Barbara Mierzejewska, dyrektor żłobka, opowiada o roli rodziny w rozwoju dziecka

barbara-mierzejewska

Barbara Mierzejewska, dyrektor legionowskiego żłobka, fot. GP (archiwum)

Barbara Mierzejewska, dyrektor Żłobka Miejskiego Motylkowy Świat w Legionowie, 11 października weźmie udział w Narodowej Debacie o Rodzinie „Rodzina miejscem wychowania do wartości” w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dziś rozmawiamy z panią Barbarą właśnie o tym, jak ważne są relacje rodzinne w wychowaniu i rozwoju najmłodszych oraz jaką rolę pełni w tym żłobek.

 

Przyglądając się funkcjonowaniu prowadzonego przez Panią żłobka, widać, że rodzice mocno angażują się w życie tej placówki. Ta współpraca usprawnia nie tylko pracę placówki, ale chyba także dobrze służy samym maluszkom?

Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem. Dlatego też w Żłobku Miejskim Motylkowy Świat w Legionowie dziecko jest najważniejsze, a rodzice są partnerami dyrektora w rozwiązywaniu problemów, zaspokajaniu potrzeb, analizowaniu działalności placówki, wspólnego poszukiwania najlepszych rozwiązań.

Jak relacje panujące w domach przekładają się na późniejsze funkcjonowanie dziecka?

Miłość, którą obdarzają rodzice swoje dzieci, daje maluszkom beztroskę, poczucie bezpieczeństwa i możliwość prawidłowego kształtowania swojej osobowości. Miejscem, które powinno dostarczać dzieciom tego uczucia, jest dom. To właśnie w rodzinnym gronie spędzają pierwsze lata swojego życia. Tutaj kształtuje się ich osobowość, ich spojrzenie na świat, dlatego tak ważne są relacje, jakie panują pomiędzy bliskimi im osobami. I właśnie dlatego najważniejszym uczuciem łączącym rodzinę powinna być miłość. To właśnie ta miłość domowego ogniska daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że dom rodzinny staje się miejscem, do którego zawsze niezależnie od wieku pragniemy powrócić. Tutaj bowiem zgromadzone są nasze najpiękniejsze wspomnienia, tutaj znajdują się najbliższe naszemu sercu osoby. Osoby, które tworzą naszą rodzinę. To tutaj kształtują się postawy i stosunek do świata wartości. To właśnie tutaj uczymy się, jak dokonywać właściwych wyborów i racjonalnie działać.

 

 

Przykład idzie z góry. Dzieci więcej uczą się od rodziców czy ich charakter kształtuje się
w środowisku rówieśników?

Dziecko jest najlepszym obserwatorem, niejednokrotnie dostrzega ono to, co dla dorosłej osoby może wydawać się niedostrzegalne. Dlatego w każdym momencie, w każdej sytuacji należy dawać mu właściwy przykład. Bowiem to właśnie te codzienne sytuacje często tak niepozorne, że aż niezauważalne, uczą najwięcej. Dlatego właśnie rola domu, rola rodziny jest tak szczególna i drogocenna. Kształtuje ona bowiem w nas to co w życiu najważniejsze. Charakter, osobowość, poczucie własnej wartości. Ukazuje nam, jak kochać, szanować i poznawać świat i wyraziście wpływa na nasze dorosłe życie. Jest to wiedza, której nie przekaże nam żaden inny człowiek i której nie dostarczą nam żadne książki. Nikt nie jest bowiem w stanie zastąpić nam domu, rodziny i prawdziwego beztroskiego dzieciństwa.

Dzisiejsza rodzina inaczej funkcjonuje niż kiedyś. Z Pani punktu widzenia zmieniły się też relacje rodzinne?

Na przestrzeni 26 lat zarządzania Żłobkiem Miejskim Motylkowy Świat w Legionowie, widoczne są dla mnie ogromne zmiany w obrębie rodziny. Żyjemy w świecie, który czasem bywa trudny i bolesny. Świat dziecka powinien być jednak szczęśliwy i beztroski. Dzieci nie powinny płacić za błędy swoich rodziców. Dzieci powinny być chronione oraz kochane, bardziej niż cokolwiek innego na świecie. Rodzina zawsze będzie wyznaczać zachowania swoich członków, jeśli więź społeczna istniejąca w niej będzie silna. Musimy spojrzeć na więzi w rodzinie jak na żywy organizm, który ewoluuje wraz z czasem. Jednak w większości przypadków bardziej zdefiniowane wzory relacji nie zmieniają się, tylko umacniają.

Dziś mamy są bardziej aktywne zawodowo, a czy zmieniła się rola ojca w rodzinie?

Współcześnie nie obserwuje się już wizerunku ojca, który skupia się na władzy i utrzymaniu rodziny. Nastąpiły rzeczywiste zmiany w naszym społeczeństwie. Ojciec, który łagodzi płacz dziecka, buja je w wózku, zmienia mu pieluchy i uczy je pierwszych słów nie „pomaga” matce. Taki ojciec wykonuje najwspanialszą i najodpowiedzialniejszą rolę swojego życia: ojcostwo. Dziś tata nie jest kimś, kto przychodzi do domu i od czasu do czasu bierze na swoje barki część obowiązków żony. Ojciec to ktoś, kto wie, jak być obecnym, ktoś, kto kocha, dba i przyjmuje odpowiedzialność za to, co nadaje sens jego życiu: rodzinę. Przyjęcie do świadomości, że dbanie o dzieci to odpowiedzialność obojga rodziców, a nie tylko jednego z nich, pomaga zachować harmonię w domu. Takie środowisko sprzyja dorastaniu szczęśliwego dziecka, które ma jasny przykład do naśladowania. Każda rodzina podejmuje we własnym domu trud utrzymania rodziny, wychowania dzieci.

Czy każdy ojciec dobrze odnajduje się w takiej roli?

Niektórzy ojcowie po prostu nie wiedzą, jak być obecnym, ale są też toksyczne matki i wspaniali ojcowie, którzy samodzielnie wychowują swoje dzieci. Są też niezwykłe matki, które po opuszczeniu przez partnerów, podnoszą się i wspaniale same wychowują swoje dziecko, a niejednokrotnie dzieci. Wychowanie dziecka to wielkie wyzwanie, na które niektórzy z rodziców po prostu nie są przygotowani, podczas gdy dla wielu innych jest to najbardziej wzbogacające wyzwanie w całym życiu.

A żłobek? Czy to tylko miejsce, w którym dzieci mają zapewnioną opiekę na czas pracy rodziców, czy harmonijne wsparcie w wychowaniu dziecka?

Misją Żłobka Miejskiego Motylkowy Świat jest promocja i wsparcie rodziny we wszystkich pełnionych przez nią funkcjach. Edukujemy, wychowujemy, aktywizujemy i integrujemy dzieci i ich rodziców poprzez działania wspierające, kulturalne, warsztatowe i sportowe. Chcemy współdziałać, ale też inspirować do działania. Opiekunowie w żłobku współpracują z rodzicami dla dobra ich dzieci. Zapewniają im troskliwą opiekę i wszechstronny rozwój psychiczny i fizyczny. Zawsze starają się przy tym tworzyć domową atmosferę. Poza opieką, żłobki pełnią funkcje wychowawcze, edukacyjne i zdrowotne. Bardzo ważnym zadaniem żłobka jest też zapewnienie prawidłowego żywienia dzieci w wieku od niemowlaczka do trzeciego roku życia uwzględniając przeciwwskazania żywieniowe, zalecenia lekarskie oraz normy żywieniowe. Wszystko to jest możliwe dzięki pracownikom z wyższym wykształceniem (pielęgniarki, opiekunowie dziecięcy), ale i z odpowiednim charakterem i zawodową pasją.

Czyli na ten harmonijny rozwój podopiecznych Pani placówki składają się rodzice i pracownicy żłobka?

Tak, ale dużą rolę odgrywa tutaj także samorząd. To, jak prezentuje się obecnie Żłobek Miejski Motylkowy Świat, jest także owocem dobrej współpracy z Panem Prezydentem oraz Radą Miasta Legionowo. Dzięki wspólnym działaniom udało się osiągnąć upragniony cel – rozbudowę Żłobka Miejskiego. Od 2010 roku Żłobek Miejski Motylkowy Świat w Legionowie jest jednym z największych żłobków w kraju. Od 1 października 2017 roku do żłobka uczęszcza 192 dzieci. Żłobek nie tylko jest duży, ale także możemy pochwalić się świetną opinią i przyznanymi certyfikatami takimi jak „Chronimy Dzieci”, „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”, czy „Bezpieczny i Przyjazny Żłobek”.

Żłobek jest duży, ale lista chętnych jeszcze większa. Czy są jakieś dalsze plany rozwoju placówki?

 

Tak, władze miasta planują budowę filii Żłobka Miejskiego Motylkowy Świat na osiedlu Kozłówka w Legionowie. Wiem, że jest już projekt architektoniczny budowy nowej miejskiej placówki.

W tym roku zdecydowała się Pani kandydować w wyborach na radną powiatu. Czy to właśnie budową żłobka chciałaby się Pani zająć, gdy uda się zdobyć mandat?

Jeżeli zostanę obdarzona zaufaniem wyborców, to będąc radną powiatu chciałabym zająć się sprawami społecznymi, sprawami zdrowia i oświaty. Swoją uwagę chcę poświęcić wszystkim mieszkańcom miasta i powiatu wsłuchując się w ich potrzeby, choć dla mnie najważniejsza jest rodzina i zaopatrzenie jej w to, co jest niezbędne w normalnym jej funkcjonowaniu.

W 2010 roku oddano do użytku po rozbudowie Żłobka Miejskiego w Legionowie kolejne nowoczesne i pięknie wyposażone pomieszczenia dla 3 grup dziecięcych. Na przestrzeni 26 lat mojego zarządzania Żłobkiem Miejskim, każdego roku dokonywane są liczne remonty, udoskonalenia, doposażanie w nowoczesny sprzęt i piękne, certyfikowane zabawki oraz bezpieczny plac zabaw. Od 2017 roku w żłobku funkcjonuje nowoczesna sala integracji sensorycznej, terapii ruchem oraz sala doświadczania świata dla dzieci ze szczególnymi potrzebami, na powstanie której otrzymaliśmy dofinansowanie z Programu Maluch + Edycja za życiem z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej.

Odpowiadając na pytanie, myślę więc, że moje doświadczenie i wiedza zdobywane każdego dnia podczas pełnienia wszechstronnych obowiązków dyrektora Żłobka Miejskiego Motylkowy Świat z pewnością będą wykorzystane przy budowie nowego żłobka. Tym bardziej, że będzie to moje drugie żłobkowe „dziecko”.

W całym powiecie tylko Legionowo ma żłobek publiczny, czy chciałaby Pani jakoś to zmienić?

Prowadzenie i utrzymanie żłobka jest zadaniem własnym gminy. To samorząd powinien troszczyć się o swoich mieszkańców, zapewniając młodym rodzinom miejsca opieki dla najmłodszych. Jest to zadanie kosztowne, ale jakże potrzebne mieszkańcom danej gminy. Gdyby w Legionowie zamiast rozbudowy, pobudowano w 2010 roku w innej części miasta drugi żłobek, mieszkańcy by mówili, że są dwa żłobki. W obecnej sytuacji mówi się o jednym jedynym na tylu mieszkańców, ale największym w kraju.

Na etapie planów budowy czy rozbudowy zwyciężył rozsądek władz, ponieważ zyskano bardzo duże oszczędności w utrzymaniu jednego, a dużego żłobka, choćby poprzez jedną kadrę administracyjną, jedną kuchnię, pralnię, jednego gospodarza czy jednego dyrektora.

Moim marzeniem jest to, aby każda gmina w naszym powiecie miała swój żłobek, swój dziecięcy świat dla najmłodszych mieszkańców. Na utworzenie miejsc opieki dla dzieci do lat 3, gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie z Programu Maluch z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.