Jabłonna. 100 lat skończył zasłużony dla gminy Stanisław Sierawski

stanislaw-sierawski

Stanisław Sierawski skończył 100 lat (fot. UG Jabłonna)

W niedzielę (12 kwietnia) sto lat skończył Stanisław Sierawski, major w stanie spoczynku zasłużony dla Gminy Jabłonna.

Stanisław Sierawski przyszedł na świat sto lat temu, 12 kwietnia, w Olszewnicy Starej. Gdy miał 22 lata został został powołany do służby czynnej w stacjonującym w Modlinie 32 Pułku Piechoty pod dowództwem pułkownika Stefana Zająca. Gdy wybuchła II Wojna Światowa uczestniczył w obronie Twierdzy Modlin. Przez 2 tygodnie na odcinku Góra – Janówek odpierał ataki hitlerowców na garnizon. W stopniu kaprala będąc dowódcą granatników walczył do końca na pierwszej linii. W czasie walk awansował do stopnia plutonowego. Rano 29 września z powodu braku amunicji, żywności i wody oraz wyczerpania polskiej załogi obrońcy Modlina podpisali kapitulację. Po zdaniu broni Stanisław Sierawski wraz z pozostałymi żołnierzami trafili do niewoli w Mławie. 15 października 1939 roku, po trzech tygodniach przetrzymywania w nieludzkich warunkach, Sierawski wrócił do domu w Chotomowie. Wiosną 1940 r. nawiązał kontakty ze środowiskami syndykalistycznymi (późniejszy Związek Syndykalistów Polskich) i pod pseudonimem „Stachurski” wstąpił do oddziału sabotażowo-szturmowego działającego w okolicach Legionowa i na warszawskiej Pradze. Po akcji scaleniowej działał w Obwodzie VII „Obroża” AK. W 1942 r. ukończył konspiracyjną szkołę podoficerską w Chotomowie. Podczas Powstania Warszawskiego pełnił służbę na terenie Rejonu I AK Legionowo w Plutonie 707. Po zakończeniu wojny pracował przy odbudowie zniszczonego kraju.

Stanisław Sierawski za walkę w obronie ojczyzny był wielokrotnie odznaczany.  Otrzymał między innymi Krzyż Walecznych,  a w dniu swoich setnych urodzin Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 roku został mianowany na stopień majora Wojska Polskiego. W tym samym roku Rada Gminy Jabłonna przyznała mu tytuł Zasłużonego Dla Gminy Jabłonna.

Goście

W urodzinowej uroczystości udział wzięła rodzina, przyjaciele oraz Poseł na Sejm Jadwiga Zakrzewska, Senator Anna Aksamit, Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Bożena Żelazowska, przedstawiciele Wojska Polskiego, przedstawiciele środowisk kombatanckich, członkowie Okręgu Mazowieckiego ZOR RP oraz władz samorządowych – Starosta Legionowski Jan Grabiec wraz z radnymi powiatu legionowskiego, Wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski i Przewodniczący Rady Gminy Jabłonna Witold Modzelewski oraz przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych.