Historia w telefonie. Patriotyczna gra historyczna. Sprawdź się!

pw

Przez całe wakacje możecie spróbować swoich sił w patriotycznej grze historycznej. Jest to test z wiedzy o walkach niepodległościowych, które toczyły się na terenach obecnego powiatu legionowskiego. Przewodnikiem w rozwiązywaniu zadań jest Szlak Polski Walczącej.
Na przestrzeni lat tereny dzisiejszego powiatu legionowskiego były świadkiem wielu walk Polaków o niepodległość. W 2014 roku powstały szlaki turystyczne pokazujące miejsca, w których rozgrywały się te ważne dla Polski historyczne wydarzenia. Szlak Polski Walczącej to ponad 140 km ścieżek poprowadzonych przez 78 miejsc i obiektów historycznie związanych z walką Polaków o niepodległość. Szlak podzielony jest na trzy trasy: czarną, czerwoną i zieloną. Drogę zwiedzania w obu kierunkach wyznaczają znakowania PTTK i 80 dodatkowych znaków kierunkowych. Na szlaku znajdziemy 50 tablic opisujących najważniejsze miejsca i wydarzenia związane z walką o niepodległość.

 

 

 

Patriotyczna gra historyczna

30 września 2018 roku, podczas IV Rajdu Pieszego Polski Walczącej, zainaugurowaną patriotyczną grę historyczną. Jest ona bezpłatna i stanowi dodatkową atrakcją dla zwiedzających Turystyczny Szlak Patriotyczny Polski Walczącej. Grę opracowano z inicjatywy Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów”. Dzięki niej szlak zyskuje na atrakcyjności, choćby ze względu na pojawiający się element konkursu i rywalizacji.

Jak grać?

Aby zagrać, należy wejść na stronę www.graedu.pl/szlakpw. Następnie wyświetla nam się mapa szlaków z naniesionymi na trasach punktami historycznymi. Klikając w dany punkt przechodzimy do opisu miejsca i wydarzeń historycznych, które tam się wydarzyły. Można też przejść bezpośrednio do pytań konkursowych. Wtedy w pierwszej kolejności musimy określić, w jaki sposób zwiedzaliśmy szlak. Do wyboru mamy odpowiedzi „rower”, „pieszo”,”internet”. Następnie przechodzimy do testu. Są to pytania z trzema odpowiedziami do wyboru. Mamy też koło ratunkowe w postaci podpowiedzi. Klikając w tę pomoc skreślona zostaje jedna z nieprawidłowych odpowiedzi. Po udzieleniu odpowiedzi na pytania możemy albo zarejestrować odpowiedzi, albo wrócić do opisów, by uzupełnić swoją wiedzę. Za udzielenie poprawnych odpowiedzi otrzymujemy punkty. Zbierać je możemy do 31 sierpnia. Najwytrwalsi tropiciele lokalnej historii otrzymają nagrody.