Zwiedzamy Narodowy Bank Polski

Narodowy Bank Polski

26 listopada klasa 2b realizująca innowację pedagogiczną „Młodzi kreatorzy przedsiębiorczości” pod opieką wychowawczyni Renaty Dąbrowskiej oraz Dyrektor Edyty Weremczuk i  Pedagog Marioli Wójcickiej – Januszewskiej odwiedziła  Narodowy Bank Polski w Warszawie.

Już na początku spotkała nas niespodzianka – musieliśmy przejść przez bramki wykrywające metale oraz prześwietlono nasze torby. Nie odbyło się bez komplikacji. Dwóch naszych kolegów miało problemy. U jednego z nich alarm reagował na klamrę przy pasku, a u drugiego komórka w bagażu wyglądała jak paralizator. Na szczęście wszystko się wyjaśniło i mogliśmy wejść całą grupą. Potem już wszystko poszło jak z płatka. Przywitała nas Pani Przewodnik, która zapoznała nas z historią Banku Centralnego, opowiedziała o jego celach i zadaniach. Odwiedziliśmy największą w Polsce Bibliotekę Ekonomiczną. Dowiedzieliśmy się o znajdujących się w niej zbiorach i możliwości korzystania z nich. Zwiedziliśmy Muzeum Numizmatyczne, w którym podziwialiśmy monety kolekcjonerskie oraz wystawę monet „Santo Subito” poświęconą pontyfikatowi naszego patrona Jana Pawła II. Oglądaliśmy monetę o nominale 200 000 zł. Odwiedziliśmy również wystawę przygotowaną z okazji 50-letniej współpracy z NBP projektanta banknotów Pana Andrzeja Heidricha . Dowiedzieliśmy się, że na zaprojektowanie jednego banknotu grafik potrzebuje trzy miesiące czasu.

Najciekawszy był wykład o sposobie zabezpieczania polskich banknotów oraz pokaz rozpoznawania ich autentyczności, tym bardziej, że wielu z nas otrzymało banknoty 50 złotowe i na ich przykładzie mogliśmy sami zbadać ich autentyczność. Niestety musieliśmy je później oddać, ale teraz już nas nikt nie oszuka i nie wręczy fałszywego banknotu.

Z siedziby NBP udaliśmy się do ARKADII gdzie obejrzeliśmy bardzo wzruszający film o przeżyciach Janka Meli – „Mój Biegun”. W życiu nie zawsze jest łatwo, ale trzeba walczyć o swoje cele i nie poddawać się. Z tym przesłaniem wróciliśmy do Wieliszewa.

Narodowy Bank Polski