Dotacje na modernizacje starych kotłowni. Szansa na czystsze powietrze w Legionowie

pompy-ciepla

Kilka dni temu opublikowano kolejny raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), obejmujący miasta całego świata. Najbardziej zanieczyszczonym miastem Europy okazał się Żywiec, a wśród pierwszych pięćdziesięciu znajdują się ponadto 33 polskie miasta.

O ile statystycznego Polaka wciąż niewiele interesuje globalne ocieplenie, o tyle smog, mający negatywny wpływ na zdrowie, powinien skłonić wszystkich nie tylko do refleksji, ale i stanowczych działań. Wprowadzony w Legionowie program dotacji na modernizacje starych kotłowni to krok w dobrym kierunku.

Do kogo kierowany jest program

Program dotacji przeznaczony jest dla mieszkańców gminy miejskiej Legionowo i obejmuje modernizacje kotłowni, które dziś używają paliw stałych, będących odpowiedzialnymi za zatruwanie powietrza. Jednym z dopuszczonych do programu wsparcia sposobów modernizacji jest zainstalowanie gruntowej pompy ciepła –– przy takim wyborze można starać się nawet o 16 tysięcy złotych dofinansowania. Lista dokumentów, które należy złożyć wraz z wnioskiem, jest krótka, a sam wniosek jednostronicowy.

 

Gruntowa pompa ciepła

Gruntowa pompa ciepła to urządzenie grzewcze pobierające z ziemi aż 80% energii potrzebnej do ogrzewania domów. Zastosowanie pompy ciepła niesie z sobą wiele korzyści – nie tylko dla środowiska, ale również dla użytkownika. Pozwala na spore oszczędności, co w dzisiejszej sytuacji napiętych budżetów i konieczności szukania oszczędności zdaje się argumentem koronnym. Ponadto urządzenie jest praktycznie bezobsługowe, bezpieczne oraz ciche. Co więcej, pracuje sprawnie i wydajnie przez dziesiątki lat. Zatem, nawet jeśli na inwestycję w pompę ciepła należy przeznaczyć więcej niż na któreś z tradycyjnych rozwiązań, jest to z pewnością propozycja godna rozważenia.
Jak zatem wygląda taka inwestycja na przykładzie domu mieszkalnego o pow. 160 m2 i czworgu mieszkańców? Koszt kompletnej inwestycji to około 48 tysięcy złotych brutto. W zależności od punktu, z którego startujemy (czy myślimy o nowo budowanym obiekcie, czy modernizacji starej kotłowni) inwestycja ta powinna zwrócić się w formie niższych kosztów ogrzewania po około 3 do 5 lat. Po tym czasie rozpoczyna się oszczędzanie – uwzględniając zwyżki cen nośników energii, pompa ciepła w okresie kolejnych 25 lat zaoszczędzi od 42 tysięcy do 480 tysięcy złotych.
Trudno uwierzyć? W wielu rozwiniętych krajach to niepozorne urządzenie jest podstawowym źródłem ciepła, zarówno w domach mieszkalnych jak i szkołach, instytucjach czy kościołach. Rachunek ekonomiczny i korzyści dla środowiska (także tego nam najbliższego) przemawiają na korzyść pompy ciepła.

Jest nas coraz więcej

Zmiana sposobu ogrzewania i przejście na urządzenia chroniące środowisko coraz częściej stają się przedmiotem zarówno działań administracji lokalnej, jak i wielu przedsiębiorstw czy instytucji. Warto zatem dodać, że również do programu dotacji w Legionowie włączył się nasz lokalny bank.
Świadomych życia w zgodzie ze środowiskiem jest coraz więcej. W Legionowie zrobiono więc krok w dobrym kierunku.

Wacław Pożar
www.ecofabryka.pl
biuro@ecofabryka.pl

Eko pompa ciepła

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

Dodaj komentarz