Jabłonna. Co uchwalono w nowym studium zagospodarowania przestrzennego?

sesja-jablonna

fot. GP/am

25 marca zaktualizowano studium zagospodarowania przestrzennego gminy Jabłonna. Ku zadowoleniu niektórych i rozczarowaniu innych, nie ma tam wielu postulowanych zmian. Biorąc pod uwagę fakt, że praca nad nim trwała od 2009 roku, warto poświęcić mu nieco uwagi, mimo że tego samego dnia uchwalono przystąpienie do kolejnego.

Władze gminy określają zasady zagospodarowania przestrzennego dopuszczalne na terytorium gminy. W związku ze zmieniającymi się warunkami zewnętrznymi konieczne jest aktualizowanie dokumentu. Studium daje wytyczne do tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a przez to bezpośrednio wypływa na dopuszczalność i rodzaj zabudowy na konkretnych działkach. – Ustawa krajobrazowa, strefy ochrony obszaru „Natura 2000”, współczynniki i wskaźniki kształtujące rozwiązania planistyczne, co wpływa na możliwość realizacji nowych tendencji pojawiających się w architekturze i rozwiązaniach urbanistycznych, lokalizacja terenów publicznych oraz rozwijanie coraz lepszych warunków prowadzenia działalności gospodarczej poprzez stymulowanie tworzenia i umacniania instytucji otoczenia biznesu (prowadzenie aktywnej polityki przyciągania inwestorów oraz aktywnej gospodarki terenami) – mówi o powodach ostatniej aktualizacji do studium rzecznik gminy Jabłonna Michał Smoliński.

Lasy bez większych zmian

W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Jabłonna z 2000 roku w stosunku do lasów operuje się pojęciem LS, co oznacza lasy, w tym lasy chronione. Natomiast w studium z 2015 r w odniesieniu do tych terenów stosuje się oznaczenie ZL – tereny lasów objęte zakazem zabudowy. – Powierzchnia lasów (LS) w dokumencie z 2000 r to 2725 ha. (…) Tereny oznaczone w Studium z 2015 r. jako ZL to 2663,2 ha. (…) Powierzchnia gruntów leśnych nie zmniejszyła się w stosunku do powierzchni lasów ze Studium z 2000r. – informuje rzecznik. Porównując jednak pojęcia LS i ZL, należy jednak stwierdzić, że różnica między rokiem 2000 a 2015 wynosi 61.8 ha. Z drugiej strony z treści studium wynika, że strefa zwartych kompleksów leśnych (w centralnej i częściowo północnej oraz wschodniej części gminy) według założeń studium ma być jedną z cech, która powinna być w nim utrwalona. W uzasadnieniu uchwały podkreśla się pewien zakres zmian w stosunku do studium z 2000 r. – Zmiany te polegają przede wszystkim na wprowadzeniu granic terenów całkowicie wyłączonych z prawa zabudowy, tj. terenów leśnych oraz terenów zieleni nieurządzonej – możemy przeczytać w uzasadnieniu.

Dolina Wisły

Poza lasami przewiduje się również utrwalenie strefy terenów otwartych doliny Wisły, łąk oraz terenów rekreacji (na południu i na wschodzie). Oznacza to wykluczenie możliwości zabudowy na terenach chronionych doliny Wisły – w obszarze „międzywala” i na terenach podmokłych. W studium wskazano tereny do możliwego rozwoju usług z zielenią towarzyszącą. Przewidziano tam usługi sportu, turystyki i rekreacji z ograniczeniami zabudowy. Na niektórych terenach doliny Wisły zdecydowano się na dopuszczenie zabudowy, ale pod pewnymi warunkami. Zaleca się w takich przypadkach przeprowadzenie analiz krajobrazowych projektowanych budynków, po to aby dostosować je do otoczenia. Wprowadzony został zakaz stosowania na tych terenach elewacji szklanych. Zaleca się zielone dachy, a nawet zieleń na ścianach budynków.

W studium podkreśla się znaczenie hydro-sanitarne tego terenu oraz jego wpływ na mikroklimat.

Zabudowa

W nowo uchwalonym dokumencie przewiduje się bardziej zróżnicowany charakter zabudowy mieszkaniowej-wielorodzinną i jednorodzinną o różnej intensywności. Z drugiej strony ograniczono tereny mieszkaniowe i zasięg terenów, na których jest możliwa realizacja usług sportu w Bożej Woli. Ograniczenia dotyczą projektowanego obszaru Natura 2000.  Jak można przeczytać w uzasadnieniu uchwały w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Jabłonna, wprowadzono nowe tereny ekstensywnej zabudowy mieszkaniowej, m.in. na niewielkich fragmentach prywatnych gruntów leśnych w Chotomowie i Dąbrowie Chotomowskiej. Obszary udokumentowanych złóż kopalin również dołączyły do tej grupy. Znajdują się one w Janówku, Trzcianach i Skierdach. Natomiast na terenie złoża w Józefowie przewidziano rozwój usług sportu, jednak bez prawa wprowadzania zabudowy.

Duże obiekty handlowe

Ponadto we wsi Jabłonna wskazano możliwe obszary rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży ponad 2000 m2. Tereny te znajdują się w pobliżu skrzyżowania dróg ponadlokalnych. Motywowane jest to zwiększeniem atrakcyjności inwestycyjnej gminy, wzrostem dochodów dla jej budżetu oraz jej konkurencyjności, a także nowymi miejscami pracy. – Dla tych obszarów sporządzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego jest obowiązkowe – napisane jest w treści studium.

Układ komunikacyjny

W nowo uchwalonym dokumencie ograniczono liczbę dróg zbiorczych. Zrezygnowano z ich przebiegu przez tereny znajdujące się pomiędzy doliną Wisły a zabudową zlokalizowaną wzdłuż ul. Modlińskiej z tzw. „Trasą Olszynki Grochowskiej” oraz tereny leśne. Studium przewiduje również działania modernizacyjne zmierzające do wytyczenia przebiegu obwodnicy Jabłonny w ciągu drogi krajowej nr 61 do drogi wojewódzkiej nr 630. Zaznaczono, że ostateczny przebieg Trasy Mostowej i przeprawy przez Wisłę zostanie ustalony w opracowaniach specjalistycznych i branżowych. Nic nowego w tej kwestii. Dodatkowo w studium przypuszcza się, że trasa ta może negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000. Ponadto ustalono konieczność wprowadzenia w zapisach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wymogu zapewnienia miejsc parkingowych. Studium określa szczegółowo „wskaźniki parkingowe” np. dla zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej – co najmniej 1,5 miejsca parkingowego na 1 mieszkanie itp.

Kanalizowanie i wodociągowanie

Jak przystało na gminę, dla której priorytetem jest wodociągowanie i kanalizowanie, w studium zakłada się działania w tym kierunku. Zwodociągowana ma być cała gmina. Mają również powstać stacje wodociągowe – „jedna lub dwie”. Zachowany został przebieg projektowanych oraz istniejących magistrali wodociągowych. Jeśli chodzi o kanalizację zakłada się rozbudowę systemów grawitacyjnych i tłocznych w ramach kilku zlewni i realizacja kilkudziesięciu przepompowni. Przewiduje się, że z Jabłonny i Chotomowa ścieki będą odprowadzane do warszawskiej oczyszczalni „Czajka”, a ścieki z zachodniej części gminy do oczyszczalni w Nowym Dworze Mazowieckim. Jednocześnie dopuszczalne będzie na niektórych terenach stosowanie indywidualnych, ekologicznych systemów oczyszczania i odprowadzania ścieków m.in. biologicznych oczyszczalni ścieków.