulę, a kozaki na japonki. Palmy z tej okazji przystraja się długimi łańcuchami lampek, a na plaży stawia się „bałwana” z piasku i tańczy hula przy dźwiękach ukulele. Własne świąteczne tradycje mają również amerykańskie Wyspy Dziewicze. 13 grudnia organizowana jest tam duża parada łodzi przystrojonych kolorowymi lampkami, na którą zagląda również Święty Mikołaj. Ale największym świętem na Wyspach Dziewiczych jest świąteczny karnawał – cały miesiąc zabawy przy dźwiękach calypso i w zwariowanych kostiumach. Organizuje się również zawody bobasów, w których niemowlęta raczkują na wyścigi. Zwieńczeniem jest duża parada w dzień Trzech Króli 6 stycznia.

 

O autorce:

Urodzona w Danii Sofie Maria Brand z wykształcenia jest nauczycielką i dziennikarką, co widać w jej książkach. Gromadzi w nich bowiem informacje z całego świata, a potem sprawia, że dzieciom trudno oderwać się od lektury jej książek. Przerwy w czytaniu spowodowane są zazwyczaj wybuchami śmiechu i otwieraniem buzi ze zdziwienia. Bo nikt tak jak ona nie pokazuje dzieciom zwyczajów, kultur i religii ich rówieśników pochodzących ze wszystkich kontynentów.\

Książka „Święta na świecie” ukaże się już 13 października.