Święto jazzu znowu w Legionowie

52044a4460340.jpg

Pierwsza edycja festiwalu Jazz Jamboree odbyła się w Legionowie w 1993 roku. Wtedy teź Legionowo stało się oficjalnym klubem festiwalu. Od tamtej pory w naszym mieście intensywnie kultywowano jazzową tradycję choć być moźe nie wszyscy o tym wiedzą. W ostatnią sobotę Legionowo doczekało się piętnastej edycji jazzowego święta. W ramach festiwalu, w Sali Widowiskowej miejskiego ratusza, wystąpiła Krystyna Prońko wraz z towarzyszącym jej zespołem.

Choć pierwsza edycja Jazz Jamboree w Legionowie miała miejsce 21 pażdziernika 1993 roku to w naszym mieście jazz pojawił się juź dwa lata wcześniej. Wtedy to w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert Artura Dutkiewicza, Tomasza Szukalskiego, Zbigniewa Namysłowskiego i Janusza Skowrona. Przez lata w Legionowie pojawiały się kolejne polskie i światowe gwiazdy a wśród nich m.in.: Deborah Brown, Brad Terry, Bob Berg, Ernie Adams, Dawid Kikowski, Brandon Furman, Wayne Barlet, Carlios Johnson, Denis Gonzales, Jouse Hurley, Tomasz Stańko, Leszek Moźdźer, Henryk Miśkiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Karolak, Krzysztof Ścierański, Cezary Konrad, Zbigniew Nahorny, Lora Szafran Marek Bałata, Stanisław Sojka i wielu innych.
Sobotnie Jazz Jamboree w Legionowie otworzył Andrzej Sobierajski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury: –  Witam państwa na 15 legionowskiej edycji 53 miedzynarodowego festiwalu jazzowego Jazz Jamboree. Dwadzieścia lat temu w 1991 roku dynamika koncertów jazzowych w Legionwie nabrała rozpędu do tego stopnia, źe dwa lata póżniej mogliśmy zaprosić państwa na pierwszą legionowską edycję Jazz Jamboree. W 2007 roku róźnego rodzaju względy technologiczne i organizacyjne zmusiły nas do tego, aby zaproponować państwu Legionowskie Jesienne Spotkania Jazzowe a nie kolejną edycję festiwalu. W tym roku Jazz Jamboree do nas wraca. Stało się to dzięki źyczliwości m.in. obecnych dziś na sali gości: Martyny Wojciechowskiej, prezes Fundacji Jazz Jamboree; Krzysztofa Sadowskiego, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego i dzięki ogromnemu wsparciu pana posła Zenona Durki, który jest ojcem załoźycielem legionowskiej edycji Jazz Jamboree oraz festiwalowego klubu w naszym mieście.
Po dyrektorze MOK-u głos zabrali wymienieni przez Andrzeja Sobierajskiego goście. Kiedy część oficjalna dobiegła końca rozpoczął się koncert otwierający polską odsłonę festiwalu Jazz Jamboree.
Kiedy na scenie pojawiła się Krystyna Prońko publiczność przywitała artystkę gromkimi brawami.
Krystyna Prońko zaczynała w rodzinnym zespole Relaks. Potem była nagradzana na festiwalach w Opolu i Lublinie. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Na przestrzeni lat odnosiła liczne sukcesy na estradowe – wsytępowała w Dreżnie, Castelbar i Sopocie. Jednocześnie pojawiała się na festiwalach jazzowych, takich jak: Jazz Jamboreee i Praski Festiwal Jazzowy. Jej muzyczne dokonania obejmują nie tylko stylistyke rockową i jazzową, ale równieź muzykę współczesną.
Podczas sobotniego występu Krystyna Prońko zaprezentowała swoje największe przeboje oraz utwory nawiązujące do jazzowych korzeni artystki. W pierwszej kolejności usłyszeliśmy mniej kojarzone piosenki, aby póżniej obsypać nas swoimi największymi przebojami takimi jak: „Papierowe ptaki”, „Małe tęsknoty”, „Modlitwa o miłość prawdziwą” czy „Jesteś lekiem na całe zło”.
Obok Krystyny Prońko wystąpili: Marta Zawadzka (gitara basowa), Katarzyna Maliszewska (gitara), Paweł Serafiński (fortepian, instrumenty klawiszowe, organy Hammonda), Kuba Raczyński (saksofony) oraz Radosław Bolewski (perkusja).
Muzycy dali prawdzwy popis jazzowego kunsztu. Ogromna lekkość z jaką grali kolejne utwory potwierdza ich muzyczne oraz sceniczne doświadczenie.
Na koniec publiczność nie zamierzała wypuścić artystów bez bisu. Po koncercie moźna było nabyć płyty Krystyny Prońko podpisane przez samą artystkę.
Kolejna muzyczna uczta tegorocznego Jazz Jamboree w Legionowie juź 2 grudnia. Wtedy to na deskach Sali Widowiskowej wystąpi wybitny polski gitarzysta jazzowy Jarek Śmietana. Artysta zaprezentuje swoją najnowszą płytę pt. „I Love The Blues”. Obok Jarka Śmietany po raz pierwszy na polskiej scenie wystąpi wybitny i charyzmatyczny wokalista z Australii – Bill Neal.

Wróbel