Wzrok a wiek: Jak soczewki jednoogniskowe wpływają na jakość widzenia

A pair of hands holding up a pair of glasses. Generative AI image.

fot. stock.adobe.com

Wśród soczewek okularowych wyróżniamy jednoogniskowe, dwuogniskowe, a nawet trzyogniskowe. Dziś zajmiemy się tymi pierwszymi, które mają taką samą moc na całej powierzchni. Jak soczewki jednoogniskowe wpływają na jakość widzenia?

Zmiany widzenia postępujące z wiekiem – jak pogarsza się wzrok?

Wraz z wiekiem wzrok może ulegać pogorszeniu. Pierwszym objawem pogorszenia się wzroku może być trudność w skupieniu na bliskich obiektach, co określane jest jako prezbiopia. Zmiany w widzeniu mogą być związane z pogorszeniem jakości wzroku przy słabym oświetleniu czy też większą wrażliwością na ostre światło. Starzenie się wzroku może prowadzić również do suchości oczu i związanymi z tym dolegliwościami takimi jak pieczenie, swędzenie czy też dyskomfort. Zmiany mogą być związane z chorobami oczu, zaćmą, jaskrą, zwyrodnieniem plamki (AMD) czy też retinopatią cukrzycową. Bardzo ważne jest regularne badanie ostrości widzenia i badanie oczu. Z wiekiem soczewka twardnieje, staje się też mniej sprężysta. Z czasem zdolność akomodacji się zmniejsza i jest to naturalny proces fizjologiczny. Można jednak chronić oczy, by opóźnić procesy starzenia, choćby poprzez ograniczenie czasu spędzanego przed monitorem, czy też noszenie okularów przeciwsłonecznych, by niwelować destrukcyjne działanie promieniowania UV.

Soczewki jednoogniskowe a korekcja wiekowych wad wzroku

Niezależnie od tego czy wada wzroku związana jest z dalekowzrocznością czy krótkowzrocznością, doskonałym wyborem mogą być soczewki jednoogniskowe. W przypadku krótkowzroczności stosowane są sferyczne minusowe soczewki, których zadaniem jest zmiana kierunku padania światła, by skupione zostało na siatkówce. W ten sposób obrazy znajdujące się w odległości stają się wyraźne i ostre. Soczewki oferowane są w szerokim zakresie mocy. W przypadku dalekowzroczności stosuje się plusowe soczewki, które zapewniają wyraźne widzenie na bliskie odległości. Innowacyjnym rozwiązaniem są szkła jednoogniskowe Hoya, które przeciwdziałają cyfrowemu zmęczeniu wzroku. Można wybrać takie soczewki jednoogniskowe, które zapewniają idealną ostrość widzenia we wszystkich kierunkach. W przypadku stwierdzenia większych wad wzroku związanych ze starczowzrocznością, możliwy jest także wybór soczewek jednoogniskowych asferycznych, które gwarantują szerokie pole widzenia bez zniekształceń.

Różne etapy życia, różne soczewki

Soczewki okularowe powinny zapewniać maksymalny komfort widzenia niezależnie od warunków. Soczewki jednoogniskowe nowej generacji sprawdzą się do poprawy komfortu widzenia zarówno dla osób młodych, jak i starszych. W przypadku osób młodych powinny zapewniać komfort korzystania z urządzeń elektronicznych, także powyżej dwóch godzin. Choć wiadomo, że należałoby ograniczać czas spędzany przed ekranem, to jednak wiele osób korzysta ze smartfonów czy laptopów nawet 8-10 godzin dziennie, choćby w ramach pracy zawodowej. Soczewka okularowa musi wspierać oczy i widzenie w bliży. Przenoszenie wzroku pomiędzy urządzeniami jeszcze bardziej obciąża oczy, dlatego należy dobrać wariant soczewek, który zapewni doskonałą akomodację. Do takich soczewek należą SYNC III od Hoya. Dla osób starszych doskonałym wyborem mogą być z kolei Nulux Identity V+, które dostosowywane są do indywidualnych potrzeb pacjenta i świetnie sprawdzają się także w świecie cyfrowym.

Technologiczne innowacje w soczewkach jednoogniskowych

Hoya wprowadza wiele innowacyjnych rozwiązań. Wszystkie soczewki przeciwdziałają cyfrowemu zmęczeniu wzroku. Jednocześnie zapewniają doskonałą korekcję wad wzroku i idealne dopasowanie do potrzeb poszczególnych pacjentów. W takich soczewkach oczy się nie męczą, a wręcz przeciwnie – mięśnie wzroku się rozluźniają. Soczewki jednoogniskowe wykonywane są w technologii Freeform, co sprawia, że są płaskie, cienkie, a jednocześnie gwarantują doskonałą optykę.

Warto sięgać po najlepsze rozwiązania technologiczne. Pogorszenie wzroku wraz z wiekiem nie musi być problemem. Wystarczy zbadać wzrok i dobrać odpowiednie innowacyjne soczewki jednoogniskowe, by poprawić jakość swojego życia.