Rekuperacja a zdrowie – jak wpływa na jakość powietrza w domu?

Pretty Indian woman chilling on comfortable armchair

Świeże powietrze jest bardzo ważne dla zdrowia. Zazwyczaj dostęp do niego wiąże się z koniecznością wyjścia z budynku. Ale świeże powietrze można mieć również w domu i to bez otwierania okien. Umożliwia to rekuperacja. Przekonaj się, jaki wpływ na jakość powietrza w budynku ma wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła!

Czym się różni rekuperacja od wentylacji grawitacyjnej?

Najczęściej stosowanym wariantem wentylacji w starszych budynkach jest rozwiązanie grawitacyjne. Wymaga ono zastosowania kanałów wywiewnych, którymi jest odprowadzane zużyte powietrze. Aby to w ogóle było możliwe, konieczne jest otwieranie okien, drzwi lub stosowanie nawietrzaków. Wtedy też do budynku trafia świeże powietrze, a zużyte jest odprowadzane na zewnątrz. Takie rozwiązanie jest jednak wadliwe. Musi bowiem zachodzić różnica ciśnień i temperatur pomiędzy powietrzem w budynku oraz poza nim. Dlatego też latem wentylacja grawitacyjna w ogóle nie działa.

 

Rekuperacja to z kolei rozwiązanie wykorzystujące urządzenie elektryczne, a tym samym nie jest konieczne otwieranie okien i drzwi, aby do budynku trafiało świeże powietrze. To właśnie rekuperator zarządza całym procesem. Przez niego przechodzi zużyte powietrze z pomieszczeń oraz świeże, które jest do nich transportowane. W rekuperatorze dochodzi także do odzyskiwania energii cieplnej i jej przekazywania. Dzięki temu świeże powietrze trafia do pomieszczeń już jako ogrzane, co ma ogromne znaczenie w trakcie zimowych miesięcy.

Jak rekuperacja wpływa na jakość powietrza w domu?

Z uwagi na możliwość działania bez konieczności otwierania okien, rekuperacja ma duży wpływ na jakość powietrza, a tym samym zdrowie domowników.

Rekuperacja dostarcza świeże powietrze

Jedną z najważniejszych cech rekuperacji jest dostarczanie prawdziwie świeżego powietrza. Przedstawiciele firmy JAWAR – producenta rekuperatorów wskazują, że urządzenie wyposażone jest w filtry. Zapobiegają one przedostaniu się do pomieszczeń różnego rodzaju zanieczyszczeń – roztoczy, bakterii, wirusów. Dzięki temu w budynku poczuć można prawdziwie świeże powietrze. Docenią je także osoby, które zmagają się z alergiami – do pomieszczeń nie trafiają żadne pyłki. Takich korzyści nie zazna się w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Kiedy otwierane są okna, to do pomieszczeń trafiają bakterie, wirusy, a także smog.

Rekuperacja zapewnia odpowiednią ilość powietrza w budynku

W przypadku powietrza istotna jest nie tylko jego jakość, ale również ilość. Za pomocą rekuperatora można kontrolować, ile trafia go do pomieszczeń. Jeśli w budynku będzie zbyt duża ilość świeżego powietrza, wystarczy zmienić ustawienie urządzenia. Podobnie, gdy będzie go zbyt mało.

Rekuperacja umożliwia kontrolowanie poziomu wilgotności

Rekuperacja zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń. Tym samym umożliwia również kontrolowanie poziomu wilgotności. Dzięki temu zapobiega się powstawaniu grzybów i pleśni, które mają negatywny wpływ na zdrowie domowników.

 

Ten artykuł może Cię zainteresować: Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Podsumowanie

Zastosowanie rekuperacji zwiększa dostęp do świeżego powietrza, a tym samym wpływa pozytywnie na zdrowie. Do pomieszczeń nie trafiają z zewnątrz bakterie oraz wirusy. Rekuperacja zapewnia odpowiedni poziom wilgotności. Dzięki temu w budynku nie ma warunków do rozwoju grzybów oraz pleśni, które zagrażają zdrowiu.