Parkrunowy fenomen. Urodziny Parkrun Warszawa-Praga

Parkrun to cykliczny bieg na dystansie 5km. Rozgrywany jest na niemal wszystkich kontynentach. W Polsce amatorzy biegania mogą spróbować swoich sił w 22 lokalizacjach (otwierane są następne). W każdą sobotę punktualnie o 9.00 można wziąć udział w biegu na 5km. W biegu bezpłatnym, bo jedynym „kosztem” jakie ponosi uczestnik to… rejestracja w systemie i wydruk indywidualnego kodu uczestnika, który należy wziąć na bieg.

Dlaczego biegi parkrunowe są swoistym fenomenem? Na pewno może w nich wziąć udział każdy bez względu na stopień wytrenowania. Zakładając, że 5km można przejść w 50 minut, to nawet swobodnie truchtając, można ten dystans pokonać zdecydowanie szybciej. Parkrunowe biegi skupiają wszystkich amatorów biegania. I tych, którzy biegają 5km w poniżej 15 minut (to są mistrzowie) i tych, którzy pokonują dystans zdecydowanie wolniej. Są tacy, którzy cosobotnią dawkę 5km traktują jak trening, są też tacy, którzy walczą o swoje życiówki. A spora część przychodzi po to, by w znakomitym towarzystwie przetruchtać 5000 metrów. Nie jest to zwykły bieg, bo przez cały rok rywalizacji prowadzony jest pomiar czasu, prowadzone są klasyfikacje indywidualne i drużynowe, a po roku wzmagań wręczane nagrody od sponsorów dla najlepiej punktujących zawodników biegu.

2. Urodziny parkrun Warszawa-Praga

 W minioną sobotę w Parku Skaryszewskim w Warszawie 93. uczestników biegu wraz z wolontariuszami świętowali swoje drugie urodziny. Jak zwykle przy takiej okazji nastąpiło roczne podsumowanie wyników, a najlepsi w klasyfikacjach punktowych zostali nagrodzeni. I nic, że puchary nie dojechały na czas. Ważny był przede wszystkim dobry humor, rodzinna parkrunowa atmosfera, a do tego fantastyczna pogoda na bieganie. W 103. biegu cyklu wzięła udział dwójka zawodników Grupy Biegowej CHTMO: Witold Naczulski i Michał Machnacki. zajęli oni odpowiednio 59 i 60 miejsce. Naczulski wybiegał swoją życiówkę, która wynosi od soboty 26:17. Wolontariuszką podczas biegu była Urszula Machnacka. Wolontariat jest ważną częścią przedsięwzięcia jakim jest parkrun. Bez osób, które co sobotę organizują biegi parkrunowe, taka idea nie miałaby racji bytu. Dlatego też czasem warto wcielić się w rolę organizatora i pomóc w organizacji biegu.

Parkrun Warszawa-Żoliborz #59

O tej samej godzinie, tyle że na Kępie Potockiej w 59. biegu cyklu wzięła udział dwójka reprezentantów chotomowskiej grupy. 16 miejsce zajął Andrzej Cichocki z czasem 24:53, a 20 lokata OPEN przypadła Paulinie Rosołowskiej, która uzyskała życiówkę 28:12. Biegaczka z Chotomowa była drugą kobieta na mecie!

Parkrun Polska

W naszym kraju jest już 22 lokalizacje tego cyklu, a wkrótce w czerwcu będzie otwarta kolejna w Jeleniej Górze. Grupa Biegowa CHTMO jest w czołówce drużyn w kraju pod względem osób, które wystartowały chociażby w jednym parkrunowym biegu. Ja sam mam na swoim koncie 9 lokalizacji w naszym kraju, a na najbliższy czas planuję starty w kolejnych: w Lesznie, Wrocławiu i Jeleniej Górze. Gorąco polecam sobotnie, poranne biegi. Z naszego powiatu do najbliższych lokalizacji bliziutko, bo nieco ponad 10km – parkrun Warszawa-Bródno (Park Bródnowski) i Warszawa Żoliborz. Nieco dalej parkrun Warszawa-Praga, a mamy jeszcze przepiękne trasy parkrunowe w Pruszkowie i Konstancinie.