Jabłonna. Liceum przy przy ulicy Akademijnej? Niespodziewana różnica zdań członków władz powiatu

zwycieska-koncepcja-architektoniczna-zespolu-szkolnego-w-jablonnie-fot.-urzad-gminy-jablonna.facebook

W środę (24 lutego) odbyło się połączone posiedzenie Komisji Rozwoju i Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Gminy Jabłonna. W spotkaniu połączonych komisji udział wzięli zaproszeni członkowie zarządu Powiatu Legionowskiego. Tematem spotkania połączonych komisji było przedstawienie aktualnej sytuacji związanej z budową szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej w Jabłonnie przy ulicy Akademijnej. W trakcie spotkania doszło do niespodziewanej różnicy zdań pomiędzy członkami władz powiatu.

 

 

Przypomnijmy, koncepcja budowy nowej szkoły podstawowej w Jabłonnie funkcjonuje już od kilku lat. W połowie 2018 roku Urząd Gminy Jabłonna kupił od Polskiej Akademii Nauk (PAN) działkę przy ulicy Akademijnej. W międzyczasie pojawił się również pomysł, żeby na działce, którą zakupiła gmina Jabłonna oprócz szkoły podstawowej powstała szkoła ponadpodstawowa prowadzona przez Starostwo Powiatowe. Pod koniec 2020 roku przeprowadzony został konkurs na koncepcję architektoniczną wyglądu zespołu szkół w Jabłonnie. Do konkursu przystąpili studenci Wydziału Politechniki Warszawskiej oraz studenci Wydziału Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania.

Posiedzenie połączonych komisji w sprawie zespołu szkół w Jabłonnie

W środę odbyło się spotkanie on-line połączonych Komisji Rozwoju i Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Gminy Jabłonna. Spotkanie dotyczyło obecnego stanu przygotowań w sprawie realizacji budowy szkoły podstawowej w Jabłonnie, która prowadzona będzie przez Urząd Gminy i szkoły ponadpodstawowej nadzorowanej przez Starostwo Powiatowe w Legionowie. Na spotkanie zaproszeni zostali członkowie zarządu Starostwa Powiatowego w Legionowie Grzegorz Kubalski i Artur Stankiewicz. Przewodniczący Rady Gminy Jabłonna, Wojciech Nowosiński, który prowadził to posiedzenie zwrócił się do wójta Gminy Jabłonna, Jarosława Chodorskiego i członków zarządu Starostwa Powiatowego o przedstawienie na jakim etapie znajduje się obecnie poziom prac związanych z budową zespołu szkół w Jabłonnie przy ulicy Akademijnej.

W 2018 roku udało się nabyć od Polskiej Akademii Nauk działkę pod budowę przy ulicy Akademijnej. Dzięki uchwale podjętej w grudniu zabezpieczyliśmy środki w wysokości 500 tys. zł na rozpoczęcie prac projektowych związanych z budową szkoły podstawowej w Jabłonnie – poinformował wójt Jarosław Chodorski.

Władze powiatu są przekonane co do tego, że w perspektywie najbliższych lat na terenie gminy Jabłonna powinna powstać nowa szkoła ponadpodstawowa. Biorąc pod uwagę to w jaki sposób dynamicznie wzrasta liczba mieszkańców, patrząc na statystyki, które przedstawia Główny Urząd Statystyczny i perspektywę ok. 25 tys. Mieszkańców w roku 2030, to jest już wielkość porównywalna z połową Legionowa, które to Legionowo ma szkół ponadpodstawowych kilka, prowadzonych zarówno przez powiat, miasto jak i prowadzonych przez podmioty o charakterze niepublicznym – mówił po Chodorskim radny powiatowy Grzegorz Kubalski.

Radny Grzegorz Kubalski poinformował o rozważanym przez Starostwo Powiatowe pomyśle zakupu działki od Polskiej Akademii Nauk, która sąsiaduje z gruntem gminy Jabłonna i pobudowaniem na niej osobnej szkoły ponadpodstawowej:

Optymalnym rozwiązaniem byłoby, żeby ta szkoła powstała na samodzielnej nieruchomości, chociażby z tego względu, że daje to odpowiedni poziom bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o kwestię odseparowania szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej. My na etapie prac nad budżetem powiatu na rok bieżący w listopadzie i grudniu ubiegłego roku podpytywaliśmy się w Polskiej Akademii Nauk, czy jest zainteresowana zbyciem działki, która jest po sąsiedzku z działką, która została nabyta przez gminę Jabłonna na potrzeby budowy szkoły podstawowej bądź kompleksu szkolnego (…) Z informacji jakie uzyskaliśmy w lutym bieżącego roku wynika, że Polska Akademia Nauk jest zainteresowana zbyciem nieruchomości sąsiadującej z nieruchomością nabytą przez gminę Jabłonna. My jako powiat zamierzamy w marcu przeprowadzić rozmowy z władzami Polskiej Akademii Nauk odnośnie potencjalnych możliwości i warunków nabycia gruntu pod kompleks szkoły ponadpodstawowej zlokalizowanej w tym miejscu. Przypuszczam, że do końca marca tą kwestię będziemy mieli już szczegółowo opracowaną. Jeżeli byłaby taka możliwość to jesteśmy skłonni zabezpieczyć i przewidzieć w tym roku środki na zakup tej nieruchomości. Oczywiście jeżeli okaże się, że warunki co do których będzie trzeba negocjować z Polską Akademią Nauk będą zaporowe ewentualnie będziemy mieli do czynienia z sytuacją taką, w której Polska Akademia Nauk będzie miała inną wizję zagospodarowania przedmiotowego gruntu to cały czas jest oczywiście otwarty kierunek zrealizowania wspólnie przedsięwzięcia oświatowego na działce, która jest własnością gminy Jabłonna – dodał Grzegorz Kubalski.

 

 

Starostwo ma pewne wątpliwości co do budowy szkoły ponadpodstawowej w Jabłonnie?

Wielu radnych przysłuchujących się posiedzeniu połączonych komisji podeszło z entuzjazmem do możliwości zakupu sąsiedniej działki przez Starostwo Powiatowe w celu zbudowania odrębnej jednostki oświatowej. Następnie głos zabrał inny członek zarządu Starostwa Powiatowego Artur Stankiewicz, który wypowiedział się w zupełnie innym tonie niż Grzegorz Kubalski. Artur Stankiewicz oświadczył, że Starostwo Powiatowe może nie być zainteresowane budową liceum ogólnokształcącego w Jabłonnie w tej chwili:

Drodzy Państwo jesteśmy zwolennikami i widzimy potrzebę poszerzania oferty oświatowej na terenie powiatu. Uwzględniamy też kwestie dotyczące potrzeb związanych ze szkołami branżowymi. Starosta wyrażał w rozmowie ze mną pewne kwestie dotyczące tego, czy dodatkowa szkoła ogólnokształcąca jest de facto potrzebna na ten moment na terenie powiatu. Będziemy to jeszcze dyskutować zarówno z członkami zarządu jak również z Państwem. My nie mówimy, że taka szkoła nie powinna powstać, ale mamy też świadomość tego, że rynek pracy się zmienił i kwestie dotyczące szkolnictwa są również dynamiczne. Starostwo dopiero co stworzyło szkołę na poziomie ogólnokształcącym w gminie Nieporęt i jest to dla nas dodatkowe obciążenie. Mamy szereg innych wyzwań związanych z funkcjonowaniem powiatu i to niesie ze sobą określone obciążenia dla budżetu i my musimy to niestety dziś ważyć i mieć świadomość tego, że taka szkoła to są koszty (…) W ramach zarządu powiatu będziemy to dyskutować również z Panem Grzegorzem Kubalskim czy te potrzeby i ta kwestia dotycząca konkretnie szkoły ogólnokształcącej i w tym momencie to jest sprawa pierwszej wagi. Rozumiemy ten przyrost mieszkańców gminy Jabłonna, natomiast musimy szereg innych kwestii brać pod uwagę, jeżeli chodzi o budżet, o wydatkowanie pieniędzy w ramach powiatu – poinformował członek zarządu Starostwa Powiatowego Artur Stankiewicz.

Wójt Jarosław Chodorski zaskoczony

Chcemy rozpocząć prace projektowe. Dość zaskakująco wybrzmiały wystąpienia przedstawicieli powiatu. Serce rosło jak Pan Grzegorz Kubalski, członek zarządu powiatu mówił o nabywaniu nowej nieruchomości. Jest to budujące, że razem myślimy o rozwoju naszej gminy. Późniejsza wypowiedź Pana Artura Stankiewicza była dość niepokojąca. Przyznam, że jestem trochę zaskoczony, ponieważ rozmawialiśmy konkretnie od kilkunastu miesięcy o tym, żeby wspólnie realizować przedsięwzięcie dla rozwoju naszej gminy i o inwestycjach powiatowych na terenie gminy Jabłonna – swojego zaskoczenia słowami Artura Stankiewicza nie krył Wójt Jarosław Chodorski.

Szkoła podstawowa na 600 uczniów i liceum na ponad 400 uczniów

W trakcie komisji wypowiadał się także Kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Gminy Jabłonna Andrzej Jasiński, który przedstawił dane i wyliczenia dotyczące planowanej liczby miejsc dla uczniów zarówno w szkole podstawowej jak i liceum, które miałyby powstać przy ulicy Akademijnej. Według urzędników gminy Jabłonna nowa szkoła podstawowa może posiadać od 23 do 29 sal lekcyjnych dla około 600 uczniów. Liceum powinno natomiast posiadać od 16 do 19 sal, które mogłyby pomieścić ok 430 uczniów.

Radni o inwestycji

Po wymianie zdać członków zarządu powiatu i wójta Jarosława Chodorskiego, głos w sprawie budowy szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej w Jabłonnie, zabrali radni gminy Jabłonna, którzy sluchali tych informacji. Swoje zdanie przedstawili między innymi Przewodniczący Rady Gminy Jabłonna Wojciech Nowosiński i radna Dorota Kobus.

Dzisiaj rozmawiamy o budowie szkoły podstawowej co jest bezsporne, jak również o tym czy powiat będzie zainteresowany budową szkoły ponadpodstawowej. My dzisiaj jesteśmy już po dwóch latach dyskusji na ten temat, gdzie gmina Jabłonna już zarezerwowała w budżecie stosowne i wysokie środki na prace projektowe i dzisiaj zasadniczym pytaniem, na które musimy znaleźć odpowiedź bardzo szybko to jest czy powiat jest zainteresowany w dalszym ciągu inwestowaniem i budową szkoły ponadpodstawowej nie tylko w perspektywie tego roku czy następnego – powiedział Przewodniczący Rady Gminy Jabłonna Wojciech Nowosiński.

Przewodniczący Rady Gminy Jabłona Wojciech Nowosiński zwrócił również uwagę, że deklaracja powiatu co do ewentualnej budowy szkoły ponadpodstawowej na sąsiedniej działce lub budowie placówki oświatowej na działce należącej do Jabłonny jest kluczową informacją dla Gminy Jabłonna. Dzięki tej wiedzy gmina będzie mogła maksymalnie zagospodarować teren swojej działki pod szkołę podstawową.

Z apelem o szybkie podjęcie decyzji w sprawie zakupu przez Starostwo Powiatowe działki sąsiadującej z terenem gminy i budową odrębnej szkoły zwróciła się radna gminy Jabłonna Dorota Kobus:

Dla nas jako gminy pilną sprawą jest uzyskanie oficjalnego stanowiska Powiatu, tak budujemy wspólną placówkę, lub nie, kupujemy działkę i budujemy w perspektywie kilku lat swoją inwestycję. To jest dla nas istotne, ponieważ od tego będzie zależał projekt i optymalne wykorzystanie nieruchomości, którą dysonujemy. Gmina Jabłonna bardzo szybko się rozwija. Ja mieszkam tutaj od 23 lat. Z gminy, która liczyła 6 tys. mieszkańców mamy w tej chwili już 21 tys. mieszkańców i ta dynamika wzrostu liczby mieszkańców będzie coraz większa. Z tego należy się cieszyć. Ja się cieszę, że powiat inwestuje w Nieporęcie, Serocku i tak dalej. My jako radni zwracamy uwagę, żeby nasza gmina rozwijała się równomiernie dlatego Starostwo Powiatowe powinno zwracać uwagę na równomierny rozwój całego powiatu. Myślę, że ta decyzja powinna być podjęta jak najszybciej – powiedziała Dorota Kobus.

 

Decyzja na przełomie marca i kwietnia

Z informacji, które zostały przekazane pod koniec spotkania przez członka zarządu Powiatu Grzegorza Kubalskiego wynika, że już w marcu lub kwietniu wiadomym będzie czy Starostwu Powiatowemu uda zakupić się od Polskiej Akademii Nauk działkę sąsiadującą z gruntem gminy Jabłonna. Zapewne wtedy dowiemy się również, czy Starostowo Powiatowe w Legionowie będzie nadal skłonne realizować projekt budowy szkoły ponadpodstawowej i w jakiej formie.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 13

  1. Budujmy swoją szkołę średnią i nie oglądajmy się na powiat. Patrząc na stosunek Stankiewicza do mieszkańców Gminy Jabłonna, należy czym prędzej zamknąć rozmowy z powiatem. Patrząc na ostatnie dwie kadencje starostwo powiatowe ma jakiś przedziwny stan wojny wobec UGJ. I ustalanie budowy szkoły, który nie będzie sukcesem lokalnego pisu, jest z góry skazane na obstrukcje i porażkę.

    Ale wystarczy spojrzeć szerzej, kim rządzony jest wianuszek gmin wokół Warszawy, żeby zrozumieć dlaczego otwarcie pisowskie starostwo ma nie po drodze z Urzędem Gminy Jabłonna (jedną z nielicznych niepisowskich gmin).

    Co więcej – Jarosław Chodorski spełnia już warunki, by ubiegać się o wyższe stanowiska w administracji, stąd prosty układ z pisem będzie przeciwko jego dalszej karierze.

    Ale więcej do myślenia powinno dać nam coś innego: czy to możliwe, że starostwo chroni interesy lokalnych, wyznaniowych szkół średnich, blokując w tym celu budowę szkół publicznych i de facto ograniczając dostępność szkół średnich dla młodzieży? Chcemy już nastolatków uczyć, że przyszłość jest poza powiatem?

    Artur, po co to robisz? Myślisz, że będziesz beneficjentem słabo kształconej młodzieży? Nie zdążysz, metryka nie teges.

    Que bene?

    • Meto (czy jak ci tam, bo nicki zmieniasz) a mówisz, że walczysz z hejtem? I znów na Starostwo najeżdżasz? To jak to jest?

      • Kto walczy z hejtem? Komentarz dotyczy obstrukcyjnej wojny powiatu z Gminą Jabłonna. Toczonej od wielu już lat. Sma historia nowej szkoły w Jabłonnie już dwukrotnie obnażyła, że powiat jest przeciwko tylko nie ma odwagi powiedzieć tego wprost. Wystarczy prześledzić, jak starostwo powiatowe dołożyło do konkursu na projekt. Dlatego szkoda czasu na dyskusje ze Stankiewiczem – Jabłonna powinna zakończyć te rozmowy i zbudować szkołę bez najmniejszego udziału starostwa, nic dobrego z tej współpracy nie wyniknie.

        • Chłopie nie masz żadnej wiedzy, a kpisz i dyskredytujesz innych. Szkoły średnie to kompetencje powiatu, a nie gminy! Zabierając głos trzeba mieć minimalną wiedzę.

  2. nie ma konfliktu miedzy starostwem i gminą , natomiast jest wybujała fantazja wymuszanie decyzji przez organ wykonawczy gminy któreu zaczyna palić sie grunt. W gminie pilnie potrzebna jest szkoła dla wsi za lasem, bo tam najszybciej przybywa mieszkańców Mma wtedy mniejsze koszty dowozui mniej uczniów w szkolach Chotomowie i Jabłonnie, W satrostwie jest obiek gotowy i przygotowaany do Technikum Debe ktory od lat boryka sie z brakiem chetnych do nauki

    • Wystarczy przeczytać opinię powyżej. Kto będzie chciał wozić młodzież do Dębe? Tak może myśleć tylko osoba bez dzieci i nie rozumiejąca czego chce młodzież w szkole średniej. Dopiero jak zbierzesz razem te obserwacje, będziesz wiedzieć dlaczego nikt nie chce jeździć do Dębe.

      • komentarz pełen jadu, przykre losy szkół średnich technicznych jest podobny w całym kraju. Statystyka nie kamie o czym wspomina Pan odpowiedzialny za oświatę w Jabłonnej 😉 nie stac KST na budowanie szkół na każdej ulicy…..

        • Więc nie, to nieprawda: a) komentarz pani Magdy zawiera fakty i obserwacje a nie jad, b) statystyka wskazuje, że potrzebne jest liceum a nie szkoła techniczna i c) „w Jabłonnie”, proszę najpierw sprawdzić zasób wiedzy własnej a dopiero potem oceniać innych.

          • Daro dobre, od nadmiaru wiedzy mózg się zlasował ?

  3. Uważam, że powiat nie powinien się mieszać z gminą we wspólną inwestycję. Jeśli chce w przyszłości budować szkołę i będą na to finanse pozwalały to powinien sam to robić od początku do końca, gmina nie jest mu do niczego potrzebna. Ze szkołą średnią nie pali się, dookoła jest kilka. Niech gmina lepiej za kanalizację i wodociągi się weźmie i opóźnione ścieżki rowerowe.

    • I wciąż uważacie, że warto by powiat współpracował z gminą? W interesie mieszkańców Jabłonny jest, by nie oglądać się na obecny zarząd powiatu i budować szkołę samodzielnie.

  4. cho*** szuka leszcza na kajak, sam juz tonie w dlugach i szuka ratunku i kogos na kogo mógł by zwwalic soej niepowodzenia

  5. najważniejszy to jest „żłobek” obok Patriotki aby byawalcy nie rozwalali ogrodzeń i samochodów śąsiadom

Dodaj komentarz