Najczęstsze awarie i uszkodzenia paneli fotowoltaicznych – czy są kosztowne

solar-panels-g6398d5d4e-1280-6489823d736a7

Instalacje fotowoltaiczne powszechnie uważane są za systemy bezobsługowe i bezawaryjne. Jest to niemalże prawda, biorąc pod uwagę fakt, jak niezwykle rzadko dochodzi do uszkodzeń lub awarii samych paneli fotowoltaicznych, jak i osprzętu przetwarzającego i kumulującego energię. Niemniej jednak warto wiedzieć, co może zostać uszkodzone i jak wygląda awaria fotowoltaiki.

 

Instalacja fotowoltaiczna – czy jest całkowicie bezawaryjna?

W przekonaniu większości inwestorów prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej uniemożliwia jej samoczynne uszkodzenie się. Tak też jest w rzeczywistości – zastosowanie wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych – jak panele fotowoltaiczne Esoleo – oraz dopasowanych podzespołów – to gwarancja całkowicie bezobsługowej i praktycznie bezawaryjnej produkcji energii z promieniowania słonecznego. Nie można jednak ze stu procentową pewnością założyć, że instalacja fotowoltaiczna w całym okresie swojej żywotności nie ulegnie ani jednej awarii. Prawdopodobieństwo bezawaryjności można zdecydowanie zwiększyć, korzystając ze specjalistycznej wiedzy i doświadczenia fachowców z Esoleo.pl. Dzięki odpowiedniemu bowiem dobraniu paneli fotowoltaicznych, ich osprzętu oraz prawidłowemu zainstalowaniu wszystkich elementów instalacji, nie powinno dochodzić do awarii.

Instalacja fotowoltaiczna – z jakimi uszkodzeniami możemy się spotkać?

Żywotność instalacji fotowoltaicznej opiewa na minimum 25 lat. szacuje się, że instalacja z wysokiej jakości materiałów może spokojnie i bezawaryjnie pracować nawet 40 lat. Niemniej jednak, podczas eksploatacji zdarzyć może dojść do uszkodzenia jednego z elementów instalacji fotowoltaicznej. Do niezwykle rzadkich, ale statystycznie możliwych do wystąpienia awarii należą:

  • zarysowania i pęknięcia na powierzchni paneli,
  • uszkodzenie puszek przyłączeniowych,
  • efekt PID i efekt LID,
  • awaria falownika.

Uszkodzenia modułów fotowoltaicznych – czy zawsze dyskwalifikują panel?

Najczęstszymi uszkodzeniami, jakie nawet gołym okiem możemy dostrzec na powierzchni paneli fotowoltaicznych, są ich mikrouszkodzenia, odbarwienia, zarysowania, pęknięcia i delaminacja. Mikrouszkodzenia są najczęściej skutkiem nieprawidłowego transportu lub montażu paneli – zbyt mocny nacisk na ich powłokę będzie powodował powstanie wewnętrznych, niewidocznych ludzkim okiem mikropęknięć struktury panelu. Wskutek mikrouszkodzeń dochodzi często do pojawienia się zjawiska hot- spotów, czyli nadmiernie nagrzewających się pól na modułach. Hot-spoty nie pozostają bez wpływu na instalację. Ogrzewając się do ponad 200°C, mogą doprowadzić do zmniejszenia żywotności panelu lub – w skrajnych przypadkach – samozapłonu instalacji.  Delaminacja, powstała najczęściej wskutek nieprawidłowości w procesie produkcyjnym oraz uszkodzenia mechaniczne najczęściej dyskwalifikują moduł – będzie on wymagał wymiany. Odbarwienia mogą, ale nie muszą wpływać na efektywność panelu – należy obserwować spadki wydajności urządzenia.

Puszki przyłączeniowe – czy należy obawiać się ich uszkodzenia?

Puszki przyłączeniowe, mieszczące w sobie diody bypass, to urządzenia narażone na uszkodzenia mechaniczne i defekty – to one łączą bowiem panele z pozostałą częścią instalacji fotowoltaicznej. Wystające z nich przewody oraz połączenia podlegają bowiem dużemu wpływowi warunków atmosferycznych, drobne nawet nieprawidłowości montażowe mogą powodować ich usterki – dlatego wybrać należy solidny zespół monterów. Na szczęście puszki przyłączeniowe to element łatwy i stosunkowo tani, tak w naprawie, jak i w wymianie.

Awarie falownika i ich skutki.

Z uwagi na wysoki stopień zaawansowania technologicznego, falownik jest urządzeniem względnie podatnym na szerokie spektrum uszkodzeń. Dlatego też nowoczesne falowniki wyposażane są w specjalne oprogramowania do autodiagnostyki, odczytujące i analizujące błędy, na które użytkownik może szybko zareagować. Najczęstszą awaria, która może spowodować trwałe uszkodzenie falownika, jest jego przegrzania. Pozostałe przypadki czasowego wyłączenia się urządzenia prawdopodobnie będą skutkami wykrytych przez niego nieprawidłowości w przepływie prądu – które zazwyczaj samoczynnie mijają i falownik powraca do pełnej sprawności – lub nieprawidłowości w instalacji, które szybko można usunąć nawet samodzielnie.

Z przeglądu wyżej wymienionych, najczęstszych wśród niezwykle rzadkich usterek paneli fotowoltaicznych wynika, że z powodzeniem można się ich ustrzec, wybierając wysokiej jakości elementy systemu oraz wyspecjalizowaną, doświadczoną ekipę monterów. Same zaś awarie lub uszkodzenia nie powodują całkowitej dyskwalifikacji całej instalacji – w przypadku bowiem wykrycia nieprawidłowego lub nieefektywnego działania jednego z elementów, naprawa bądź wymiana będzie ograniczona jedynie do niego.