Piszczące hamulce – przyczyny i rozwiązania problemu

8

Układ hamulcowy jest kluczowy dla bezpieczeństwa jazdy samochodem. Od jego sprawnego działania zależy życie i zdrowie nie tylko kierowcy oraz pasażerów, ale też wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Toteż nie należy lekceważyć żadnych symptomów potencjalnej awarii, takich jak piszczące hamulce.

 

Chyba nie ma kierowcy, który lubiłby dziwne dźwięki w samochodzie. Niektóre z nich, takie jak trzeszczenie deski rozdzielczej, najczęściej wynikają z niedoróbek lub długotrwałej eksploatacji pojazdu. Inne jednak mogą świadczyć o poważnym problemie. Przykładem są piski rozlegające się po wciśnięciu pedału hamulca (czytaj więcej o piszczących hamulcach).

Piszczące hamulce – przyczyny

Piszczenie czy zgrzyty dochodzące z układu hamulcowego mogą mieć różne przyczyny. Sporadycznie możemy je usłyszeć zaraz po wymianie klocków, tarcz lub całego układu na nowy – wówczas poszczególne elementy nie zdążyły się jeszcze do siebie dopasować, czasami nowe części mają też tendencję do chwilowego skrzypienia. Zdarza się – choć rzadko – że części są niskiej jakości, i dlatego generują piski bądź zgrzyty.

Znacznie częstszym – i o wiele poważniejszym – powodem wydawania przez hamulce niepożądanych dźwięków jest brud lub rdza. Ta druga może zniknąć z tarczy hamulcowej po delikatnych hamowaniach, a wtedy umilkną też piski. Zabrudzenia z kolei wpływają negatywnie na pracę układu.

Hamulce mogą również skrzypieć czy piszczeć w powodu przeciążenia, np. przegrzania – dojść może wówczas do wypaczenia tarczy albo zeszklenia klocków. Dziwne odgłosy często świadczą o uszkodzeniu lub wyeksploatowaniu układu. Niektóre modele klocków hamulcowych wyposażone są w akustyczny wskaźnik zużycia, który wydaje dźwięk podobny do pisku. Sygnalizują w ten sposób, że czas na wymianę.

Uwaga! Pracujący optymalnie układ hamulcowy też może piszczeć. Tendencję taką wykazują w szczególności hamulce tarczowe w samochodach sportowych, wyposażone w dodatkowe elementy zwiększające skuteczność hamowania.

Piszczące hamulce – co robić?

Kiedy po wciśnięciu pedału hamulca słyszymy pisk, zdecydowanie nie należy lekceważyć sprawy. Przyczyną może być błahostka, taka jak docieranie się nowych części, ale też poważna awaria. Dlatego należy jak najszybciej oddać samochód do profesjonalnego warsztatu.

Układy hamulcowe we współczesnych autach to skomplikowane konstrukcje, w skład których wchodzą elementy mechaniczne oraz elektroniczne. Samodzielna próba eliminacji problemu może zaważyć na prawidłowym funkcjonowaniu hamulców, co negatywnie przełoży się na bezpieczeństwo jazdy. Najlepiej jest powierzyć kontrolę i naprawę fachowym mechanikom.