Poznaj najstarsze dzieje Serocka, odwiedź Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku, fot. A. Woźniakowska

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku, fot. A. Woźniakowska

Wszystkich chcących zagłębić się nieco w dawnych dziejach Serocka, zachęcamy do odwiedzenia Izby Pamięci i Tradycji Rybackich przy ul. św. Wojciecha 1 w Serocku. Znajdujące się tam eksponaty i prezentacje multimedialne pozwolą przenieść się w czasie do pierwszych osadników tych rejonów.

Dzisiejsze tereny gminy Serock mogą pochwalić się najdłuższą historią spośród wszystkich gmin w powiecie legionowskim. Położenie na wysokim brzegu Narwi i przy połączeniu z drugą dużą rzeką, Bugiem, stanowiło dogodne miejsca do zasiedlenia. Najstarsze ślady działalności ludzkiej pochodzą z III tys. p.n.e., a w II połowie X wieku powstał tu gród. Jego mieszkańcy zajmowali się głównie rolnictwem i rybołówstwem, ale też handlem. Znalezione tu dawne ślady działalności człowieka zgromadzono w Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich przy ul. św. Wojciecha 1 w Serocku.

 

 

W budynku, w którym obecnie funkcjonuje Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w XIX wieku mieściła się szkoła. Po wybudowaniu nowej, murowanej szkoły podstawowej, budynek ten przeznaczony był na mieszkania dla nauczycieli, a jeszcze kilka lat temu znajdowały się tu mieszkania komunalne. W 2014 roku dzięki dotacji z Unii Europejskiej w ramach projektu „Modernizacja i rewitalizacja infrastruktury turystycznej oraz utworzenie Izby Pamięci Kultury Serocka i Tradycji Rybackich obrzeża Zalewu Zegrzyńskiego” budynek wyremontowano i zaadaptowano na potrzeby zwiedzających.

Multimedialna podróż historyczna

Izba składa się z trzech sal. Pierwsza poświęcona jest historii serckiego grodziska, początkom miasta i kościołowi. Znajdziemy w niej kopie zabytków archeologicznych znalezionych podczas badań prowadzonych na grodzisku Barbarka w latach 60. XX wieku, kopie najstarszych dokumentów, w których wymieniona jest nazwa miasta i dokumentów potwierdzających nadanie praw miejskich. Na ścianach wiszą prezentery z krótkimi opisami działów ekspozycji, a w dotykowych monitorach znajduje się rozszerzenie informacji dotyczących tych działów. Na ścianie jest również mapa rzecznych szlaków handlowych, przy których położony był Serock, z drewnianymi makietami łódek. W tej części budynku możemy także obejrzeć krótki film przedstawiający dzieje Serocka. Dalsza część sali, przedstawia dalsze dzieje Serocka. Tu poznajemy historie serockich flisaków, rybaków i retmanów. Na multimedialnych monitorach przeczytamy o historii ludności żydowskiej oraz szczególnych postaci i rodów związanych z miastem i gminą.

Druga sala poświęcona jest historii Zegrza, powstaniom narodowym, postaci Napoleona oraz pierwszej i drugiej wojnie światowej. Znajduje się tu również interaktywna mapa będąca krótką wędrówką przez dzieje Serocka, obrazująca najważniejsze wydarzenia z jego ponad 1000-letniej historii. W gablotach prezentowane są artefakty pochodzące z dawnej kolekcji militariów Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, ofiarowane przed kilku laty Urzędowi Miasta i Gminy Serock.

Trzecia sala poświęcona jest współczesności, a docelowo funkcjonować w niej będzie punkt informacji turystycznej. Na wielkim ekranie dotykowym goście mogą znaleźć najważniejsze informacje związane z turystycznym charakterem miasta.

Godziny zwiedzania

Izbę pamięci do 31 października będzie można zwiedzać w środy i czwartki w godzinach 10 – 15:00, a w piątki, soboty i niedziele od 11:30 do 17:30. Zwiedzanie izby jest bezpłatne. Na terenie budynku nie ma zakazów fotografowania i filmowania, ale do środka nie można wprowadzać zwierząt (za wyjątkiem psa przewodnika).