Dlaczego pełnomocnictwo powinno być podpisywane u notariusza?

stamp-g937f5887b_1280

Pełnomocnictwo to forma oświadczenia woli, która sprawia, że wskazany przez mocodawcę pełnomocnik może wykonywać w jego imieniu odpowiednie czynności prawne. W wielu sytuacjach tak zwanych zadaniach zwykłego rzędu. Do podstawowych funkcji często wystarcza sporządzenie umowy.

Czasem jednak potrzebny jest notariusz. Pełnomocnictwo w Warszawie Białołęce, gdzie mieści się wiele firm może wymagać potwierdzenia notarialnego, by spełniać wymogi prawa, chronić przed sporami oraz zwiększa zaufanie do oświadczenia. Pomaga to uniknąć potencjalnych sporów lub kwestionowania udzielonego pełnomocnictwa. Notariusz, jak kancelaria notarialna https://notariuszprzypolnocnej.pl/ jest neutralną i bezstronną osobą trzecią, która działa jako oficjalny świadek.11

Jak spisuje się pełnomocnictwo? 

Najczęściej spisuje się pełnomocnictwo w formie pisemnej; jest to umowa określająca zakres umocowania, rodzaj pełnomocnictwa i wskazuje osobę pełnomocnika. Jednak możliwe jest, że pełnomocnictwo spisane w tej formie zostanie zakwestionowane — dlatego wiele osób decyduje się na spisanie i poświadczenie pełnomocnictwa w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym.

Czynność notarialna w tym wypadku polega na zweryfikowaniu przez notariusza tożsamości osoby udzielającej pełnomocnictwa i poświadczeniu jej podpisu. Więcej można dowiedzieć się tu: https://notariuszprzypolnocnej.pl/dokumenty.  Podobnie kwestia wygląda przy sprawach testamentu: notariusz od spadków w Warszawie-Białołęce potwierdza ważność zarówno aktu pełnomocnictwa, jak i testamentu.

Pełnomocnictwo może być także udzielone w formie aktu notarialnego. Notariusz w tym wypadku nie pełni tylko roli osoby poświadczającej podpis, ale uczestniczy w redagowaniu umowy, tak by mogła ona funkcjonować w odpowiednim umocowaniu prawnym. Taka forma może być dobrowolna, na żądanie mocodawcy, ale czasem jest wręcz wymagana przez prawo.

Forma pełnomocnictwa niezbędnego do dokonywania wskazanej czynności jest de facto zależna od formy czynności. Możesz chcieć udzielić np. bratu pełnomocnictwa do reprezentowania Cię w sprawie rozwodowej i dowiedzieć się co zrobić, jeśli chcesz przy podziale majątku sprzedać działkę https://notariuszprzypolnocnej.pl/dokumenty-do-sprzedazy-niezabudowanej-dzialki – w takim wypadku udostępniasz mu pełnomocnictwo do trudnej czynności, jaką jest zniesienie współwłasności. Notariusz w Warszawie-Białołęce może pomóc w całym procesie.