Wojciech Bonowicz: Historie na każdą godzinę

Historie na każdą godzinę

Historie na każdą godzinę to 24 zaskakujących, mądrych i pełnych znaczeń mikroopowiadań. Wojciech Bonowicz zachęca do refleksyjnej podróży w głąb siebie. Pisze obrazki z życia, które pod wpływem wspomnień i doświadczeń przenoszą nas w bajkowy świat – do czasów dzieciństwa, gdy wszystko było prostsze i bardziej intrygujące. Ta niewielka książeczka staje się bezpieczną przystanią, dzięki której życie na chwilę zwalnia.

Historie na każdą godzinę opowiadają o prawdziwych wydarzeniach. Zawierają wątki autobiograficzne, historie zasłyszane i zaobserwowane, w których czytelnik odnajduje siebie. Wojciech Bonowicz zachęca do patrzenia na świat oczami dziecka. Do uważnego kontemplowania rzeczywistości, obserwacji z nutką zachwytu. Pokazuje, jak ważne są szczegóły, które w dorosłym życiu często umykają, a w których zaklęte jest piękno. Najnowszy zbiór prozy poetyckiej Bonowicza jest na to dowodem.

ŻYCIE JEST BRUTALNE, ALE OPOWIEŚĆ O NIM MOŻE BYĆ PIĘKNA

Historie na każdą godzinę to książka będąca zbiorem subtelnych i nostalgicznych historii o życiu, dojrzewaniu, akceptacji i przemijaniu – ale nie starzeniu się. Wojciech Bonowicz po raz kolejny udowadnia, że w literaturze możemy przeglądać się jak w lustrze, szukać w niej ukojenia i pomocy w trudnych chwilach. Każde opowiadanie zilustrowane zostało przez artystkę Sylwię Krachulec.

 

WOJCIECH BONOWICZ

Poeta, publicysta, stały felietonista „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak”. Autor m.in. bestsellerowej biografii Tischner (2001), książek dla dzieci Bajki Misia Fisia i Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień, tomów rozmów z Michałem Hellerem i Wojciechem Waglewskim, a także tomów poetyckich. W 2007 r. otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia za tom Pełne morze, zbiór Polskie znaki był nominowany do Nagrody Silesius (2011), a tom Druga ręka – do Literackiej Nagrody Nike i Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2018). Mieszka w Krakowie.

SYLWIA KRACHULEC

Ilustratorka, która ceni odręczny rysunek. Poza ilustracją interesuje się projektowaniem wzorów oraz grafiką warsztatową. Jej prace stanowią odzwierciedlenie fascynacji światem organicznym oraz psychologią. Niezwykle cennym źródłem inspiracji są dla niej wszelakie struktury, które można znaleźć w otoczeniu człowieka – faktury roślin, pęknięcia chodników, nierówności w ścianach, pancerze owadów i tym podobne.