Senior w czerwonej strefie. Czy jest się czym stresować? Radzi psycholog

senior_babcia

Seniorzy, fot. GP (archiwum)

Ostatnie kilka miesięcy pokazało nam, jak przewrotna potrafi być rzeczywistość. Mamy prawo odczuwać brak stabilności, stres, niepokój i wiele nieprzyjemnych emocji związanych z pandemią. Chociaż wydawałoby się, że możemy oswoić się z sytuacją, ponowne obostrzenia i znalezienie się w czerwonej strefie staje się dla nas uciążliwe i zaczyna budzić wiele wątpliwości w głowach. 

 

Czy do „złego” możemy się przyzwyczaić? O ile podobno wszystko jest kwestią przyzwyczajenia, o tyle każda sytuacja odciska piętno na naszej psychice. W wyniku pandemii społeczeństwo poniosło wiele strat – wśród niego grupa szczególnie zagrożona: grupa seniorów. Wydłużające się terminy przyjęć do lekarzy, ograniczony kontakt z bliskimi, wiele odwołanych inicjatyw umilających nam codzienność – to tylko niektóre z aspektów życia w pandemii. Niejasna sytuacja, która ciągle się przedłuża, w efekcie może wpływać znacznie na naszą psychikę. Apatia, rezygnacja, frustracja, złość, smutek, przygnębienie, panika – to na pewno tylko niektóre z uczuć doświadczanych przez seniorów. Nie zapominajmy, że psychika jest ściśle powiązana z somatyką. Jeżeli będziemy pielęgnować w sobie niepokoje, odbije się to na jakości naszego snu, układzie trawiennym, krążenia i nerwowym.

 

 

 

Nie ma przepisu na to, jak wybrnąć z trudnych sytuacji bez konsekwencji. Warto jednak zastanowić się nad tym, co możemy zyskać, a odwrócić uwagę od strat. Może wbrew pozorom spędzamy więcej czasu z bliskimi, a nasze kontakty się poprawiły? Może zyskaliśmy nowych przyjaciół w tej trudnej sytuacji? Odnaleźliśmy pasję, ułożyliśmy priorytety, zaczęliśmy doceniać codzienność?

 

Skupienie się na zyskach i optymistyczne podejście do naszych doświadczeń pozwala po prostu cieszyć się życiem niezależnie od sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Czerwona strefa będzie nam niestraszna, jeżeli nauczymy się akceptować i widzieć ją z innej perspektywy. Psycholodzy Poradni Zdrowia Psychicznego Educatio zalecają w tak trudnych momentach skupienie się głównie na psychice, obserwowanie swojego organizmu i spełnianie jego potrzeb. Troska o siebie to też troska o innych. Dbajmy o swoją psychikę, bo wszystko zaczyna się w głowie!

 

PORADNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO EDUCATIO SP. Z O.O.

UL. TĘCZOWA 5

CHOTOMÓW

WWW.EDUCATIO.PL