Jabłonna. VI Festiwal Muzyczny im. Bogny Sokorskiej

magdalena-grzecka

Dyrektor Magdalena Grzecka zaprasza wszystkich miłośników muzyki na koncert, fot. GP/AM

 

Już wkrótce – 3 i 4 grudnia odbędzie się VI Festiwal Muzyczny im. Bogny Sokorskiej w Pałacu Domu Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie.

Wydarzenie organizowane jest cyklicznie ku czci wybitnej polskiej śpiewaczki, której talent ogromnie ceniono za granicą. Za życia Sokorska uznawana przez niektórych melomanów za bardziej uzdolnioną niż Maria Callas, nie doczekała się właściwego jej talentowi uznania we własnym kraju.
Wszystko zaczęło się w 2010 r. Dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk Magdalena Grzecka podjęła współpracę z Fundacją im. Bogny Sokorskiej. Jej prezesem jest uczennica Maestry, sopranistka Grażyna Mądroch, która wielokrotnie prezentowała swój kunszt w ramach Pałacowych Spotkań z Muzyką. Panie zgodziły się, iż idea upowszechnienia talentu i wiedzy na temat Bogny Sokorskiej jest bardzo słuszna. Pierwszy festiwal w formie letniego spotkania muzycznego odbył się w lipcowe popołudnie na przepięknym terenie kompleksu parkowo- pałacowego. Kolejne stanowiły nierozłączną całość z wrześniowymi Festiwalami Nauki. W tym roku po raz pierwszy Festiwal Muzyczny im. Bogny Sokorskiej odbędzie się zimą. Narodowe Centrum Kultury zdecydowało się na to, aby wspomóc to przedsięwzięcie finansowo.

 

Zapomniany słowik

Bogna Sokorska należała do najwybitniejszych artystek śpiewaczek XX wieku. Była solistką Opery Warszawskiej i teatrów operowych w Düsseldorfie oraz Essen. Odbywała występy gościnne na europejskich scenach operowych. W 1964 r. nagrała album „Słowik Warszawy” i do dziś nazywana jest warszawskim słowikiem. W ostatnim czasie pamięć o niej ożywa m.in. za sprawą publikacji na jej temat (przyp. red. – np. książka Justyny Reczeniedi „Bogna Sokorska. Życie i kariera Słowika Warszawy. Wspomnienie”). Można się z nich dowiedzieć, że kiedy ta wybitna śpiewaczka rozpoczynała karierę znawcy opery mówili, iż „taki głos zdarza się raz na sto lat”. W 1957 r. po udanym tournée w Czechosłowacji, jedyny impresariat w PRL wysłał ją do Londynu. Oprócz koncertów miała tam nawet dwa występy w BBC. Mimo ogromnego sukcesu, po powrocie do kraju żaden z teatrów nie złożył Sokorskiej propozycji. Na początku lat 60-tych zdecydowała się na czasową emigrację do Niemiec, gdzie nie miała problemu z angażami. W 1973 r. wystąpiła po raz pierwszy w odbudowanym Teatrze Wielkim w Warszawie jako solistka… Opery Berlińskiej. Justyna Reczeniedi, która napisała o niej książkę, odkryła, że Bogna Sokorska co sezon pytała w gabinecie Opery Warszawskiej, czy jest dla niej jakaś propozycja. Odpowiedź zawsze była negatywna.

Program

Po raz pierwszy Festiwal Muzyczny im. Bogny Sokorskiej nie będzie odbywał się w plenerze. Wszystkie koncerty, poza jednym odbędą się w salach pałacowych. – Starałam się, aby program był urozmaicony. Myślę, że każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie – deklaruje dyrektor Magdalena Grzecka. Festiwal rozpocznie się w sobotę o godz. 16:00 „Sceną Młodych Talentów oraz Wspomnieniem Wielkiej Mistrzyni Koloratury – Bognie Sokorskiej”. Wpisuje się to już w tradycję, że zawsze przy tej okazji promowane są młode talenty. Tym razem wykonawcami będzie młodzież ze szkół muzycznych I i II stopnia oraz studenci wyższych uczelni muzycznych. Drugi koncert tego samego dnia o godz. 18:00, to Salon Muzyki Polskiej w wykonaniu solistów Filharmonii Narodowej i Warszawskiej Opery Kameralnej dla miłośników klasycznej i spokojnej muzyki. Po raz pierwszy w sześcioletniej tradycji festiwalu jeden z koncertów odbędzie się w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryii Panny w Chotomowie. – Kościół jest bardzo piękny, akustyka znakomita. Zostałyśmy bardzo miło przyjęte przez księdza proboszcza, który też jest miłośnikiem muzyki – relacjonowała podczas naszego spotkania Magdalena Grzecka. Koncert Musica sacra europea (Głos do Ciebie wznosimy) odbędzie się o godz. 13:00, tuż po Mszy Świętej o godz. 12:00. Uczestnicy posłuchają muzyki sakralnej w wykonaniu artystów – śpiewaków Opery Narodowej i Filharmonii Narodowej. Ostatnim i prawdopodobnie kulminacyjnym punktem programu będą impresje muzyczne pt. „Wino, kobiety i śpiew”. Rozpocznie się on o godz. 17:00, ponownie w salach pałacowych w Jabłonnie. Dyrektor pałacu jest zdania, że przyciągnie on największą liczbę melomanów. Arie, które śpiewała Bogna Sokorska zostaną zaprezentowane przez śpiewaków Opery Narodowej i Warszawskiej Opery Kameralnej.

Wstęp wolny

Festiwale Muzyki im. Bogny Sokorskiej przyciągają zawsze duże rzesze miłośników muzyki. Magdalena Grzecka żywi nadzieję, że tak będzie i tym razem. Wskazywać na to może duża ilość pytań o to, kiedy się on odbędzie. Mieszkańcy Jabłonny i nie tylko mają na wyciągniecie ręki tak wspaniałą ucztę dla duszy, która w żaden sposób nie obciąży domowego budżetu, bo w tym przypadku, jak i Pałacowych spotkań z muzyką, wstęp jest wolny dla wszystkich. Możemy być również pewni, że uczestnicząc w festiwalu pomagamy ocalić od zapomnienia wybitną polską artystkę. Niestety niedocenionych i utalentowanych Polaków jest wciąż bardzo wielu. Często tak jak w przypadku Bogny Sokorskiej na ciepłe słowa mogą liczyć jedynie za granicą. Nasz notoryczny brak czasu na sztukę i wynikająca z niego obojętność przyczyniają się do takiego stanu rzeczy…