Powłoka ceramiczna do zabezpieczenia samochodu – co trzeba o niej wiedzieć?

car-0

Perfekcyjny wygląd samochodu jest dla wielu osób ważniejszy niż jego osiągi. Coraz większa popularność auto detailingu sprawia, że metody zabezpieczania karoserii cieszą się dziś rosnącym zainteresowaniem. Spośród nich na szczególną uwagę zasługuje powłoka ceramiczna, która jest jednym z najlepszych sposobów na ochronę lakieru przed działaniem wielu różnych czynników.

Zastanawiasz się, jakie zalety ma powłoka ceramiczna i czym kierować się podczas jej wyboru? Poniżej przedstawiamy Ci wszystkie najważniejsze informacje dotyczące ceramicznego zabezpieczenia karoserii.

Zalety zabezpieczenia lakieru za pomocą powłok ceramicznych

Lakier na karoserii Twojego samochodu jest nieustannie narażony na uszkodzenia. Czy wiesz, że zarysowania mogą powstać nawet podczas mycia samochodu w myjni automatycznej? Z tego też powodu tak ważne jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń, które zachowają karoserię Twojego samochodu w nienagannej formie.

Powłoka ceramiczna (zobacz) jest doskonałym przykładem preparatu, który skutecznie chroni lakier przed zarysowaniami. Taka powłoka często bywa potocznie nazywana lustrem, ponieważ nadaje karoserii szklanego blasku. Warto dodać, że posiada ona właściwości hydrofobowe, dzięki czemu brud nie przylega do powierzchni karoserii. Niektóre rodzaje powłok ceramicznych mają zdolność do samoregeneracji pod wpływem ogrzewania przez promienie słoneczne.

Różne rodzaje ceramicznej ochrony lakieru sprawiają, że każdy kierowca może zabezpieczyć karoserię swojego samochodu w najdogodniejszy dla siebie sposób. Jedną z wizualnych zalet powłok ceramicznych jest szklana tafla na karoserii samochodu, która nadaje mu ekskluzywnego wyglądu. Powłoka ceramiczna zabezpiecza więc auto przed brudem, zarysowaniami i szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, a przy okazji sprawia, że pojazd jest bardziej estetyczny.

Rodzaje ceramicznych powłok ochronnych

Wybór rodzaju ceramicznej powłoki ochronnej ma kolosalne znaczenie. Spowodowane jest to tym, że poszczególne typy tych preparatów posiadają swoje unikalne właściwości. Pierwszym i zdecydowanie najważniejszym podziałem jest ten ze względu na rodzaj chronionych elementów. Mamy osobne powłoki do ochrony samochodu i osobne do ochrony szyb.

Spowodowane jest to tym, że powłoka ceramiczna do lakieru jest na bazie np. rozpuszczalnika. Pokrycie taką powłoką szyby sprawi, że wycieraczka nie będzie skutecznie zbierała wody i może „skakać” po powierzchni szyby.

Kolejnym ważnym podziałem jest przeznaczenie danej powłoki. Liczba pokonywanych samochodem kilometrów, cykl jazdy (jazda miejska lub autostradowa), częstotliwość mycia, to tylko niektóre z przykładowych czynników, które wpływają na wybór odpowiedniego rodzaju powłoki ceramicznej. Głównym celem tak szczegółowego doboru ceramicznej ochrony lakieru jest to, aby powłoka spełniła wszystkie oczekiwania użytkownika.

Ceramiczna powłoka może zabezpieczać samochód przed przyleganiem brudu, kurzu i pyłu (hydrofobowość), chronić lakier przed zarysowaniami lub wyróżniać się zdolnością samoregeneracji. Dlatego też dobór rodzaju ceramicznej powłoki ochronnej musi być pod każdym względem dopasowany do konkretnego samochodu i kierowcy.

Ceny powłok ceramicznych

Osoby interesujące się auto detailingiem najczęściej określają powłokę ceramiczną mianem najdroższego rozwiązania ochronnego dla samochodu. Uśredniony koszt nałożenia ceramiki na samochód zaczyna się od około 800 złotych, a kończyć może się nawet na 3500-4500 złotych.

Wszystko zależy przede wszystkim od ceny samego produktu, wielkości samochodu i sposobu aplikacji samej powłoki. Bardzo istotny jest także czas ochrony, ponieważ wyróżnić możemy roczne, dwuletnie, trzyletnie lub nawet pięcioletnie zabezpieczenie karoserii ceramiką.

Ważne jest to, aby preparat nakładany był w profesjonalnym salonie auto detailingu. Oszczędność pod tytułem „sam nałożę sobie ceramikę na samochód” najczęściej kończy się znacznym zmniejszeniem właściwości ochronnych powłoki. Dlatego też zabezpieczenie powinni aplikować wyłącznie zawodowcy znający się doskonale na auto detailingu. Doskonałym przykładem takich specjalistów jest salon auto detailingu Perfekcyjne Auto z Warszawy.

Jak myć karoserię z powłoką ceramiczną?

Nałożenie powłoki ceramicznej to dopiero początek pielęgnacji Twojego samochodu, ponieważ niezwykle istotną kwestią jest również mycie tak zabezpieczonego auta. Powłoka, dzięki swoim właściwościom, chroni lakier przed wieloma czynnikami, dlatego czyszczenie takiej karoserii musi być przeprowadzane w sposób, który nie pogorszy jakości ceramiki.

Pierwsze mycie po nałożeniu powłoki ceramicznej wykonujemy nie wcześniej niż po dwóch tygodniach od aplikacji ceramiki. Spowodowane jest to wiązaniem się powłoki ceramicznej z lakierem, dlatego w tym okresie nie powinna mieć ona kontaktu z chemią do aut, szczególnie tą agresywną.

Auto z powłoką ceramiczną myjemy za pomocą specjalnych środków, czyli aktywnej piany. Preparat ten nakłada się na karoserię i zostawia na kilka minut, aby brud skutecznie oddzielił się od powierzchni. Wówczas opłukujemy auto wodą pod ciśnieniem, a na koniec delikatnie osuszamy. Warto zaznaczyć, że takie mycie najlepiej wykonywać w renomowanym salonie auto detailingu, ponieważ jest to gwarancją zastosowania najwyższej jakości chemii do aut.