Jabłonna. Budowa Centrum Badawczego Polskiej Akademii Nauk

centrum-badawcze-pan

Budowa Centrum Badawczego PAN w Jabłonnie (fot. IW)

Trwa budowa Centrum Badawczego Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie. Jego wizytówką mają być w przyszłości technologie dla budynków, które pozwolą produkować więcej energii niż są w stanie zużyć tzw. technologie plus energetyczne.

Rosną mury Centrum Badawczego PAN „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” przy ulicy Akademijnej w Jabłonnie. W przyszłości będzie to największa na Mazowszu baza laboratoryjna wykorzystywana do prowadzenia badań dotyczących nowych źródeł energii odnawialnych oraz jej konwersji.

Cele badawcze centrum

Jak zapewniają przedstawiciele Instytutu Maszyn Przepływowych PAN i jednocześnie inicjatorzy tej inwestycji, Centrum będzie stanowić zaplecze technologiczne oraz naukowe dla Mazowsza i regionu północno-wschodniego kraju dla tworzenia Autonomicznych Regionów Energetycznych (ARE) gwarantujących bezpieczeństwo energetyczne. Jego celami będą m. in. prace nad nowymi technologiami wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, zasady kogeneracji energii pozyskiwanej z różnych źródeł, racjonalizacja zużycia energii czy też integracja różnych źródeł energii w budowie małych elektrowni osiedlowych.

5 budynków

Infrastruktura naukowo-badawcza Centrum składać się będzie z pięciu laboratoriów, wyposażonych w nowoczesną aparaturę badawczą. Wśród nich znajdzie się laboratorium technik słonecznych, mikrosiłowni kogeneracyjnej i kotłów ekologicznych, laboratorium energetyki wiatrowej oraz inżynierii bezpieczeństwa dla energetyki. Największy budynek w centrum zostanie przeznaczony na zintegrowane laboratorium plus-energetyczne. Jak czytamy w opracowaniach, dzięki badaniom nad energią słoneczną, wiatrową, energią z biomasy oraz badaniom nad ich integracją z mikrosiłowniami kogeneracyjnymi, możliwe będzie opracowanie również innych nowoczesnych technologii dla domów plus-energetycznych. W ten sposób Polska zamierza realizować projekty w zakresie rozproszonej produkcji energii i zmniejszenia emisji CO2 oraz spełnić wymagania UE. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Stan zaawansowania budowy

Budowa centrum rozpoczęła się w grudniu 2013 roku. Szacuje się, że wraz z wyposażeniem, cała inwestycja pochłonie około 90 mln zł. Zgodnie z planem ośrodek ma zacząć działać w 2015 roku. Generalnym wykonawcą jest firma DORBUD S.A. Obecnie trwają prace wykończeniowe w kolejnych częściach centrum badawczego.