Biedronka w Jabłonnie zakorkuje wieś?

520460a735418.jpg

Na terenie byłej spółdzielni mleczarskiej trwają intensywne prace budowalne. Rozebrany został stary obiekt, wkrótce rozpocznie się budowa obiektu handlowo-usługowo-biurowego. Czy Biedronka i biurowce zakorkują Jabłonnę?

Na ostatniej sesji Rady Gminy Jabłonna radny Zbigniew Garbaczewski zwrócił się do Wójt Olgi Muniak z pytaniem o przyszłe rozwiązania komunikacyjne w obrębie ulic Modlińska, Parkowa i Szkolna. Jego wątpliwości dotyczą budynku marketu, który powstaje na terenie dawnej spółdzielni mleczarskiej. – Co będzie jeśli powstanie tu wielkopowierzchniowy obiekt handlowy? – pytał wójt Olgę Muniak. Okazało się, że Gmina Jabłonna nie do końca wiedziała, co powstanie u zbiegu Parkowej i Modlińskiej. Co więcej, okazało się, że pomimo dużej roli urzędu przy wdawaniu zezwolenia na inwestycję, gmina jest przeciwna powstaniu w tym miejscu wielkopowierzchniowego obiektu handlowego.

Starostwo twierdzi, że zgodnie z prawem
24 lipca 2012 r. inwestor wystąpił do starostwa o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę budynku biurowo-usługowo-handlowego i otrzymał ją w 31 sierpnia 2012 r. Starostwo potwierdza, że projekt budowlany sprawdzono pod względem prawa budowlanego i zgodności z decyzją o warunkach zabudowy wydaną przez gminę. Jeśli chodzi o miejsca parkingowe, ich liczba jest większa, niż wymagana decyzją o warunkach zabudowy, wydaną przez Wójta Gminy Jabłonna. Sprawę uzgodnień dotyczących zjazdów pozostawia do decyzji gminy. Obiekt biurowo-usługowo-handlowy generuje zwiększony ruch i mamy obawy, czy obecny układ komunikacyjny będzie wystarczający. Starosta nie może jednak ingerować w kompetencje zarządcy dróg, którym jest Gmina Jabłonna. Często przy tego typu inwestycjach zarządcy dróg przed wydaniem decyzji uzgadniającej warunki jej realizacji uzyskują deklarację inwestora o partycypowaniu w kosztach przebudowy układu komunikacyjnego. Nie wiemy, czy Gmina Jabłonna prowadziła z inwestorem takie rozmowy – informuje rzecznik. Według rzecznika prasowego Joanny Kajdanowicz wydane przez Starostwo Powiatowe pozwolenie na budowę z dnia 31 sierpnia 2012 r. dla firmy Kollodium Sp. z o.o. jest zgodne z warunkami określonymi przez Wójta Gminy Jabłonna w decyzji o warunkach zabudowy nr 136/2011 z dnia 7 listopada 2011 r. Informuję, że rozwiązania komunikacyjne w projekcie inwestycji zostały uzgodnione przez inwestora z Gminą Jabłonna, co potwierdza decyzja Wójta Gminy Jabłonna nr 62/2012 z dnia 6 marca 2012 r., wyrażająca zgodę na lokalizację dwóch zjazdów indywidualnych z drogi gminnej – ul. Parkowej, stanowiącej działki nr ew. 783 i 672/2 we wsi Jabłonna – informuje rzecznik.

Biura czy supermarket?
Gminni urzędnicy twierdzą, że wydając warunki zabudowy dla działki, na której trwa aktualnie inwestycja, nie wiedzieli, jakie będzie przeznaczenie powstającego obiektu. Na prośbę o wyjaśnienia, Kierownik Referatu Ładu Przestrzennego Grażyna Kacprzykowska stanowczo odpowiada: – Przede wszystkim należy wyjaśnić, że Urząd Gminy Jabłonna nie wydawał żadnych decyzji dotyczących budowy obiektu handlowego typu Biedronka. Na teren została wydana decyzja o warunkach zabudowy na „budynki biurowo-usługowo-handlowe. W trakcie prowadzonego postępowania administracyjnego, w sprawie wydania powyższej decyzji, wpłynęło jedno zastrzeżenie od strony postępowania, która w dalszym toku sprawy nie skorzystała z prawa odwołania przedmiotowej decyzji. Decyzja o warunkach zabudowy została wydana wnioskodawcy, który o nią wystąpił i nie była to BIEDRONKA. Jednocześnie informuję, że Starosta Legionowski wydał pozwolenie na budowę „budynku biurowo-usługowo-handlowego”. Również Janusz Karmel pełnomocnik gminy ds. CEKS sugeruje powstanie innego budynku niż w decyzji gminy. – Określając kategorię obiektu, organ administracji budowlanej tworzy stan prawny określający funkcje budynku, w tym wypadku centrum handlowe – tłumaczy Karmel. Wyjaśnia też, że starostwo powinno poprawić pomyłkę i dodać do pozwolenia na budowę budynki biurowe (kategoria XVI, a nie XVII i VIII budynki handlu m.in. centra handlowe i inne budowle).

Tajne przez poufne

Mimo że urzędnicy w Jabłonnie winią starostwo za niezgodności, sami nie chcą udostępnić swojej decyzji o warunkach zabudowy, którą wydali dla spółki Kollodium. Na prośbę naszego tygodnika o udostępnienie dokumentu w trybie dostępu do informacji publicznej, sekretarz gminy Elżbieta Radwan odmówiła, twierdząc, że nie może on zostać upubliczniony. Do dokumentu o warunkach zabudowy dla działki na skrzyżowaniu Parkowej i Modlińskiej dotarliśmy inną drogą. W dokumencie wydanym przez UG Jabłonna czytamy, że działka, na której prawdopodobnie powstaje Biedronka, to obszar przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i usługową. Według decyzji gminy ma tam powstać zabudowa usługowa, w odległości 10 i 6 m od dróg gminnych. Wskaźnik wielkości zabudowy w stosunku do powierzchni działki wynosi 0,27. Minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej wynosi 30%. Szerokość elewacji frontowej ma wynosić 17 m, a wysokość budynku do 8 m. Według gminy planowane zjazdy mają być uzgodnione z referatem inwestycji. Liczba miejsc parkingowych wynosi co najmniej 2 na jeden lokal użytkowy i 35 miejsc postojowych na 1000m2 powierzchni użytkowej biur. Decyzja na budynki biurowo-usługowo-handlowe wygasa z chwilą, kiedy inny wnioskodawca uzyskał ostateczną decyzję na budowę lub zostanie uchwalony plan miejscowy.
Stary budynek spółdzielni mleczarskiej jest już rozebrany i w 2013 roku mieszkańcy sami poczują skutki, jakie przyniesie inwestycja. Wójt twierdzi, że widziała akt notarialny, dotyczący sprzedaży tego terenu i zmiany inwestora. Nie wiadomo, czy gmina pozostanie sama z problemem rozwiązań komunikacyjnych, czy uzgodni coś z przyszłym inwestorem. Głównym problemem gminy są jednak pieniądze, bo budowa ronda to wydatek, na który nie stać obecnie gminy.

iw

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 55

  1. dziwi mnie budowana otoczka tajemnicy i tak wyjdzie szydlo z worka , a gmina w razie potrzeby sama zmodernizuje dorgę za własne środki !!!

  2. a tam nie miał być LIDL?

  3. Dobrze się stało. Biedronka się przyda, a 50% problemów zazwyczaj rozwiązuje się samo. Problem dojazdów też się rozwiąże, albo może lepiej powiedzieć…. w końcu się rozwiąże. Powodzenia i trzymam kciuki za udaną inwestycję.

  4. moze ilosc ludzi w legionowskiej biedronce sie chociaz zmniejszy 😛

  5. To są jaja godne Jabłonny: a) wójcina nie wie, co się buduje 300 metrów od Urzędu Gminy, Sekretarz Gminy gnoruje Ustawę o dostępie do informacji publicznej (grozi za to grzywna, Pani Elu, niech się Pani tak głupio nie podkłada), Starosta wydaje pozwolenie niezgodne z warunkami zabudowy (albo też Gmina wydała lewe warunki zabudowy) a ustami Starosty przemawia Joasia, była rzeczniczka wójta Kubalskiego, tego, co przed wójciną tak pięknie rządził Jabłonną 🙂 Jedyna pozytywna informacja w tym burdelu, to Karmel i zdaje się, że Starosta wchodzi nam w radar nadciągających kontroli…

  6. Coraz bardziej podoba mi się akcja mieszkańców na Facebooku – „Wójt Olga Muniak musi odejść”

  7. Jedyna pozytywna informacja w tym burdelu, to Karmel i zdaje się, że Starosta wchodzi nam w radar nadciągających kontroli…

    Dwóch chorych to jeszcze nie epidemia

  8. Marcin wdać że młody jesteś… w burdelu to jest porządek

  9. Mieszko …ja jestem zwolennikiem takiej akcji na realu pare gmin już sobie poradziło z wielmożnymi.

  10. Faktem jest: w burdelu porządek jest wskazany 🙂 Ale dziwi mnie fakt, że Elżbieta Radwan, Sekretarz UG Jabłonna, osoba dotychczas rozsądna i spolegliwa, idzie teraz na kolizję i z lokalnym medium, i z mieszkańcami. Powstanie dowolnego supermarketu w tym miejscu (mniejsza już, że to nielegalne albo UG Jabłonna kłamie) to nieustający korek w miejscu już dziś niebezpiecznym, to takie klasyczne dla tej naszej gminy – najpierw poczekamy na ofiarę, potem będziemy myśleć.

  11. Każdy ma prawo do zabudowy nieruchomości, czy to będzie hipermarket czy wieża eiffla – jak w zgodzie z prawem niech sobie będzie. Problem jest gdzie indziej. Starostwo ustalając stan prawny powinno jasno się określić: tak wydaliśmy decyzję bo uważamy że……….. Delikatnie mówiąc jest mało eleganckie unikanie odpowiedzialności za podjęte prawomocne decyzje i rozmydlanie procesu decyzyjnego. Dodatkowo gmina Jabłonna była tuż przed głosowaniem MPZP dla tego terenu. Radni skakali sobie do oczu i odrzucili MPZP nie wiedząc nawet, że starosta już podjął za nich decyzję i ustanowił za nich prawo na terenie podlegającym wyłącznej ich kompetencji. I na koniec: chowanie się za rzecznika (nawet najładniejszego 🙂 ) to poziom piaskownicy.

  12. jak wdać poziom piaskownicy jest zbyt wysok dla tych co w oczy sypią piachem.
    Starosta wydał pozwolenie na budowe, na podstawie wydanej decyzj WZ przez gminę Jabłonna.Tak stanowi prawo Milczenie i chowanie się za niewiedzą w momencie usankcjonowania swojej decyzji WZ poprzez MPZP jest też mało eleganckie.Kłamstwo ma krótke nogi ale łapy chciało by meć jak najdłuższe

  13. Nowa akcja na Facebooku – Wierzę i ufam wójtowi Gminy Jabłonna.

  14. Na kolana i prosić Wójta o wybaczenie i może w swoim miłosierdziu wytrze o któregoś Swoje buty.

  15. A to gady, Wójt im się nie podoba – żeby wam lampki na choinkach wybuchły i domy zdemolowały na święta.

  16. Za takie oczernianie naszego Wójta to nawet do piekła ich nie wpuszczą, bo nawet tam byle czego nie biorą i tylko niebyt im został.

  17. Apokalipsa wg św. Jana.
    Dzień Sądu Ostatecznego w Jabłonnie jest bliski.

  18. Potem ujrzałem anioła, zstępującego z nieba, który miał klucz od Czeluści i wielki łańcuch w ręce. I pochwycił Smoka, Węża starodawnego, którym jest diabeł i szatan, i związał go na tysiąc lat. I wtrącił go do Czeluści, i zamknął, i pieczęć nad nim położył, by już nie zwodził narodów, aż tysiąc lat się dopełni. Precz z opozycją w Gminie – apage, Satanas!

  19. Rozsądni …jak świat światem „swój” do „swojego” zawsze ciągnie

  20. @lizus. Zastanów się co piszesz: czy pisało, o którego (personalnie) wójta chodzi?. Następnym Wójtem Gminy Jabłonna będzie Szumski – rozumiesz teraz?.

  21. Rozsądek……pojade pewnym nickem o ja pier……ale żeś wymyślił , teraz czas chociaż na kogoś piękniejszego :))))))))))))))))

  22. fajnie tu, co to za festiwal , moze konkurs pieknosci przeciez do wydawania czyjejs kasy nie trzeba byc specem od finasow ,moze wystarczy wybrac najpiękniejszą laske w okolicy

  23. O Pani nasza i nasz Wójcie, Ty jesteś jak zdrowie i dla tych zaplutych karłów opozycji bądź jak najgorsza trucizna, bo tylko tak możemy przeżyć w Chotomowie w szczęściu, zdrowiu i dobrobycie.

  24. Po konsultacji z ekspertami od ładu przestrzennego i prawnikiem to gmina wydała decyzje o warunkach zabudowy niezgodnie z przepisami. Kropka.Wydanie wz na podstawie studium jest nieuprawnione gdyż studium nie stanowi prawa miejscowego. Dla tego typu obiektu przed wydaniem WZ, jeśl już to powinna być załączona uchwała rady.Dodatkowym błędem prawnym wójta jest to że uwzględniła bezzasadną klauzule „ściśle tajne” co też naruszono przepisy prawne dotyczace stosowania tego typu klauzul.
    .Dlatego też należy przypuszczać że decyzja i sama procedura wydania WZ została zmanipulowana delikatnie rzecz ujmując

  25. @jan – absolutnie nie masz racji i prawo rzymskie stanowi zupełnie inaczej np. Corpus Iuris Civilis.

  26. Szuskina na Wójta ! nie będzie lepiej ale napewno weselej ;))

  27. Jurysta …gdybyś podlegał prawu rzymskemu to najpierw stracił byś łape a gdyby to niepomogło to łeb a tak jest jak jest

  28. Wójt numer wykręciła i załatwiła budowę w Jabłonnie a nie Chotomowie, Centrum Badawczego PAN za 90 mln zł.

  29. PAN nigdy nie planował swojej inwestycji w Chotomowie. Patrząc na rozwój technologii PV, projekt „Centrum badawczego” PAN jest DOA (Dead ON Arrival), czego najprostszym przykładem są wizualizacje, pokazujące panele PV ustawione od sasa do lasa, każdy pod innym kątem. PAN nie powinien tam niczego stawiać, tylko wybudować zwykłą siłownię i na niej robić pomiary. Ale czy do tego potrzebny jest grunt tuż przy obwodnicy Jabłonny – szczerze wątpię, dotychczasowe realizacje PV ZAWSZE stoją na najtańszych działkach, z daleka od infrastruktury.

  30. @Marcin. Wpadnij po drodze do PAN i naucz ich rozumu: co oni w tym PAN robią – elementarnej wiedzy nie mają?

  31. zakładając , że powstanie tu market takiej czy innej sieci to bez przebudowy tego skrzyżowania Jablonna będzie miala problem z ruchem kolowym, Jak to u nas w kraju musi dojsc do jakiegoś nadzwyczajnego zdazenia losowgo np. wypadku, by wrescie ktos pomyślal o rozwiązaniach dla ludzi . A i ta nasza rada gminy to jakas bezradna rusza sie jak mucha w miodzie

  32. A gdzie główny gminny inżynier Szumski – pozwoli na brak fachowego rozwiązania

  33. A gdzie główny gminny inżynier Szumski ….No jak to gdzie, razem z bałwanami lepi śniegowy CEKS

  34. módlcie się kmiecie, żeby szumskiemu chciało się startować w przetargu na nadzór budowy pomnika waszych kompleksów, bo inaczej znowu leżycie i robicie pod siebie

  35. przypominam że temat główny to przepis kręcenie lodów na WZ etke.

  36. nic nie rozumiem przeciez Szumski jest etatowym Inżunierem gminy , i ma doprowadzić do zbudowania szkoły

  37. dyro…nic nie kumasz, on miał tylko doprowadzić do ruiny i doprowadził.

  38. Chłopaki, zdecydowanie mnie przeceniacie 😉 te dwie bańki do nowego przetargu wprowadził Urząd a Rada zatwierdziła, ale miło mi, że dotarło wreszcie do ciasnych futerałów: wszystko poszło w przetarg i nie da się nic rozdrapać!!! Podwykonawcom też proponuję iść do sądu z generalnym, szkoda czasu na plucie jadem bo terminy płyną. Wesołych Świąt.

  39. nocnik altruista ?(„nie da się nic rozdrapać!!! „), a może jednak się uda ?

  40. To nasza ukochana Pani Wojt wraz ze swoim KAUFLANDEM nie będzie zadowolona…

  41. ta pani na wiosne będzie pasła sie na zielonej trawceB

  42. a co nasza władza (WÓjt)wstąpiła do PO??

  43. co tu sciemniać , naszae władze powinny maksymalnie wynegocjować od inwestora dogodne połączenie planowanego obiektu z drogą , na tym etapie nie wieże , że taka inwestycja jest do zatzymania , takie firmy mają cały stab mecenasów i inzynierów dającm im siłe do przeprowadzenia inwestycji

  44. to co mamy zaakceptować………………..jak zawsze chyba czas na zmiane ? 180 osób przecw to coś znaczy

  45. tajemnicza firma co załatwiała wszelkie pozwolenia , negocjowała z władzami lokalnymy sprzedała obiekt z pozwoleniem nowemu inwestorowi i on tu jest formalnie bez winy . Ktoś (udziałowiec firmy) zarobił niezłą kasę i zwinoł manatki pozostawiając społeczność lokalną z gniotem , który doprowadzi do likwidacji kolejnye małe sklepy!!!

  46. nasza władzunia kochana jest współwinna w całej tej imprezie.Ne chce sie wierzyć że tak na piekne oczy dlatego tak s….. ogniem to efekt listy 180 osób i konkretność skargi.Jak zawsze doro mieszkańcó zeszło na dalszy plan.

  47. Wreszcie beda nizsze ceny. Konkurencja zawsze dobrze robi. Kupowalam ostatnio w kauflandzie i tak sie drogo tam porobilo ze az szok. Te 120 osob co sie podpisalo to zmuszeni pracownikow sklepikow. Czyli wszystko po staremu. Zreszta lidl tez ma ponoc byc.

  48. A ja slyszalam ze ma byc Carefur. W ktorym miejscu ma byc ten LIDL?

  49. Najlepiej jak u nas powstanie centrum : market plus sklepy , kino , kręgle

  50. Całe osiedle Rajska Jabłoń wspiera powstanie Biedronki, argumenty są oczywiste nie trzba ich przytaczać na czele z większą konkurencją dla kauflanda, podatki dla gminy, praca dla ludzi itd. same pozytywy

  51. Edek jełopie. Ja mieszkam na RJ i jakoś powstania biedronki nie wspieram.

  52. Można w te bzdury nie wierzyć. Dziś na Śląsku miało być w nocy -12, było -5. Miały być obfite opady śniegu, cały dzień pada marznąca mżawka. Wszystko jest oblodzone. Czekam tylko, jak będą się zrywać linie energetyczne. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Na śniegu leży warstwa lodu, wygląda jak edek z rajskiej jabloni

  53. edek, edek z fabryki kredek

  54. Południowi sąsiedzi reklamują się nad Wisłą. Za tydzień organizują „Polski weekend” na słowackich stokach. W odpowiedzi w Beskidach i na Podhalu rozwijane są systemy jednego wspólnego skipassu. Na rywalizacji skorzystają narciarze.

    Tomasz Rosset, sekretarz generalny Polskiej Izby Turystyki przypomina, że Słowacy od lat zarabiają na nas Słowacy. Obecnie co trzecie euro wydawane na słowackich stokach pochodzi z Polski. Taka sytuacja zmobilizowała rodzime stacje do współpracy. W tym sezonie największą wspólną ofertę narciarską znajdziemy w Beskidach. Tam na jednym skipasie można szusować w 8 stacjach korzystając z 20 wyciągów.

    Sekretarz generalny Polskiej Izby Turystyki mówi, że być może w przyszłości używając jednego biletu będziemy jeździć w Polsce i na Słowacji. Słowaccy właściciele stacji narciarskich przekonują, że będzie to możliwe po zakupie przez nich Polskich Linii Kolejowych. Firma należąca obecnie do grupy PKP zarządza wyciągami między innymi w Zawoi, Miedzybrodziu Żywieckim, Szczawnicy, Krynicy oraz Zakopanem.

  55. A ja tam się cieszę z Biedronki 🙂

Dodaj komentarz