Jabłonna. Los gimnazjum w Chotomowie przesądzony, co z pozostałymi szkołami?

gimnazjum-chotomow

Gimnazjum w Chotomowie (fot. GP/am)

 

Wiadomo już, że w budynku gimnazjum w Chotomowie powoli będą pojawiać się uczniowie podstawówki. W ciągu kilku lat powstaniem tam szkoła, do której będą uczęszczały dzieci z nowego okręgu. Co oznacza to dla pozostałych szkół na terenie Gminy Jabłonna?
Reforma oświaty, wprowadzana w dość szybkim tempie, wywołała duży niepokój wśród rodziców. Istniejące do tej pory na terenie gminy Jabłonna dwie podstawówki już teraz są bliskie przepełnienia. Rodzice obawiają się przede wszystkim tego, że gdy dojdą klasy 7 i 8, zaistnieje konieczność wprowadzenia zmianowości w szkołach.

Przepełniony budynek w Jabłonnie

Rozwiązania tego problemu, przynajmniej częściowego, upatrywano w zamianie gimnazjum w Chotomowie w kolejną podstawówkę. Do niedawna jednak Urząd Gminy nie był w stanie przedstawić ostatecznego rozwiązania. Na spotkaniach z rodzicami zorganizowanych w poszczególnych szkołach informowano tylko o planowanych wariantach. Naczelnik wydziału oświaty Andrzej Jasiński zapewniał również, że szkołom nie grozi przeludnienie, bo liczba dzieci na terenie gminy nie tylko nie wzrośnie, ale może nawet nieznacznie spadać. – Nie wiem skąd pan Jasiński ma takie dane, ale wystarczy popatrzeć, co już teraz się dzieje. Tu nie chodzi tylko o urodzenia dzieci, ale i o tych którzy sprowadzają się do powstających cały czas bloków. Tam będą pojawiały się dzieci w różnym wieku i trzeba je będzie przyjąć do szkoły – mówi pani Anna, której dwójka dzieci uczęszcza do szkoły w Jabłonnie.

 

Wygaszanie gimnazjum

Być może decyzją radnych wyrażoną w uchwale podjętej podczas ostatniej sesji Rady Gminy Jabłonna uda się rozwiązać część problemu. Główna zmiana to stopniowe przekształcanie gimnazjum w Chotomowie w kolejną podstawówkę. Wraz z wygaszaniem gimnazjum mają się tam pojawiać kolejne klasy z zakresu szkoły podstawowej, tak by w ciągu 3 lat powstała szkoła ośmioklasowa. Nowy okręg, który powstanie przy tej okazji, będzie obejmował w uproszczeniu Dąbrowę Chotomowską i cześć Chotomowa po tej samej stronie.

Zgodnie z planem w kolejnym roku szkolnym w nowej szkole podstawowej mają powstać dwie klasy I, dwie klasy IV (z uczniów, którzy skończyli edukację w klasie III i mieszkają w nowym okręgu), dwie klasy VII (z uczniów z nowego okręgu, którzy według starego systemu i tak trafiliby do gimnazjum), oraz II i III klasa gimnazjum. – Jesteśmy dobrze przygotowani na tę zmianę. Chcę uspokoić rodziców, którzy w tym zamieszaniu mogą mieć jakieś obawy. I klasy będą miały nauczycieli nauczania początkowego ze szkoły od pani dyrektor Sprawki. Przerwy będą tak organizowane, by na korytarzach było bezpiecznie. Sal też mamy na tyle. Pierwszaki będą chodziły na dwie zmiany, ale nie będą kończyły później niż koło godziny 16. Ważne jest jednak, by rodzice zdecydowali się przenieść dzieci do naszej szkoły. W przeciwnym razie w obecnej podstawówce lekcje mogą się kończyć nawet o 19, podczas gdy u nas będą puste sale. Wszystkich zainteresowanych zapraszam na spotkanie 11 marca. Będzie można obejrzeć szkołę, zadać pytania – mówi Katarzyna Tomporowska, dyrektor gimnazjum w Chotomowie.

6 klas w roczniku realne

Takie rozwiązanie poprawi sytuację w jedynej jak na razie szkole podstawowej w Chotomowie. Nie rozwiąże jednak problemu w Jabłonnie. Tu jednak uspokaja dyrektor tej szkoły. – Te 6 klas w każdym roczniku założonych w uchwale wydaje się realne. Wiele jednak zależy od rodziców. Z obecnych siedmiu oddziałów przedszkolnych mamy aż dwie grupy pięciolatków i rodzice dopiero będą się deklarować, czy ich dzieci pozostaną w zerówce czy pójdą już do I klasy. Jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach, ale nie widzę powodów do nadmiernych obaw. Powinniśmy się cieszyć, że przy zmianach związanych z reformą w naszej szkole jest najmniej zamieszania – mówi Jolanta Braun. Trzeba jednak przyznać rację pani dyrektor, że jeszcze jest za wcześnie na ferowanie wyroków. Tylko, jak zauważają rodzice, szkoły nie buduje się w ciągu roku i w Jabłonnie już teraz trzeba myśleć o nowej podstawówce na terenach, gdzie powstaje intensywna zabudowa mieszkaniowa.
Główna zmiana to stopniowe przekształcanie gimnazjum w Chotomowie w kolejną podstawówkę