Dzisiaj

21°C
ciśnienie 1012 hpa,

Jutro

20°C
min. 17°C, maks. 20°C
ciśnienie 1012 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 0.9 µg/m3 (4% normy)Ozon gazowy (O3): 49.39 µg/m3 (41% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 7.9 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 5.2 µg/m3 (3% normy)

Jabłonna. Sąd przyznał rację wójtowi. Chodorski otrzymał zaległe wynagrodzenie

jaroslaw-chodorski-ug-jab

Wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski (fot. UG Jabłonna)

Rada Gminy Jabłonna na ostatniej sesji kolejny już raz podjęła uchwałę dotyczącą wysokości wynagrodzenia wójta. Ta z 2016 roku obniżająca dość znacznie pensję Jarosława Chodorskiego właśnie okazała się nieskuteczna. Wójt wygrał sprawę w sądzie.
Wynagrodzenie Jarosława Chodorskiego od samego początku kadencji budziło wiele dyskusji i sporów. Pierwsza uchwała podjęta po objęciu przez niego stanowiska w 2014 roku określała wysokość uposażenia nowego wójta na poziomie netto 7600 zł plus obowiązujący dodatek stażowy.

To miała być kara

W miarę trwania kadencji konflikt między wójtem a grupą radnych narastał. Wyrażali oni coraz śmielej i głośniej swoje niezadowolenie z metod działania nowego zwierzchnika gminy. Zarzucali mu brak kompetencji i skuteczności podejmowanych działań. Efektem było nieudzielanie Chodorskiemu absolutorium. W 2016 roku radni postanowili sięgnąć po kolejne narzędzie, którym chcieli ukarać wójta. Podjęto aż dwie uchwały obniżające jego wynagrodzenie. Pierwszą unieważnił wojewoda, do drugiej nie miał już zastrzeżeń. W ten sposób wynagrodzenie wójta zostało ustalone na poziomie 5 200 zł netto, do tego należy dodać dodatek stażowy.

 
Jakub Janik: Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Jabłonna oburzenie wśród radnych wywołała informacja, że wygrał pan proces i zostało panu wypłacone wynagrodzenie odebrane wcześniej uchwałą Rady Gminy.

Jarosław Chodorski: Dwa lata temu radni bezpodstawnie zmniejszyli moje wynagrodzenie. Zarzuty, które pojawiły się w uzasadnieniu, nie miały podstaw faktycznych. Nie mogłem się z tym zgodzić. Wojewoda bada uchwały pod kątem formalno – prawnym, natomiast nie sprawdza, czy informacje podane w uzasadnieniu uchwały są prawdziwe. Pozostało mi skierowanie sprawy do sądu, gdzie wygrałem. W maju sąd pozytywnie rozpatrzył moją sprawę nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności, co skutkowało dokonaniem przelewu.
Pojawiają się również zarzuty o celowe działanie w taki sposób, by Rada Gminy nic nie wiedziała o toczącym się postępowaniu.

Nie rozumiem tych zarzutów, w Polsce mamy sprawnie działający system prawny, który nie dopuszcza takich działań, jakiekolwiek insynuacje w tym kierunku są bezpodstawne i krzywdzące dla instytucji, jaką jest Sąd Rejonowy. Dokumenty, na których opierał się sąd, i na podstawie których wydawany był wyrok, to: decyzja wojewody, wszystkie uchwały radnych dotyczące wynagrodzenia oraz moje odwołanie do wojewody. Dowiodłem w sądzie tego, że uzasadnienie uchwały, którą podjęli radni nie jest zgodne z prawdą. Sąd opierał się głównie na tych dokumentach i jeśli miałby potrzebę wezwania radnych na świadków, to pewnie by to uczynił.
Jakie więc dokument jest teraz podstawą do wypłaty pana wynagrodzenia? Jaką pensję powinien pan teraz otrzymywać?

Podstawą do wypłaty mi wynagrodzenia jest uchwała Rady Gminy Jabłonna, aktualnie prawdopodobnie czerwcowa, która drastycznie obniżyła moje wynagrodzenie do poziomu około 3780 zł netto (wraz ze wszystkimi dodatkami). Radni głosujący za uchwałą wykorzystali okazję, jaką było rozporządzenie dotyczące 20% obniżenia wynagrodzenia samorządowców. W swojej decyzji poszli jednak znacznie dalej i zmniejszyli je do 33% w porównaniu z tą z 2016. Przypuszczam, że jestem najmniej zarabiającym wójtem w Polsce.
A jak pan ocenia sam wyrok sądu? Sytuacja nie jest typowa.

Wyrok jest bezprecedensowy, bo zazwyczaj uchwały były uchylane na poziomie wojewody. W mojej sprawie wojewoda nie widział podstaw do uchylenia tej uchwały pod kątem formalnym, natomiast wskazał jedyną ścieżkę odwoławczą na drodze postępowania cywilnego w sądzie pracy i w moim przypadku okazało się to skuteczne.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 19

 1. Czekam z wypiekami na twarzy jak tego newsa wyobraca JDM aby wyszło że to jednak sukces świstaka 🙂

  • Nie bój żaby, Jabłonna dla Pelikanów na pewno się postara.

   • O tego jestem pewna. Jakby to poczytne pisemko internetowe czytali Urban z Michnikiem to na kanwie ich dziennikarstwa robiliby wewnętrzne szkolenia dla liderów 🙂 Ale teraz są zajęci redaktorzy bo odpalili newsa – świstak startuje na wójta!!! I kto by pomyślał, ze jednak te tańce różańce nie były charytatywnym eventem. A mama mówiła – „nie ma darmowych obiadków” 🙂

    • trole wójtowe ruszyły do boju 😀

 2. Żałosne. Najmniej zarabiający krzyczał, a dostał zaległy zwrot wszystkiego.

  • Nie słyszałem, żeby krzyczał, poszedł do sądu jak człowiek i wygrał. W czym problem?

   • tutaj jeszcze prokurator wejdzie

 3. Ciekawe rzeczy się dzieją. Każdą uchwałę musi podpisać prawnik gminny, jako zgodna z obowiązującym prawem i na pewno podpisał. Jaki teraz będzie ruch wójta w stosunku do prawnika?

  • Widać ze nie kumasz bazy. Uchwała była zgodna z prawem. Jak jedziesz ponad 100 w zabudowanym i cie zatrzymają to tracisz prawko. Ale jak się odwołasz do sadu i udowodnisz ze jechałeś w „wyższej konieczności” to prawko zachowasz choć wcale sąd nie stwierdzi nagle ze jechałeś wolniej 🙂 Mówiąc krótko, uzasadnienie rady musiało być cieniutko napisane, bez argumentów i poparcia w faktach. Co nie znaczy ze nie ma argumentów, tylko mamy takich orłów w radzie 🙂

   • Rozumiem że to tylko domysły. Bo jakby było cieniutko napisane to organ nadzoru tj. Wojewóda i RIO by to z pewnością zakwestionowali. Nie zrobili tego, wiec piłka raczej po stronie prawnika.

 4. Nasze Orły powinny teraz dołożyć się do odsetek, czyż nie ?

  • „Panie, ale z czego. Diety bidne, nie starcza na benzynę aby na sesje rady czy komisje dojechać :-)”

 5. a na peronie atacji kolejowej w Chotomowie też beda występy tak jak w poprzednich latach ?

 6. wychodzi na to ze głupiomądry przewodniczacy albo współpracował albo tak po prostu po ftrajersku dał d,,,,,i te naiwne tłumaczenie ministry skarbu ze to nie na była Ewa co mu wypłacała….alez to prymitywne tłumaczenie jako szefa od finansów…….

 7. niech mi ktoś odpowie bo to ciekawe- kto w Sądzie Pracy reprezentował pozwanego pracodawce tj urząd gminy Jabłonna ? bo mecenas na sesji powiedział że nic nie wie o wyroku

  to czy ze strony pracodawcy nie było kwalifikowanego pełnomocnika ?

  o co tu chodzi ?

  czy ktoś reprezentował pozwany urząd czy nie ?

 8. Czy Wy moi kochani nie widzicie jaki wójt zrobił szwindel. Otóż wójt zaskarżył kierowany przez siebie urząd, nie decyzję rady. Kto był w sądzie, bo na pewno nikt z radnych. W sądzie był jako skarżący WOJT a jako obrona urzędu JEGO PRACOWNIK. Ludzie czy wy tego naprawdę nie wychwytujecie jaki to przekręt.Halo , halo budzimy się.

  • A daj pan spokój, za kilka miesięcy to nie będzie miało znaczenia. Idę spać.

 9. TARAAAAAAM. Ni i co leśne …….

 10. Ja mam pytanie do PIS w powiecie, co wy na to? Prezes i rząd powiedzieli jasno o obniżeniu pensji wójtom, a w Jabłonnie próbuje się to ominąć? Sami byliście za obniżeniem pensji Smogorzewskiemu, to co powiecie na to że wójt Jabłonny mówi że mu mało? Chciałbym usłyszeć po jakiej my w końcu stronie jesteśmy?

Dodaj komentarz