Paliwo dla serca i organizmu – niezwykłe właściwości koenzymu q10.

Pipette with a viscous pink cosmetic close-up.

Koenzym Q10 jest obecny w komórkach, dostarcza energię wspomagającą układ odpornościowy i atakuje patogeny. Dobroczynny związek przyspiesza reakcje biochemiczne, pomaga w utracie nadmiernej tkanki tłuszczowej i jest szczególnym wsparciem dla sercowców. Przekonaj się, jak wiele ważnych funkcji pełni ta substancja.

 

Czym jest koenzym Q10?

Żadna komórka ludzkiego organizmu nie mogłaby normalnie funkcjonować bez koenzymu Q10, nazywanego też ubichinonem. Głównym zadaniem związku jest dostarczanie energii – to dzięki niemu komórki są odpowiednio dotlenione i skutecznie opierają się niszczycielskiemu działaniu wolnych rodników. Koenzym Q10 znajduje się w mitochondriach, jest ogniwem łańcucha oddechowego, przenośnikiem elektronów oraz silnym antyoksydantem. Ubichinon to związek szczególnie potrzebny sercu i mięśniom szkieletowym, które absorbują najwięcej energii. Koenzym Q10 wykazuje właściwości naprawcze oraz przeciwnowotworowe.

Źródło energii, wsparcie dla serca i skóry – działanie koenzymu Q10

Koenzym Q10 odgrywa kluczową rolę w procesie syntezy ATP, stanowiącego źródło cennej energii. Każda z komórek ludzkiego organizmu ma odmiennie zapotrzebowanie na ubichinon – dzięki niemu możliwe jest przetwarzanie substancji odżywczych. Bez koenzymu komórki tracą swoją wydolność, podobnie jak wszystkie narządy. Najwięcej energii zużywa mięsień sercowy – ubichinon poprawia jego pracę i obniża poziom złego cholesterolu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru, nadciśnienia tętniczego lub choroby wieńcowej. Koenzym Q10 jest naturalnym przeciwutleniaczem – usuwa zanieczyszczenia środowiskowe gromadzące się w komórkach, zwalcza wolne rodniki i spowalnia proces starzenia się skóry. Ubichinon ma pozytywny wpływ na cały organizm, dlatego warto rozważyć jego suplementację. Dobre preparaty zawierające koenzym Q10 można znaleźć w sklepie MyBionic: https://mybionic.pl/witaminy-i-mineraly/mineraly/koenzym-q10.

Koenzym Q10 – przyczyny i skutki niedoboru

Produkcja koenzymu Q10 maleje z wiekiem. Największą zawartość tego związku można zaobserwować pomiędzy 20-30 rokiem życia – następnie stężenie ubichinonu zaczyna powoli spadać. W okolicach 50. urodzin wiele osób odczuwa odpływ sił witalnych, który zazwyczaj jest spowodowany niskim poziomem koenzymu Q10.

Poważny niedobór tej substancji może się objawiać:

  • zaburzeniami rytmu serca,
  • nadciśnieniem,
  • szybką męczliwością,
  • osłabieniem mięśni,
  • migrenami lub bólem głowy.

Brak energii naraża organizm na negatywne działanie wolnych rodników, które sprzyjają rozwojowi wielu schorzeń, takich jak nowotwory, cukrzyca, miopatie i choroby układu nerwowego.

Najlepsze źródła koenzymu Q10

Ubichinon jest obecny w wielu produktach spożywczych. Można go znaleźć w olejach, oliwie, kurczaku, wołowinie, rybach, zielonych warzywach i czarnej porzeczce. Dobrze zbilansowana dieta powinna całkowicie pokrywać zapotrzebowanie na koenzym Q10 u młodych, zdrowych ludzi. Osoby w podeszłym wieku oraz mężczyźni i kobiety odczuwający spadek sił witalnych mogą rozważyć wprowadzenie bezpiecznej i sprawdzonej suplementacji.