Czy seniorzy mogą oddawać krew?

blood-donation-give

Warto dbać o swoje zdrowie, bo dzięki temu możemy uratować innym życie. Jak? Poprzez regularne oddawanie krwi. Ale czy senior może zostać honorowym krwiodawcą?

Każdy, niezależnie od płci i wieku, przed oddaniem krwi poddawany jest weryfikacji, która ma na celu ochronę zarówno osób oddających krew jak i biorców. Z uwagi na dobro dawców, już na starcie dyskwalifikowane są osoby, które mają zbyt niską hemoglobinę, ważą poniżej 50 kg lub nie zachowały wymaganego okresu przerwy od ostatniej donacji lub w przypadku kobiet dodatkowo miesiączki. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo biorców, próbki pobranej krwi poddawane są badaniom laboratoryjnym w celu upewnienia się, czy dawca na nic nie choruje. Dzięki temu zabezpiecza się biorcę przed zakażeniem, a z drugiej strony nie pobiera się krwi od osób, które mogłyby źle zareagować na donacje. Mimo bardzo dokładnych weryfikacji, na seniorów nakłada się dodatkowe obostrzenia.

 

 

Dodatkowa zgoda dla seniorów

Teoretycznie krew możemy oddawać do 65 roku życia. Aby robić to powyżej tego wieku, należy raz do roku uzyskać na to dodatkową zgodę od lekarza w centrum krwiodawstwa. Podobne pozwolenie muszą posiadać osoby, które nie oddawały jeszcze nigdy krwi, a chciałyby to zrobić po raz pierwszy po ukończeniu 60. roku życia. Jeśli więc na oddawanie krwi w tym wieku wymagana jest dodatkowa zgoda, to czy jest to zupełnie bezpieczne?

Czy oddawanie krwi jest bezpieczne dla seniorów?

Wielokrotnie naukowcy podchodzili do tego zagadnienia i jak wynika z publikowanych przez nich prac, nie ma żadnego zagrożenia dla dawców (ani oczywiście biorców). W jednym z badań porównano reakcje ponad 64 tys. dawców podzielonych na 3 kategorie wiekowe. Jedną grupę stanowiły osoby w wieku 66 – 68 lat, drugą 69 – 71 lat, a trzecią kategorią była grupa kontrolna w wieku 50 – 52 lata. U wszystkich obserwowano reakcje, które zachodziły podczas oddawania krwi i w ciągu 48 godzin po donacji. Okazało się, że liczba dyskwalifikacji do oddania krwi rosła wraz z wiekiem dawców. Najmniej odnotowano w grupie kontrolnej (1,12%), a najwięcej (8,84%) wśród kobiet w najstarszej grupie. Jeśli chodzi zaś o stan zdrowia po oddaniu krwi, nie zaobserwowano różnic między grupą kontrolną a grupami badawczymi. Wyniki sugerują więc, że oddawanie krwi co najmniej do ukończenia 71. roku życia jest bezpieczne.

Coraz trudnień oddać krew

Wraz z wiekiem jednak doskwiera nam coraz więcej chorób i przyjmujemy coraz więcej leków. W związku z tym istnieje większe prawdopodobieństwo dyskwalifikacji przed oddaniem krwi. Nie możemy oddawać krwi, jeśli mamy chore serce czy poważne choroby układu pokarmowego, oddechowego, moczowego, nerwowego, skóry, krwi, choroby metaboliczne i układu endokrynnego (cukrzyca, choroby tarczycy, nadnerczy), nowotwory złośliwe. Nie zostaniemy także dopuszczeni do oddania krwi, jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy przechodziliśmy jakąś operację czy badanie endoskopowe lub gdy ciśnienie krwi nie będzie mieściło się w granicach 90/60 a 180/100 mmHg. Jeśli byliśmy przeziębieni lub przyjmowaliśmy antybiotyki musimy odczekać 2 tygodnie od czasu wyleczenia lub zaprzestania przyjmowania antybiotyków. W ciągu 3 dni przed badaniem nie możemy także przyjmować aspiryny ani innych leków rozrzedzających krew.

Jeśli jednak żadna z powyższych przyczyn dyskwalifikacji nas nie dotyczy, warto wybrać się do centrum krwiodawstwa, by zostawić 450 ml ratującego życia daru. W tym celu zapraszamy do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej 63/75 w Warszawie.