Szlaki rowerowe w powiecie legionowskim

Łęgi_Wieliszewskie_Ryszard_Smulik

Okolice Jeziora Zegrzyńskiego obfitują w liczne ścieżki i szlaki zarówno piesze, jak i rowerowe. Tereny są bardzo urozmaicone, poczynając od asfaltowych szos, kończąc na typowo crossowych górzystych szlakach. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Aby zwiedzać na rowerze powiat legionowski, nie trzeba wcale posiadać swojego jednośladu. Można go bezpłatnie wypożyczyć w Arenie Legionowo lub w Centrum Komunikacyjnym przy PKP Legionowo. Możemy tam też zaopatrzyć się w lokalne przewodniki turystyczne oraz mapy z trasami rowerowymi.

W poprzednich artykułach opisywaliśmy serockie szlaki rowerowe: żółty – historyczny i czerwony – nadnarwiański. Dziś zabierzemy Was w podróż po kolejnych trasach rowerowych w powiecie legionowskim.

Gmina Jabłonna

Pole golfowe w Rajszewie, fot. UG Jablonna

To czerwony szlak o długości 12 km. W większości biegnie przez lasy. Rozpoczyna się w Rezerwacie Jabłonna, przy wale Wisły i prowadzi leśnymi duktami na drugą stronę ul. Modlińskiej. Tam Lasami Chotomowskimi prowadzi do zbiornika wodnego w Trzcianach, który powstał w miejscu dawnej żwirowni. Dalsza część trasy to już utwardzona droga, a w okolicy na przemian łąki i las. Wycieczkę kończymy przy rezerwacie Kępy Kazuńskie, który stanowi ostoję lęgową rzadko występujących i ginących gatunków ptaków nad Wisłą.

 

Trasa Nadwiślańska (niebieska) – 15 km

Rezerwat Ławice Kiełpińskie, fot. Krzysztof Pietrzak

Trasa Nadwiślańska liczy 15 km i cały jej przebieg wytyczony jest wzdłuż wału po prawej stronie Wisły. Rozpoczyna się przy piaskarni w Jabłonnie, zaraz za którą mijamy Jezioro Kiepura, a potem wjeżdżamy na teren Rezerwatu Ławice Kiełpińskie, obejmującego obszar wysp, piaszczystych łach, wód i brzegów Wisły. Znajdują się tam chronione miejsca gniazdowania i lęgowe ptactwa wodno-błotnego. Po prawej stronie mijamy Zespół Pałcowo-Parkowy w Jabłonnie, a po 2 kilometrach, również po prawej stronie, rozpocznie się Rezerwat Jabłonna. Dalej wjedziemy na teren Kampinoskiej Doliny Wisły, która stanowi obszar chroniony Natura 2000. Także z prawej strony będzie można popatrzeć na rozległe pola golfowe w Rajszewie. Tuż przed końcem naszej trasy, po drugiej stronie Wisły rozpościera się Rezerwat Kępy Kazuńskie, który stanowi ostoję lęgową rzadkich i ginących gatunków ptaków, występujących na obszarze rzeki Wisły. Nasz szlak kończy się na granicy z powiatem nowodorskim.

Gmina Nieporęt

Szlak żółty – 42 km
Szlak oznaczony jest kolorem żółtym i ma ponad 42 kilometry. Rozpoczyna się przy Dzikiej Plaży w Nieporęcie i następnie prowadzi przylegającą do ul. Zegrzyńskiej poboczną drogą. Od zgiełku tej ruchliwej drogi wojewódzkiej odpoczniemy wjeżdżając na odcinek prowadzący wzdłuż Kanału Żerańskiego. Po kilometrze kierujemy się w stronę Urzędu Gminy Nieporęt na Plac Wolności, przy którym stoi XVII-wieczny barokowy kościół. Potem czeka nas przeprawa przez piękne leśne dukty, asfaltowe drogi pośród domów jednorodzinnych, a następnie rozległe łąki i pastwiska wzdłuż rzeki Czarna. Będziemy jechać skrajem Puszczy Słupeckiej, szerokimi szutrowymi leąnymi drogami, a asfaltową alejką pośród drzew i łąk dojedziemy do Izabelina. Przejedziemy przez Wólkę Radzymińską i dojedziemy do pomnika przyrody, blisko 400-letniego dębu Jan Kazimierz. Następnie polnymi drogami dojedziemy do Beniaminowa, gdzie możemy zwiedzić fort. Dalej krętymi leśnymi drogami skierujemy się do małego jeziorka Parów-Karaski, potem do Ryni, stamtąd wzdłuż wału i częściowo przez las dojedziemy do kompleksu rekreacyjno-sportowego Nieporęt Pilawa. Tam końca dobiega żółty szlak.


Trasa Liwiecka – niebieska

W gminie Nieporęt swój bieg rozpoczyna 126-kilometrowa Trasa Liwiecka, stanowiąca część sieci szlaków rowerowych VeloMazovia. Choć szlak kończy się w Siedlcach, my proponujemy spokojną przejażdżkę
9 km odcinkiem położonym na terenie gminy Nieporęt. Trasa rozpoczyna się w Nieporęcie i w naszej części przebiega głównie nad wodą. Startujemy w porcie Nieporęt-Pilawa i wzdłuż wału jedziemy do Białobrzegów, tam mijamy Cmentarz Jeńców Radzieckich. Kierujemy się do Ryni i tam jadąc wałem obserwujemy, jak rzeczka Rządza wpada do Narwi. Warto zatrzymać się na mostku, by popatrzeć na spokojny nurt wody. Dalej wjeżdżamy na teren powiatu wołomińskiego, jeśli chcemy kontynuować wycieczkę, czeka nas ciekawa trasa wzdłuż Narwi, Bugu, a potem już oddalonych od rzek terenów leśnych i łąk.

Gmina Wieliszew

Szlak czerwony – 45 km
Szlak wieliszewski liczy 45 km i prowadzi przez większość miejscowości na terenie gminy Wieliszew. Rozpoczyna i kończy się przy hali sportowej w Wieliszewie. Będziemy jechać wzdłuż malowniczego Jeziorka Wieliszewskiego, za którym rozpościerają się pastwiska, a dalej Rezerwat Wieliszewskie Łęgi porośnięty wieloma gatunkami roślin storczykowatych. Przemierzymy leśne ścieżki, asfaltowe drogi na leśnych terenach letniskowych w Poddębiu i Topolinie. Piaszczystą drogą pośród malowniczych łąk dojedziemy do Góry. Następnie pośród licznych jeziorek (w Górze oraz zbiorników wodnych powstałych po dawnej żwirowni w Janówku Pierwszym) dotrzemy do fortów. Potem polnymi i leśnymi drogami oraz fragmentami utwardzonych dróg dojedziemy do Jeziora Kwietniówka
w Wieliszewie. Gdy tam odbijemy nieco z trasy, dojedziemy do pozostałości po dawnym cmentarzu wojskowym z początku XX wieku. Na koniec ul. Solidarności wracamy do punktu wyjścia.

Szlak żółty – 30 km
Ma około 30 km i rozpoczyna oraz kończy się przy stacji PKP Janówek. W większości poprowadzony jest polnymi drogami, wśród pięknych łąk, pastwisk, jeziorek i podmokłych terenów. To wszystko przeplatane jest mało uczęszczanymi asfaltowymi ulicami, wytyczonymi w cieniu drzew pośród domków letniskowych. Jadąc tą trasą mamy możliwość zwiedzić ruiny XVI-wiecznego pałacu w Górze. To trasa, która szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom natury i wycieczek z dala od ruchliwych tras.

Trasa Obwodowa – zielona – 25 km
Zielona Trasa Obwodowa liczy około 25 kilometrów i biegnie wałem wzdłuż Narwi, od Zegrza Południowego do Góry. To szlak idealny dla osób, które poza spędzaniem czasu na rowerze chcą poleżeć na plaży lub wykąpać się w wodach Narwi. Gdy tylko wyjedziemy z Zegrza Południowego, po lewej stronie zacznie rozciągać się leśny teren Uroczyska Zegrze, a zaraz za nim Rezerwat Wieliszewskie Łęgi, którego podmokłe tereny stanowią jedno z najbogatszych stanowisk storczyka w województwie mazowieckim. Gdy na trasie chcemy odpocząć, możemy zjechać w prawo do brzegu Narwi lub na lewą stronę w ul. Willową do Dyniolandu i tam napić się własnej produkcji soku dyniowego oraz zjeść ciastko z dyni. Niespełna kilometr za wodociągiem dotrzemy na szeroką, piaszczystą plażę w Wieliszewie, przy której w sezonie działa kilka punktów gastronomicznych, a na piasku można pograć w siatkówkę lub poleżeć na kocyku. Nie rozleniwiajmy się jednak za bardzo, bo przed nami jeszcze dużo pięknych miejsc do zobaczenia. Tuż przed zaporą w Dębem w wodę wychodzi długi cypel zwany wieliszewkim Helem. Warto wjechać na jego koniec i spojrzeć z dołu na wielką zaporę. Jeszcze ciekawiej ta wodna budowla prezentuje się z drugiej strony, gdzie spiętrzona woda mocno przyspiesza nurt Narwi. Jedziemy dalej wałem aż do Góry, w której znajdują się ruiny pałacu z XVIII w. oraz stare budynki gospodarskie PGR.
Wieliszewska Trasa Crossowa – 12,5 km
Wieliszewska Trasa Crossowa (WTC) to prawdziwa gratka dla amatorów nieco ostrzejszej i bardziej wymagającej jazdy na dwóch kółkach. Otwarta 5 października 2013 roku trasa o długości 12,5 km to pierwsza tego typu ścieżka w okolicach Warszawy. Biegnie przez Lasy Legionowskie na pograniczu Legionowa i gminy Wieliszew. Wjazd na trasę znajduje się przy drewnianej leśnej wiacie przy ul. Leśnej (jadąc od Legionowa jest to przedłużenie Al. Róż). Trasa WTC jest tak poprowadzona, by dać mocny wycisk amatorom sportu. Dobrze oznaczona (znaki wyrysowane na drzewach) ścieżka wije się między drzewami, przez liczne i dosyć strome wzniesienia, których często piaszczysta nawierzchnia jeszcze bardziej utrudnia przejazd. Na szczęście częste wypłaszczenia, poprowadzone ubitymi ścieżkami, dają chwilę odpoczynku dla zmęczonych nóg.

Gmina Serock

Szlak niebieski – 18 km
Krótki, bo o długości zaledwie 18 kilometrów, szlak niebieski zachwyca naturalnym krajobrazem, tak rzadko występującym w bliskim sąsiedztwie dużych aglomeracji. Znajduje się on przy miejscu styku Bugu i Narwi. Prowadzi przez podmokłe tereny z licznymi łąkami oraz przez wydmowe piaszczyste leśne drogi. Rozpoczyna się w miejscowości Łacha, prowadzi przez Gąsiorów, Tusin, Kanię Polską i Cupel.

Pozostałe trasy w powiecie legionowskim

Szlak południowy – zielony – 60 km

Pałac w Jabłonnie (fot. KONRAD RADZYMIŃSKI)

Ten najdłuższy szlak rowerowy Jeziora Zegrzyńskiego ma blisko 60 kilometrów. Zaczyna i kończy się przy stacji PKP Legionowo. Prowadzi nas ulicami Legionowa, leśnymi duktami w Lasach Chotomowskich, polami
w Rajszewie, za którymi od strony Wisły roztacza się Kampinoska Dolina Wisły, obszar chroniony Natura 2000 porośnięty lasami łęgowymi. Przejeżdżamy przez Rezerwat Jabłonna, który jest najlepiej zachowanym fragmentem Lasów Chotomowskich, porastany często ponad stuletnimi drzewami. W Jabłonnie mijamy kościół, a po drugiej stronie budynek z 1834 roku, w którym dawniej funkcjonowała karczma z zajazdem i kuźnią,
a dziś ma tu swoja siedzibę Urząd Gminy Jabłonna. Jeśli chcemy zrobić sobie postój, warto wjechać na teren Zespołu Pałacowo-Parkowego w Jabłonnie. W tym pięknym parku znajduje się XVIII-wieczny pałac,
który początkowo był letnią rezydencją biskupa Poniatowskiego. Aby kontynuować wycieczkę, musimy dostać się na os. Przylesie, z którego wjeżdżamy w Lasy Legionowskie i dalej za PKP Warszawa Choszczówka kierujemy się w stronę piaszczystych wydm i kopalni piasku. Teraz czeka nas przejażdżka po gminie Nieporęt, a wśród pięknych scenerii m.in. trasa wzdłuż Kanału Żerańskiego, Rezerwat Puszczy Słupeckiej, wijąca się polami rzeka Beniaminówka. Charakterystycznym punktem na trasie jest kładka nad Kanałem Żerańskim w pobliżu szkoły w Nieporęcie. Na kładkę możemy się dostać zarzucając rower na plecy i wchodząc na wprost schodami lub podjeżdżając slalomowym wjazdem. Kolejne ciekawe punkty na trasie to XVII-wieczny barokowy kościół przy Placu Wolności w Nieporęcie. Dalej jedziemy przez Lasy Nieporęckie do Woli Aleksandra, Stanisławowa Drugiego i Legionowa, gdzie kończy się nasza wycieczka.

 

Trasa Pułtuska – czarna – 32 km
Czarna Trasa -Pułtuska- liczy 32 km, rozpoczyna się od stacji PKP Warszawa Choszczówka, a kończy
w Zabłociu (gm. Serock). Początkowo jedziemy przez Lasy Legionowskie, a w nich przez piękny Rezerwat Bukowiec Jabłonowski, w którym gęsta korona dębów, buków i pojedynczych egzemplarzy brzozy czarnej daje przyjemny cień. Następnie przejeżdżamy przez Legionowo, ale trasa jest bezpieczna, bo niemal cały czas prowadzi ścieżkami rowerowymi. Wjeżdżamy w Lasy Legionowskie i szeroką, szutrową drogą jedziemy do Poniatowa, gdzie znajdują się ruiny dworu rodziny Grocholskich, będącego podczas II wojny światowej bazą dowództwa 3. batalionu I Rejonu AK. Kolejnym ciekawym punktem na trasie jest zapora w Dębem, dzięki której powstało Jezioro Zegrzyńskie. Dalej jechać będziemy przez liczne sady w Izbicy, a potem wjedziemy w Rezerwat Zegrze, jeden z najstarszych leśnych rezerwatów na Mazowszu, który dość licznie porastają ponad 150-letnie dęby bezszypułkowe. I tak leśnymi drogami dojeżdżamy do Zabłocia, a jak zapuścimy się głębiej w tę wieś, dotrzemy do Zagrody Edukacyjnej, w której hodowane są alpaki.
Szerokiej drogi i udanych wycieczek!