Seniorze, chcesz zadbać o swoje zdrowie psychiczne? To proste i… modne!

senior

Współczesność obfituje w wiele informacji, również tych na temat zdrowia psychicznego. Coraz większa część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, że zdrowie psychiczne to bardzo ważny aspekt funkcjonowania człowieka. Czym to zdrowie psychiczne w ogóle jest i jak je wzmacniać? Mamy dla Was kilka rad!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zdrowie psychiczne jako stan składający się z trzech czynników: optymalna kondycja zdrowotna, poczucie komfortu psychicznego oraz utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych. Pielęgnując w odpowiedni sposób owe trzy czynniki, możemy na długo cieszyć się dobrym zdrowiem i korzystać z życia w pełni!

Zdrowie odżywianie

Nie od dziś wiadomo, że jedzenie ma wpływ na organizm człowieka. Mając na myśli „zdrowe odżywianie” wyobrażamy sobie wspaniałą sylwetkę, umięśnione ciało, zdrową skórę, włosy i paznokcie. Ale przecież jedzenie wpływa też na układ nerwowy! Warto wspomagać go poprzez spożywanie produktów z witaminami z grupy B (drób, orzechy, szpinak, strączki), a także kwasów tłuszczowych omega-3 (ryby). Osoby w podeszłym wieku szczególnie powinny zadbać o swoją dietę, ponieważ organizm niekiedy ze zdwojoną siłą domaga się różnych składników odżywczych. W przypadku, kiedy nie wiemy, od czego zacząć, warto zgłosić się do wykwalifikowanego dietetyka. Taki specjalista kompleksowo zajmie się seniorem i dopasuje do jego organizmu dietę bogatą w to, co wzmacnia i zapewnia dobrą kondycję nie tylko fizyczną, ale psychiczną!

 

 

 

Sen

Sen bezsprzecznie rzutuje na funkcjonowanie organizmu. To wypoczynek wpisany w naturę człowieka. Ilość snu jest równa jakości snu. Mówi się, że optymalny czas snu wynosi od 6 do 9 godzin, ale najważniejsze, abyśmy wsłuchali się we własny zegar biologiczny. „Niedobór” tego ważnego czynnika objawia się osłabieniem koncentracji, złym samopoczuciem, czy migrenami. Szczególnie w przypadku seniorów sen powinien być czasem odpoczynku, relaksu i regeneracji. Wraz z upływem wieku możemy doświadczać bezsenności lub nadmiernej senności. W takim przypadku warto przyjrzeć się sobie, a zrobimy to oczywiście z pomocą specjalisty takiego jak psycholog, czy psychiatra.

Spotkania z bliskimi

Seniorze, nie ograniczaj się do spędzania czasu przed telewizorem! Możliwości na spotkania z przyjaciółmi i bliskimi jest wiele. Wspólny trening umiejętności poznawczych, joga, wzajemne odwiedziny, czy regularny kontakt telefoniczny to tylko niektóre z możliwości dających nam poczucie komfortu psychicznego. Życie towarzyskie powinno być zawsze jednym z ważniejszych aspektów naszego funkcjonowania. Kontakt z innymi ludźmi wpływa pozytywnie na nasz rozwój i podtrzymanie funkcji poznawczych mózgu!
Już nie tylko zdrowie fizyczne, ale i psychiczne jest niezmiernie ważnym tematem w społeczeństwie. Wydawanie książek psychologicznych, zachęcanie do nieustannego rozwoju i poszukiwania szczęścia oraz pozytywne i poniekąd filozoficzne myśli na temat człowieczeństwa każdego dnia królują w Internecie, czy telewizji. Nam jest to na rękę! Psychoterapeuci Poradni Zdrowia Psychicznego Educatio starają się podnosić jakość życia wspieranych pacjentów. Porady psychologiczne niejednokrotnie wzmacniały zdrowie psychiczne osób goszczących w naszych placówkach w Chotomowie oraz w Warszawie. Dzisiejsze realia – choć zabiegane, szare i wymagające – coraz częściej propagują razem z nami po prostu zdrowy styl życia. Seniorze, podążaj tym nurtem razem z nami i dbaj o siebie!

Barbara Wesołowska Budka
Psycholog, Psychoterapeuta, Seksuolog
www.educatio.pl
Tel. 505685454