Jabłonna. Wały mogły być w lepszej kondycji. Przez lata niewłaściwie je konserwowano

Inspekcja wałów przeciwpowodziowych

fot. (GP/kj)

16 kwietnia członkowie Komisji Bezpieczeństwa Rady Gminy Jabłonna wraz z przedstawicielami Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGW Wody Polskie) i przedstawicielami starostwa legionowskiego dokonali inspekcji wałów przeciwpowodziowych w Gminie Jabłonna. Jak się okazało, przez lata wał na odcinku gminy Jabłonna mógł być niewłaściwie konserwowany, przez co uległ degradacji.

We wtorkowej wizji lokalnej na jabłonowskim odcinku wału przeciwpowodziowego uczestniczyli radni z Komisji Bezpieczeństwa Rady Gminy Jabłonna, przedstawiciele PGW Wody Polskie i przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Legionowie. Po raz kolejny potwierdzono, że wał jest w bardzo słabym stanie, co zagraża bezpieczeństwu mieszkańców powiatu legionowskiego. Ustalenia z wizji podsumował przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, radny Artur Szymkowski.  – Po przejechaniu przez ten wał stwierdziliśmy jednogłośnie, że wał nadaje się tylko do naprawy, rzeczy, które są teraz robione doraźnie, czyli czyszczenie tego wału i inne prac konserwacyjne, będą prowadzone przez Wody Polskie – stwierdził przewodniczący.

 

 

Wcześniejsze zaniedbania

Podczas posiedzenia Komisji przewodniczący powiedział o sytuacji z ostatnich lat – W rozmowie z Panią Anetą Maj (przedstawicielka PGW Wody Polskie obecna w czasie inspekcji wałów – przyp. red.) dowiedziałem się, że były duże zaniedbania w poprzednich latach w zakresie konserwacji i utrzymania tego wału, ze względu na to, że drzewa, które rosną na terenie programu Natura 2000 od strony odwodnej (wał od strony rzeki – przyp. red.) jak i od strony napowietrznej (wał od strony zabudowań przyp. red.) należące do prywatnych właścicieli mogły być wycinane na bieżąco. Nie było żadnych obostrzeń odnośnie tej sprawy. Byliśmy wprowadzani w błąd przez poprzednią firmę, która opiekowała się wałem. Można było te zabiegi pielęgnacyjne wykonywać na bieżąco, wtedy ten wał, wyglądałby o wiele lepiej i nie uległby takiej degradacji – relacjonował Artur Szymkowski.

 

List Intencyjny w sprawie przebudowy wałów

Tydzień wcześniej, 8 kwietnia,  podpisany został list intencyjny w sprawie przygotowania projektów przebudowy wałów przeciwpowodziowych na Wiśle przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oraz legionowskie i nowodworskie samorządy. Planowany koszt przygotowania projektów przebudowy wałów ma wynieść około 1,5 mln zł, a sam koszt przebudowy szacowany jest na 80-90 mln zł.