Święto Darów Ziemi w Woli Kiełpińskiej

52045b7676744.jpg

16 września 2012 dożynki świętowała gmina Serock. To już 15 Święto Darów Ziemi obchodzone w Woli Kiełpińskiej. Jest to dziękczynna uroczystość gminno-kościelna w podziękowaniu za najpiękniejszy owoc pracy ludzkiej pracy – za chleb powszedni. Tracycją tego święta jest wspólna modlitwa oraz późniejsza zabawa.

Zwyczajowo uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw. św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej. Korowód do ołtarza prowadzili przedstawiciele Woli Smolanej niosący chleb, zaraz za nimi szli przedstawiciele wszystkich miejscowości w gminie Serock – między innymi kół gospodyń wiejskich, mieszkańcy okolicznych wsi, Koło Pszczelarzy, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Warzyw, Wojskowe Koło Łowieckie, nie zabrakło również młodzieży w przepięknych strojach ludowych. W trakcie Mszy Świętej ksiądz proboszcz Tadeusz Wołowiec poświęcił przyniesione dary ziemi pochodzące z tegorocznych zbiorów – wśród nich wieńce dożynkowe, kosze owocowo-warzywne, przetwory, wyroby mięsne, grzyby, płody rolne, kosze z kwiatami. Przepiękną uroczystość wzbogaciła oprawa muzyczna – śpiew chóru i występ orkiestry dętej z Pułtuska.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych – wojska, policji, straży pożarnej, przedstawiciele lokalnych władz, członkowie rad samorządu powiatowego, przedstawiciele sąsiednich miast i gmin, radni gminy Serock i inni zaproszeni goście.
Po uroczystości kościelnej barwny korowód poprowadziła orkiestra dęta, za którą szli uczniowie ze sztandarami, młodzież w strojach ludowych i pozostali goście niosący poświęcone dary. Dary złożone zostały na przykościelnym placu pod sceną. Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Sylwester Sokolnicki, przywitał zgromadzonych na placu gości, rolników i ich rodziny, sołectwa oraz wystawców. Sołectwo Woli Smolnej złożyło na ręce burmistrza poświęcony chleb, który następnie został podzielony przez młodzież w strojach ludowych i przekazany pomiędzy ludzi.
Wśród atrakcji tego dnia nie zabrakło wystawców pokazujących najpiękniejsze rękodzieła. Można było skosztować regionalnych warzyw, owoców, przetworów. Nie zabrakło również rozrywki na najmłodszych. Spośród złożonych pod sceną darów odbył się konkurs na najpiękniejszy dar ziemi, w konkursie „Lato w słoiku” walczyły przetwory okolicznych mieszkańców. Rozstrzygnięto również konkursy „Moja posesja – moja pasja” i „Mój balkon – moja pasja”. Świetną zabawę zapewnił zespół „2+1”, który przypomniał najpiękniejsze przeboje z dawnych lat.

Katarzyna Byliniak
pracownia projektownaia ogrodów KAT-ART