Rwa Kulszowa – przyczyny i leczenie

plecy-cwiczenia

Kręgosłup jest kolumną, która utrzymuje nasze ciało w pozycji pionowej. Niestety coraz częściej społeczeństwo miewa dolegliwości bólowe związane z tym ważnym narządem ruchu.

Jedną z takich dolegliwości  może być rwa kulszowa, która często przez ludzi nazywana jest potocznie „atakiem korzonków”  czy „lumbago”.  Taki zespół bólowy charakteryzuje się promieniującym bólem od pośladka po tylnej stronie uda, który może się ciągnąć nawet do palców stopy. Objawy te spowodowane są uciskiem tkanki na nerw kulszowy który jest największym nerwem w całym ciele człowieka, zaopatruje pośladek, tylną część uda, podudzie i stopę.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest dyskopatia lub nieprawidłowe napięcia mięśniowe spowodowane naszą złą postawą w pracy, szkole. Również mogą być poważniejsze przyczyny takie jak: cukrzyca, choroby zakaźne czy nowotwory. Konieczne jest przy pierwszych objawach zdiagnozowanie, jaka jest przyczyna bólu i wdrożenie jak najszybszego postępowania leczniczego, aby zapobiec nieprawidłowym rozwojom zmian kostnych oraz powikłań neurologicznych. Schorzenie głównie związane jest z nerwem kulszowym, ale przyczyna  w większości przypadków jest uzależniona od kondycji naszego kręgosłupa oraz „dysków” -krążków międzykręgowych. Uszkodzenie korzenia nerwowego może być spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, podczas których wytwarzają się osteofity (narośla kostne),  które podrażniają nerw. Inną równie częstą przyczyną może być tzw. dyskopatia (pot. wypadnięcie dysku). Krążki międzykręgowe mają za zadanie osłabić wstrząsy stawów międzykręgowych. Z wiekiem dochodzi do dehydratacji (zmniejszenia uwodnienia) krążka międzykręgowego, co powoduje wypadnięcie „dysku”. W przypadku wystąpienia rwy kulszowej pacjent powinien zgłosić się do lekarza, który zaleci badanie obrazkowe. Najlepszym i najdokładniejszym badaniem dodatkowym w tym przypadku będzie rezonans magnetyczny, który wskaże zależności pomiędzy nerwami i tkankami otaczającymi.

Rehabilitacja

Postępowaniem leczniczym podczas rwy kulszowej będą ćwiczenia rozciągające mięśnie oraz struktury mięśniowo-powięziowe. W pierwszych dniach trzeba ograniczyć aktywność fizyczną. Należy podnosić wszelkie cięższe przedmioty poprzez ugięcie stawów kolanowych i utrzymaniu prostych pleców. Dobre efekty dają terapia manualna oraz fizykalna. Gdy przemija okres ostrego bólu, można zastosować ćwiczenia wzmacniające mięśnie stabilizujące kręgosłup oraz trzeba zwrócić uwagę na postawę ciała (jak siedzimy, stoimy, chodzimy). Dolegliwości bólowe zazwyczaj przechodzą po 5-6 tygodniach. Przy poprawnym poprowadzeniu rehabilitacji i zastosowaniu się do rad fizjoterapeuty, rwa kulszowa nie powinna się nawrócić. U osób, u których stwierdzi się skłonność do nawrotów, zaleca się profilaktyczne ćwiczenia rozciągające, wzmacniające. Prostymi ćwiczeniami, które korzystnie wpływają na kondycję naszego kręgosłupa i wzmacniają jego mięśnie, jest pływanie.

Opisane metody nie dają 100 % gwarancji na pozbycie się bólu, mogą jedynie zmniejszyć lub ograniczyć ryzyko wystąpienia rwy kulszowej. Każdy pacjent jest inny i do każdego pacjenta trzeba podejść indywidualnie, aby poprawić jego komfort życia oraz sprawność fizyczną.

 

Fizjo-clinicaFizjo-clinica-filip-boukolowskiFilip Boukołowski

Gabinet Fizjoterapii Fizjo-clinica

ul. Tadeusza Rejtana 2, Legionowo

tel. 575 618 007

www.fizjo-clinica.pl