Jabłonna. Gimnazjum w całości zostanie przeniesione do Chotomowa

UGJ

Radni Rady Gminy Jabłonna (fot. I. Wymazał)

Podczas dzisiejszej (30 kwietnia) sesji Rady Gminy Jabłonna zadecydowano, że gimnazjum z Jabłonny zostanie przeniesione do Chotomowa. Około godziny radni nie mogli dojść do porozumienia w tej sprawie. W wyniku spóźnienia 4 radnych na sesję, głosowanie wielokrotnie powtarzano. 

30 kwietnia o godzinie 11.00 rozpoczęła się ważna sesja Rady Gminy Jabłonna, na której radni mieli ostatecznie zdecydować o rozmieszczeniu uczniów w jabłonowskich szkołach. Wójt Olga Muniak w uzgodnieniu z rodzicami szkół w gminie Jabłonna przygotowała dwa projekty uchwał. Jeden dotyczył zmiany siedziby gimnazjum z Jabłonny do Chotomowa, drugi utworzenia filii gimnazjum w Chotomowie.

Procedury czy manipulacje?

Samo wprowadzenie wniosków nie odbyło się bez skandalu. W wyniku pierwszego głosowania radnych obie uchwały nie zostały wprowadzone do porządku obrad. Wywołało to oburzenie rodziców, którzy określili te działania jako manipulację. Zarzucali wójt, że nie wprowadzono tych projektów do prac rady automatycznie. Przypominali o wcześniejszych obietnicach wójt i radnych, którzy mieli dać szansę obu projektom. Radna Dorota Świątek złożyła wniosek o reasumpcję. Głosowania powtarzano dwa razy.

Wybrali przeniesienie gimnazjum

Ostatecznie radni w drugiej części obrad głosowali nad obiema projektami. Odrzucili propozycje utworzenia filii (9 przeciw i 6 za) i zagłosowali za przeniesieniem gimnazjum do Chotomowa (8 za, 7 przeciw).  Wójt złożyła obietnicę, że zatroszczy się o wyposażenie pomieszczeń gimnazjum w Chotomowie na poziomie, który zaspokoi wszelkie potrzeby uczniów.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 27

  1. Obietnic wójt słyszeliśmy dużo, ile zostało zrealizowanych każdy widział? Kto daje kasę na na to? No chyba że wójt z własnej kieszeni zapłaci?

    • Jasiu, spadówa do zeszytów, lekcje czekają!

  2. Upadek dobrej szkoły (gimnazjum) murowany! Szkoda…

  3. Już słabsza nie może być

    • „Już słabsza nie może być?” – np proszę, jaki ktoś jest zorientowany w temacie! W takim razie wyniki egzaminu gimnazjalnego z tamtego roku (które są w jabłonowskim gimnazjum najwyższe ze wszystkich gimnazjów publicznych w powiecie legionowskim) kompletnie się nie liczą? Analizowałem każdy z egzaminów, z każdego uczniowie wypadli najlepiej. Wkurza mnie więc ocenianie „do iga”. Najlepiej wszystko krytykować, nie znając się na rzeczy.

  4. Gadu-gadu – same bzdury. Czy ktoś oglądał pozycje gimnazjum w rankingu gimnazjów z woj. mazowieckiego? Bo dopiero takie zestawienie może byc podstawą do oceny dobre czy złe.

  5. W następnym roku rozliczać PIT-a w Warszawie. Nie będę łożyć na tą gównianą gminę.

  6. Na sesji jest zawsze dwóch prawników, którzy muszą czuwać nad tym co się dzieje na sesji. Jeśli się nie sprzeciwili oznacza, że wszystko zgodnie z prawem i procedurami. Gazeta nadużywa słowa manipulacja. Niby mieszkańcy czy radni mieli zmanipulować urząd, w którym zasiada dwóch prawników czy to urząd zmanipulował kogoś? Prosimy o wyjaśnienie gazety.

  7. Monika, nie ma problemu, przenieś podatki chocby do Zakopanego. Tylko juz przestań narzekać, bo nie będziesz miała juz wtedy do tego prawa. A strata dla budżetu gminy pewnie warta tyle, co kot napłakał.

    • Oczywiście, prawo do narzekania ma tylko Mizgalski. Inni powinni tylko się cieszyć i razem z nim chwalić Muniakową.

      • Ewo, jako „poszkodowana” przez ostatnich 10 lat, naprawdę nie masz powodów do narzekań. Jak idzie z knajpą u Romana?

        • Chyba mnie z kimś mylisz, kolego.

  8. A całe te korowody z gimnazjum jedynie z powodu braku pomysłu we właściwym czasie.
    Można było utworzyć nowe gimnazjum tylko … do października 2013.
    A teraz, jak gimnazjum wyjeżdża do Chotomowa, to co będzie w Jabłonnie?

    I ile zerówek potrzeba od września? Czy ktoś to wie?

    • Analiza wsteczna zawsze skuteczna 🙂 Arek, oglądałes może prezentacje dot demografii w gminie? Raczej nie, a warto. Radni juz 2 lata temu mieli informacje, ze trzeba zajac sie szkołami, co zrobili? Nic. A przepraszam, jednak nie – miesiąc temu złożyli wniosek o zatrzymanie budowy CEKS 🙂 W Jablonnie, zgodnie z wola radnych, gimnazjum nie bedzie a za 2 lata w Chotomowie powstanie drugie. Zerówki – dane znajdziesz w Gminie.

  9. Tak pisałeś Marcin jeszcze niedawno „co muniak musi zrobić, żeby większość zauważyła, jak są wydawane pieniądze, które są naszą wspólną własnością?”.
    Muszę się z tobą zgodzić :).

  10. No, ale zdajesz sie nie zauważać lub pomijasz fakt, jakie zmiany zaszły w ciagu ostatnich 2-3 lat (mowie o prowadzeniu inwestycji przez Gminę). Oczywiscie, zaraz bede jazgot, ze kogoś promuje a prawda jest taka, ze przejrzystość w wydatkach inwestycyjnych, całoroczne przetargi a nie magiczne „utrzymanie dróg” na telefon [moderacja], ostra skarbniczka, nieprzejednany dział prawny, dzielna babka od dotacji i nieprzyjemny dla wykonawców Karmel spowodowali razem, ze z budżetu 17 mln za szkole podstawowa faktycznie wydaliśmy troche ponad 7. Teraz rozumiesz co sie zmieniło przez ostanie 2, moze 3 lata? Możesz sie ze mną zgadzać lub nie, ale faktów nie zmienisz. Jak juz tak sprawnie posługujesz sie cytatami ze mnie, podawaj jeszcze datę, bo w obecnej formie wprowadzasz czytających w błąd.

  11. Znów odezwał się jedyny obrońca muniakowej. Na zawołanie liczby. No dobrze ale podsumujmy efekty:
    – ZERO podłączonych domów do kanalizacji w Chotomowie (bo nie ma)
    – ZERO podłączonych domów do wodociągu w Chotomowie (bo nie ma)
    – Dróg nie przybyło, jedynie dziór
    – Oświetlenia jak na lekarstwo
    Co się zmieniło – NIC się nie zmieniło (tak tylko twierdzą ludzie z żelaznego kręgu munikowej)

    • Skoro poprowadzono kanalizację specjalnie dla jaśnie pana Zamiast Chotomowską Kisielewskiego to zmienił front. Jest powód? I to jaki!

      • doradzam najpierw dowiedzieć się, jak wyglądają fakty, dopiero potem komentować. Inaczej ado robisz z siebie głupka 🙂 Tylko w pierwszym zdaniu trzy błędy, pokazujące, że nie masz pojęcia o materii, jaką chciałabyś skomentować.

  12. znów odezwał się mieszkaniec tej samej gminy, który jest dowodem, że brak kanalizacji oraz konsumpcja lokalnej wody podskórnej jednak ma realny wpływ na zdrowie. Na zawołanie liczby, bo je znam, w przeciwieństwie do komentatorów „podsumowujących efekty”. Przytaczanie faktów (z którymi komentujący nie potrafią się pogodzić) jest niby jakimś spiskiem. No cóż, będę z tym jakoś żył 🙂 Ale żeby nie zamieniać tego w awanturę o kota – odniosę się po kolei: a) kanalizacja: nie, to nieprawda. Są miejsca, gdzie problem ścieków został rozwiązany. Także w Chotomowie, o czym już parę razy pisałem. O brak kanalizacji zapytałbym radnych z Chotomowa – tak się składa, że w ciągu ostatnich 3 lat ani razu o to nie zapytali a kolejne budżety podpisują. b) Wodociąg: nieprawda: do wodociągu (a dokładnie przemysłowej stacji uzdatniania wody) podłączona jest np. nowa szkoła (CEKS), z tego źródła pociągnięty jest też hydrant, więc wodociąg jest. Kwestią do rozstrzygnięcia jest kto ma pokryć koszty jego doprowadzenia do prywatnych działek właścicieli c) Drogi: pomogę: „dziury” pisze się przez „u”, być może ich przybyło, głównie na prywatnych drogach (jak np. mojej), d) oświetlenie: poproszę o konkrety, bo to jest jak pytanie o „pokój na świecie”. Na lokalnej ulicy po 3 spotkaniach mamy oświetlenie, być może nie jest zbyt piękne i nowoczesne, ale jest. „Żelazny krąg Muniakowej” (zapewne jestem zaliczany) sam walczył o oświetlenie, utwardzenie drogi czy nakładkę asfaltową. Tak samo jak walczył z nielegalnymi wysypiskami śmieci, destruktem czy o progi spowalniające. Teraz, od dwóch lat walczę o chodnik, o rondo i o oświetlenie. To się pewnie też nie podoba paru osobom. No i co z tego? Pozwolenia na budowę i przetargi będą lada chwila a realizacje – przed wrześniem. Już słyszę ten jazgot, „że to przed wyborami” 🙂 Wolelibyście za rok? Ja nie, więc się na was nie oglądam, tylko robię swoje. Rozwiązałem oświetlenie, asfalt, ścieki, wodę, teraz czas na szkołę i rondo. Narzekajcie dalej, nic dziwnego, że u was nie zmienia się „NIC”.

  13. To się nazywa bełkot pijarowy ludzi muniakowej, nie ma żadnego domu podłączonego do wodociągu i kanalizacji w Chotomowie, a pr kwitnie.
    Karolina ty przedstawiasz fakty, a on pokazuje że czarne jest białe. Chłopie przestań piep… i wciskać ludziom ciemnotę, która cię ogarnęła.

    • a jakieś przykłady, geniuszu? 🙂

  14. „z tego źródła pociągnięty jest też hydrant”
    Hydrant jest z odwiertów własnych gminy. Z wodociągu legionowskiego nie było możliwości zapewnienia wystarczającej ilości wody (20 l/s na prądownicy)
    Pierścień hydrantowy jest też początkiem wodociągu – ma wcinki na obie strony wsi.
    Niestety na pierwszy przetarg (pompownia docelowa) nie wpłynęła żadna oferta. Może wina okresu świątecznego. Przetarg będzie ogłoszony ponownie.
    SUW też ma już ostateczny projekt i po uzyskaniu odpowiednich opinii i decyzji pójdzie do realizacji.

  15. Byłam wczoraj rowerem w Chotomowie obejrzeć szkołę do której dzięki Chotomowianom i ich lobbystom zostanie przeniesione gimnazjum jabłonowskie. Nie wchodziłam do środka. Z zewnątrz szkoła jest malutka, ale też nie powinno być problemu, bo jak się dowiedziałam dzieci w gimnazjum zostaje niewiele: klasa pierwsza ma szansę powstać 1, góra 2 jeżeli te dzieciaki, które złożyły podania gdzie indziej, dostaną się do szkół pierwszego wyboru, starsi w pewnej części też zmieniają gimnazjum. Wątpię czy powstaną klasy z innowacjami pedagogicznymi i w ogóle czy jakikolwiek uczeń oprócz dostatecznego do niej pójdzie. W związku z małą ilością uczniów pozwalniają część kadry, bo to jest logiczne powiązanie.Ogólnie trzeba przyznać,że Gołowicz, dyrektorka podstawówki z Jabłonny ze wsparciem Chotomowa zniszczyli dobre gimnazjum. Tylko zastanawiam się dlaczego? Gdybym była zwolenniczką teorii spiskowych to bym ich namnożyła, ale osobiście uważam, że to zwykła głupota i brak wyobraźni doprowadziły do tej nieszczęsnej sytuacji.

    • Zgadzam się z Tobą, Moniko, w 100%!

      • nie sztuka się zgadzać, sztuka wiedzieć jak jest, Adamie: „W związku z upływającym 9 maja terminem zapisów do klas I w gimnazjum w Chotomowie informujemy, że liczba zapisanych uczniów pozwoli na utworzenie czterech klas. W roku szkolnym 2014/2015 zostaną utworzone: dwie klasy o profilu ogólnym, klasa o profilu językowym, klasa o profilu matematycznym”. Ta informacja wisi w sieci od 3 dni.

  16. tajemni lobbyści atakują! 🙂 a może jednak wygrał rozsądek i bezpieczeństwo mniejszych dzieci w Jabłonnie? Bo zdaje się, że był to jeden z głównych postulatów i rodziców, i dyrektorki. Straszenie nauczycieli zwolnieniami niecelne. Tak z dystansu, to moim zdaniem nie ma konfliktu Jabłonna-Chotomów a jedynie konflikt pomiędzy rodzicami z podstawówki w Jabłonnie a rodzicami z gimnazjum w Jabłonnie. Stąd pewnie te dziwne wolty w decyzjach radnych z Jabłonny (budować – nie budować – budować – jednak nie – wycofajmy się z tego po cichu), którzy chcieli wzniecić awanturę i pokazać się w roli zbawców a finalnie sami okazali się ofiarami tejże i zostaje im łata wichrzycieli (bo jak inaczej nazwać uchwałę o zatrzymanie budowy CEKS?). Zarzucanie pani Gołowicz, że niszczy gimnazjum, to bardzo płytki wniosek; warto popatrzeć na gminę jako całość, wtedy historyczne i zanikające animozje między wsiami okazują się bez znaczenia. Patrząc na gminę jako całość decyzje pani Gołowicz wykazują ich prawdziwy cel – próbę ucywilizowania warunków nauki dzieciaków z Jabłonny, co im się zwyczajnie należy. I za to pani Gołowicz brawa. Że nadal nauka będzie na dwie zmiany? No to już wpływu nie mamy. To znowu jest pytanie do radnych, dokładnie tych samych, co chcieli miesiąc temu zatrzymać budowę nowej szkoły. Czy cała ta sytuacja to głupota czy nie – nie wiem, nie mam wiedzy i nie oceniam, zdaje mi się, że pomijamy rolę deweloperów, którzy budując domy, zainteresowani są wyłącznie sprzedażą PUM, bez znaczenia jak wygląda infrastruktura (historia ul. Leśnej jest tego jaskrawym przykładem). Ale widzę jedno: wyraźnie rada gminy zaczęła przebierać nogami szybciej, od kiedy więcej osób zaczęło przypatrywać się ich pracy.

Dodaj komentarz