Edukacyjna rewolucja w Jabłonnie

klasa

Przyszły rok w gminie Jabłonna zapowiada się pod znakiem wielkiej transformacji w oświacie. Wszyscy uczniowie, kadra nauczycielska i sprzęt zostaną przeniesione z małej, ciasnej szkoły w Chotomowie do budowanego Centrum Kulturalno-Edukacyjno-Sportowe (CEKS). Do nowej szkoły trafi także część dzieci z placówki oświatowej w Jabłonnie. Jak będą wyglądały te zmiany? 30 maja ma zakończyć się pierwszy etap budowy CEKS w Chotomowie. Od 1 września w szkole znajdzie się 1000 miejsc dla uczniów z terenu gminy Jabłonna. Do szkoły trafią wszystkie dzieci ze szkoły w Chotomowie oraz dzieci, które dojeżdżają do szkoły w Jabłonnie z miejscowości położonych w zachodniej części gminy (Boża Wola, Skierdy, Rajszew, Suchocin, Trzciany). Reszta dzieci zostanie przyjęta do szkoły po zgłoszeniach rodziców oraz po akceptacji rady rodziców.

Szkoła jedna z większych w powiecie

W nowej szkole oddanych zostanie aż 28 pomieszczeń dydaktycznych. Dzięki temu dla wszystkich uczniów CEKS przewidywany jest jednozmianowy system nauczania. Ponadto wokół szkoły powstanie ogromny parking z aż 78 miejscami dla samochodów osobowych i 5 autobusów. Cała szkoła zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Sale nowej szkoły zostaną wyposażone w sprzęt z chotomowskiej podstawówki. Ponadto w przyszłym roku władze Jabłonny zaplanowały doposażenie szkoły. W CEKS powstaną dwie pracownie komputerowe na 25 stanowisk oraz sale do zajęć językowych. Szkoła będzie wyposażona w Internet doprowadzony światłowodem. Do dyspozycji dzieci będzie sala gimnastyczna, dwa boiska i dwa ogólnodostępne place zabaw.

Ceny obiadów

Poza plusami z przenosin do nowego budynku są także minusy. Zaplecze kuchenne i kuchnia powstanie dopiero w następnym etapie budowy w 2015 roku, dlatego też od września dyrektor CEKS będzie musiał zapewnić dla uczniów catering. Już teraz rodzice sygnalizują, że koszty dowozu jedzenia do szkoły mogą być wysokie. Dla przykładu, np. w gimnazjum salezjańskim koszt dziennego wyżywienia osiąga cenę 15 złotych. Ta kwota dla wielu rodziców z gminy Jabłonna byłaby nie do zaakceptowania.

Co ze starym budynkiem?

W tej sprawie w UG Jabłonna nie zapadła jeszcze żadna wiążąca, ostateczna decyzja. Jak zapewnia rzecznik urzędu Michał Smoliński, jest deklaracja ze strony gminy, że nieruchomość przy Partyzantów nadal będzie służyła zadaniom edukacyjnym. Rozważana jest możliwość powołania tam m.in. gminnego gimnazjum.

fot.sxc.hu