Jabłonna. Chcą żłobek i przedszkole za obwodnicą. Czy placówka powstanie na terenie PAN?

pan-jablonna-teren

Pola PAN-owskie przy obwodnicy Jabłonny, fot. GP (archiwum)

W kontekście brakujących miejsc w przedszkolach gminnych pojawiają się kolejne propozycje rozwiązania tego problemu. Jednym z nich jest budowa Zespołu Przedszkolno – Żłobkowego na terenach, gdzie powstaje najwięcej bloków. Czy jest szansa na pozyskanie działki pod inwestycję na tym terenie?
Przybywające dzieci na terenie gminy Jabłonna, to nie tylko te, które przychodzą tu na świat. Znaczna część to te, które sprowadzają się z rodzicami do powstających mieszkań. Najmocniej rozwijającym się skupiskiem bloków są osiedla między obwodnicą a Bukowcem. Należy zakładać, że tam powstanie jeszcze wiele mieszkań, a co za tym idzie, szybko przybędzie mieszkańców.

Można uzyskać dofinansowanie

Okazuje się, że o budowie w tym miejscu nowego przedszkola, ale i żłobka myślą nie tylko rodzice. Jeden z radnych składał już pisma w tej sprawie do wójta, jednak inicjatywa pozostała bez odpowiedzi. – Nikt mnie nie przekona że Zespół Przedszkolno – Żłobkowy nie jest najważniejszą rzeczą na świecie. Powstaną następne osiedla, następne bloki, a co ci ludzie od gminy dostają? Nic! Wskazałem nawet numery działek, które można kupić od Polskiej Akademii Nauk, jak pozyskać środki na ten cel z programu Maluch, ale wójt na nic nie reaguje. Mam już tego dosyć, tak jak i radnych, którzy tego nie czują i nie rozumieją – mówi radny Zenon Chojnacki.

Brak działki?

Głównym problemem był to tej pory brak działki pod taką inwestycje. A co z zakupem terenu od PAN, o którym wspomina radny? Okazuje się, że i finansowanie może się znaleźć. – Takie przedszkole i żłobek w Jabłonnie to rozwiązanie dla wszystkich. Przecież wiele osób jeździ do pracy do Warszawy i wtedy po drodze może zostawić dziecko w przedszkolu czy w żłobku. Ten milion, który radni mieli do podziału, powinni przeznaczyć na zakup takiej działki. Jak będzie działka, to wtedy łatwiej będzie wziąć się za budowę – mówi pani Marta, mieszkanka Jabłonny. W tym miejscu można ponownie wrócić do inicjatywy radnego Chojnackiego, który wskazuje możliwość finansowania takiej inwestycji z rządowego programu Maluch. Program ten funkcjonuje już od kilku lat i pozwala na uzyskanie nawet 80% kosztów inwestycji ze skarbu państwa. Na ten rok został ogłoszony otwarty konkurs ofert na finansowe wspieranie zadań z zakresu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH plus” 2017. Termin składania ofert upłynął w grudniu ubiegłego roku, lecz wszystko wskazuje na to, że można się spodziewać kolejnej edycji na 2018 rok. Posiadanie odpowiedniej działki wydaje się być dobrym krokiem do pozyskania środków z tego programu. W sumie na ten program w 2017 roku przeznaczono 151 000 000zł. Z tej puli ponad 67 milionów trafiło do samorządów gminnych.

Jest działka do kupienia

Mimo że pierwszy przetarg już się odbył to działki, którą wskazał radny Chojnacki, nikt nie kupił. Cena wywoławcza ponad hektarowej działki to 2 700 000. Być może brak chętnych wynika z przeznaczenia tego terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod usługi oświaty i zdrowia. Należy jednak zakładać, że przy ogłaszaniu kolejnego przetargu cena będzie prawdopodobnie niższa, co może przyciągnąć inwestorów. – Biorąc pod uwagę wieloletnią współpracę gminy Jabłonna z Polską Akademią Nauk powinniśmy spróbować indywidualnych negocjacji. Wójt powinien skontaktować się z Kanclerzem PAN-u i porozmawiać na temat zakupu tej działki – sugeruje Zenon Chojnacki. Radny obiecuje też, że podczas najbliższej sesji Rady Gminy również poruszy ten temat. Chodzi o to, by nie został on zapomniany.

Rodzice chcą pracować

Coraz większa liczba rodziców zaczyna również opowiadać się za tym rozwiązaniem. – Budowa hali sportowej przy szkole w Chotomowie jest ważna, ale chyba nie może być ważniejsza od zapewnienia miejsc naszym dzieciom w przedszkolu. W kopertach z nakazami podatkowymi można było znaleźć list z podziękowaniami dla mieszkańców za tak duży budżet gminy. Jeśli pan Chodorski zauważa wpływy z naszych podatków, to niech ułatwi nam podejmowanie pracy. Nie każdy ma babcie, która zostanie z dzieckiem, a żłobek i przedszkole pozwalają wcześniej wrócić do pracy – mówi pani Katarzyna spacerująca ze swoim półrocznym synkiem.

Czy wójt i pozostali radni wykażą zrozumienie dla tak przedstawianych potrzeb mieszkańców? Można mieć tylko nadzieję, że tak. Realizacja tej inwestycji zapewne będzie miała pozytywny wpływ na dalszy rozwój gminy Jabłonna.