Czym się różni samochód elektryczny od hybrydowego?

20230727222003_g002e5eb73b8e71ed39b358e7acde238760a5353aaac5f773d6285a63a5cb718bcc1c03db81b738a2bca449e9e65b4aa5313dd227b9e59c2f442565247e6aafc2_640.jpg

Samochód elektryczny jest pojazdem coraz częściej spotykanym na polskich drogach. Wiele osób wychodzi jednak z założenia, że hybryda oraz elektryk to jeden i ten sam pojazd. Tak nie jest. Jedna z najważniejszych różnic, która tkwi w tych pojazdach, to ilość źródeł wykorzystywanych do napędzania. 

Samochód elektryczny a hybrydowy – najważniejsze informacje na ten temat

Zaczynając omawiać ten temat, należy rozpocząć od tego, czym tak naprawdę jest pojazd hybrydowy. Oto auto, które wyposażone jest w silnik spalinowy i napęd elektryczny. Stąd też wzięła się jego nazwa. „Hybryda”, czyli mieszaniec, połączenie lub krzyżówka. W tym typie pojazdu ma się do wykorzystania silnik benzynowy lub wysokoprężny. Wszystko uzależnione jest od tego, z jakim dokładnie pojazdem ma się do czynienia (dokładnie mówiąc o jego parametrach), jednak w zdecydowanej większości to za pomocą silnika spalinowego ładuje się akumulator, który ma służyć do napędzania napędu elektrycznego.

Więcej o samochodzie hybrydowym – https://mapaladowania.pl/blog/samochod-hybrydowy/

Samochód hybrydowy typu plug in

Omawiając pojazdy z napędem hybrydowym, często można spotkać się ze sformulowaniem „hybryda plug in”. Warto przyjrzeć się tego typu opcji, aby zdać sobie sprawę z tego, co tak naprawdę aktualnie dostępne jest na rynku.

Jest to pojazd, który w skrócie opisuje się PHEV. Chcąc opisać tą propozycję jak najkrócej mówi się, że ma się do czynienia z rozwiązaniem pośrednim pomiędzy elektrykiem a hybrydą.  Chodzi o to, że są to auta, jakie można ładować z gniazdka elektrycznego, jak również w trakcie jazdy. W tym przypadku ma się jednak do czynienia z akumulatorami, które są pojemniejsze, a co za tym dalej idzie, są w stanie zapewnić dłuższą jazdę na jednym ładowaniu. 

Jeżeli dojdzie do rozładowania silnika elektrycznego, samochód działa jak klasyczna hybryda. Dzięki temu na krótkich trasach będzie można korzystać tylko napędu elektrycznego. Na długich odcinkach trasy będzie można zapewnić sobie możliwość wykorzystania napędu hybrydowego. Szacuje się, że w tego typu samochodach maksymalny odcinek, którym można przejechać na jednej trasie wynosić może maksymalnie 60 km.

Samochód elektryczny – co należy wiedzieć na jego temat?

W tego typu pojazdach ma się do wykorzystania tylko i wyłącznie silnik elektryczny. Żaden kierowca nie ma tu do dyspozycji dodatkowego wsparcia w postaci silnika benzynowego/wysokoprężnego. Jeżeli auto elektryczne się rozładuje, należy je „zatankować” na specjalnych stacjach do ładowania akumulatora, jakie można znaleźć w różnych miejscach lub we własnym domu – o ile ktoś posiada odpowiednie urządzenia do tego.

Na mapaladowania.pl znaleźć można wiele punktów ładowania, gdzie samochód z napędem elektrycznym będzie można naładować. Trzeba przyznać, że z roku na rok ilość takich stacji jest coraz większa. Każdy właściciel takich pojazdów będzie miał większą okazję do tego, aby szybko i sprawnie uzyskać energię potrzebną do jazdy.

Jak działa samochód elektryczny?

Pojazdy, jakie mają napęd hybrydowy i elektryczny, to tak naprawdę duży ukłon współczesnej technologii dla społeczeństwa. Dzięki temu można liczyć na wiele udogodnień, jak również oszczędności.

Jeżeli porówna się pojazd elektryczny i hybrydy plug in oraz pozostałe pojazdy z tego typu napędem, to elektryki mają większą przewagę. Chodzi bowiem o to, że dzięki ich zasadzie działania, nie są generowane żadne spaliny, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na środowisko naturalne. Możliwe jest to dzięki brakowi spalania. Jedną z najważniejszych cech samochodów, które wyposażone są w elektryczny układ napędowy jest to, że nie posiadają one układu wydechowego. Wiele osób ucieszy również ten fakt, że są bardziej ekonomiczne, jeśli chodzi o eksploatację. 

Trzeba jednak pogodzić się z tym, że „tankowanie” tego typu samochodów trwa nieco dłużej niż w przypadku tradycyjnych pojazdów i hybryd. Może ich zasięg jest także nieco mniejszy, jednak wiele osób świadomie godzi się z tym faktem, aby mieć pewność, że natura dzięki temu nie cierpi.

Pojazdy hybrydowe vs. elektryczne – co wybrać?

Lepszym wyborem będą pojazdy z silnikiem elektrycznym czy hybrydowym? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko tak naprawdę uzależnione jest od indywidualnych potrzeb kierowcy.

Osoby, które wiedzą, że ich samochód będzie użytkowany tylko na krótkie trasy (np. dojazd do pracy, do szkoły, na zakupy, itd.), powinny zdecydować się na auto elektryczne. Trzeba mieć świadomość tego, że na jednym ładowaniu nie pokona się dużych odcinków drogi, więc wyjazd na wakacje takim samochodem nie będzie opłacalny.

Auto hybrydowe dedykowane jest dla tych osób, jakie wiedzą, że każdego dnia pokonują spore odcinki trasy, powyżej 60 km. Tak, aby mieć świadomość tego, że takich pojazdów nie trzeba będzie ładować każdego dnia. Tym bardziej że ładowanie akumulatora trwa nawet kilka godzin (niekiedy dłużej!).

Na pewno trzeba przeanalizować wszystkie zalety i wady takich samochodów, aby wybrać najkorzystniejszą z dostępnych opcji.