Przygotowaliśmy szkoły do bezpiecznego powrotu uczniów! – mówi wiceprezydent Piotr Zadrożny

Piotr_Zadrozny

Wiceprezydent Piotr Zadrożny, fot. GP/kg (archiwum)

Z wiceprezydentem Legionowa, Piotrem Zadrożnym rozmawiam o organizacji roku szkolnego w szkołach od 1 września. Co się zmieni? Jaka będzie szkoła w czasie pandemii koronawirusa? Czemu starsi uczniowie nie dostaną obiadów w szkolnych stołówkach? Na te i inne pytania, odpowiedzi szukajcie poniżej.

 

 

Magdalena Siebierska: Poznań i Warszawa chciały, aby do połowy września ich szkoły pracowały w systemie hybrydowym tj. takim, że młodsze dzieci uczą się w szkołach, a starsze zdalnie. Takie rozwiązanie miałoby na celu m. in. przeczekanie ewentualnych chorób przyniesionych przez dzieci do szkół z wakacji. Czy w Legionowie rozważano taki model nauki już od 1 września?

Piotr Zadrożny: Standardowym sposobem organizacji zajęć od 1 września są zajęcia tradycyjne w szkole. Dyrektor szkoły będzie mógł zawiesić prowadzenie zajęć w formie stacjonarnej i wprowadzić kształcenie mieszane lub zdalne po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (PPIS). Gdy ten ostatni biorąc pod uwagę poziom i charakter zachorowań na danym terenie i sytuację epidemiologiczną na terenie szkoły/placówki uzna za konieczną taką organizację nauki, to będziemy się do tych rekomendacji stosować. Aktualnie wszystkie legionowskie placówki przygotowują się do prowadzenia nauki w trybie stacjonarnym. Jak informują media, bez przypadku zachorowania nie mamy szans na pozytywną opinię dla szkoły, żeby przeszła na tryb hybrydowy lub online.

 

 

 

Jak zabezpieczone przed koronawirusem zostały legionowskie szkoły? Czy te zabezpieczenia są jednolite?

Oprócz wskazań Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS), Ministerstwa Zdrowia (MZ) i Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) w legionowskich szkołach będą obowiązywały dodatkowe procedury. Oprócz tych ogólnopolskich wytycznych, w częściach wspólnych naszych szkół wprowadzamy obowiązek zasłaniania ust i nosów przez uczniów, nauczycieli, pracowników i wszystkich innych osób przebywających na ich terenie. Tylko w prowadzonym przez miasto liceum, przed wejściem do tej szkoły uczniom będzie mierzona temperatura ciała. We wszystkich innych placówkach, ta czynność będzie wykonywana tylko w przypadku zauważenia u danego dziecka objawów infekcji. W miarę możliwości lokalowych, w szkołach utworzyliśmy dodatkowe wejścia przypisane odpowiednim klasom dzieci. Placówki podzielone zostały na strefy, zaś do każdej z tych stref przydzielona została odpowiednia liczba osób. W przypadku potwierdzenia zachorowania na koronawirusa w danej strefie, tylko osoby w niej przybywające objęte zostaną tymi dodatkowymi obostrzeniami np. kwarantanną. Pozostałe strefy będą funkcjonowały normalnie. Poza tym, tam gdzie było to możliwe, szafki na buty i ubrania przenieśliśmy pod sale, w których dana klasa będzie miała lekcje. Chodzi o unikanie grupowania się uczniów w szatni. Poczynione działania uwzględniają specyfikę każdej legionowskiej placówki, tak aby skuteczność była jak największa. Oczywiście każdy rodzic otrzyma informacje za pomocą dziennika elektronicznego oraz zostaną one umieszczone na stronach placówek.

Informacja o żywieniu tylko najmłodszych dzieci w szkolnych stołówkach oburzyła wielu rodziców. Proszę wytłumaczyć, z czego wynikają te ograniczenia.

O takich rozwiązaniach zdecydowali dyrektorzy wszystkich legionowskich szkół. Wydaje mi się, że z uwagi na konieczność dezynfekcji stołówki po każdej grupie, oraz z uwagi na fakt, iż grupy nie mogą się mieszać, liczba wydawanych obiadów musiała zostać znacznie ograniczona. Proszę też pamiętać, że zgodnie z przepisami, stołówki szkolne mogą wydawać obiady w ściśle określonych godzinach, a wielość grup w legionowskich szkołach nie pozwala na rozciągnięcie w czasie tego harmonogramu. Oprócz tego potrzebny jest personel do dezynfekcji – kadry sprzątające sprzed epidemii mogą okazać się niewystarczające. Stołówki szkolne mają też różne powierzchnie – jedne są mniejsze, drugie większe. W niektórych szkołach, w których stołówki są duże np. w Szkole Podstawowej nr 3 (SP nr 3) obiady mają być wydawane wszystkich zadeklarowanym uczniom. Zresztą, regularne żywienie w legionowskich szkołach rozpocznie się dopiero od 14 września 2020r. W tym roku, ze względów sanitarnych, stołówki nie będą podawać zup. Z uwagi na powyższe ograniczenia, chcemy aby ze szkolnych obiadów w pierwszej kolejności korzystali uczniowie z klas I-III, dzieci świetlicowe oraz te korzystające w tym zakresie ze wsparcia Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS) w Legionowie. Przypomnę również, że ze względu na epidemię koronawirusa wszystkie sklepiki szkolne oraz źródełka wody pitnej będą zamknięte do odwołania.

Czy przewidywane są szkolenia uczniów co do nowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących w szkołach?
Wszyscy dyrektorzy uczestniczyli w konferencjach online zorganizowanych przez Kuratorium Oświaty. Część dyrektorów skorzystała również ze szkoleń zewnętrznych dotyczących procedur związanych z pandemią COVID-19. W szkołach odbywają się szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne z edukacji zdalnej. Na odbywających się posiedzeniach rad pedagogicznych, nauczyciele zostali poinformowani i zapoznani z nowymi procedurami obowiązującymi w szkole od 1 września br. Zapoznali się również z wytycznymi MEN, GIS i MZ. Z wytycznymi i procedurami zapoznano również pracowników administracji i obsługi. Wychowawcy będą zobowiązani do bieżącego informowania uczniów oraz rodziców o nowych zasadach bezpieczeństwa. Będą one również zamieszczone na stronach internetowych szkół.
Jak zabezpieczeni zostaną nauczyciele i pracownicy szkół przed koronawirusem? Co z tymi, którzy są w grupie ryzyka? Jak wiele jest takich osób w legionowskich placówkach?

Tym najważniejszym zabezpieczeniem jest z pewnością obowiązek zasłaniania w częściach wspólnych szkół i przedszkoli ust i nosów przez dzieci, nauczycieli, pracowników i wszystkich innych osób wchodzących do nich. Oprócz tego, wszystkie szkoły i przedszkola są wyposażone w płyny do dezynfekcji, maseczki i termometry bezdotykowe. W miarę możliwości wobec osób z grup z tzw. podwyższonego ryzyka będą stosowane rozwiązania minimalizujące ewentualne zarażenie np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji praca zdalna.
Dziękuję za rozmowę.