Jabłonna. Właściciel marketów Leroy Merlin podpisał umowę z firmą kurierską. Czy markety otworzą się w niedzielę?

Leroy Merlin Jabłonna 6

Leroy Merlin w Jabłonnie fot. (GP/kj)

Coraz więcej dużych sieci handlowych takich jak Żabka, Biedronka, Lidl, Netto czy Kaufland otworzyło część swoich placówek w niedziele niehandlowe. Pomimo ustawowego zakazu handlu w większość niedziel w roku duże sieci wykorzystują zapisy w prawie, które pozwalają funkcjonować placówkom pocztowym. Czy do wyżej wymienionych sieci dołączą niedługo markety budowlane Leroy Merlin?

 

 

Okazuje się nie tylko takie sieci handlowe takie jak Biedronka czy Lidl otwierają swoje sklepy w niedziele niehandlowe. Według nieoficjalnych doniesień portalu dlahandlu.pl ku takiemu rozwiązaniu ma się również skłaniać sieć hipermarketów budowlanych Leroy Merlin. Jak donosi portal, sieć handlowa ma mieć już podpisaną umowę z firmą kurierską, co pozwoli klientom nadawać i odbierać przesyłki pocztowe. Datą otwarcia pierwszych placówek handlowych Leroy Merlin w niehandlowe niedziele ma być podobno już 24 października. Portal dlahandlu.pl uzyskał odpowiedzi biura prasowego Leroy Merlin w tej sprawie – Przyglądamy się temu, co się dzieje na rynku, ale nie potwierdzamy takich planów.

 

 

Jak ustaliliśmy na razie pracownicy hipermarketu Leroy Merlin, który znajduje się w Jabłonnie nie otrzymali zmian w grafikach uwzględniających otwarcie w najbliższą niedzielę (24 października).

 

Zakaz Handlu w niedziele

Przypomnijmy, że ustawa ograniczająca handel w niedzielę obowiązuje od 2018 roku. W 2018 roku zakaz handlu nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Od stycznia 2019 roku zakupy mogliśmy zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w ciągu roku.

Ustawodawca wymienił 32 miejsca w których dopuszczono handel w niedzielę poza wyznaczonymi terminami. Są to między innymi: sklepy na stacjach paliw, kwiaciarnie, apteki, cukiernie, lodziarnie, placówki pocztowe itd. Otwarte mogą być również sklepy, w których sprzedaży podejmie się sam właściciel (w tym także sklepy spożywcze). Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.

Projekt ustawy mający na celu uszczelnienie przepisów w sprawie zakazu handlu w niedziele

Projekt ustawy do Sejmu w tej sprawie złożył poseł PiS Janusz Śniadek, który w przeszłości pełnił funkcję przewodniczącego NSZZ “Solidarność”. Poseł zauważył, że obecnie plagą staje się powoływanie przez niektóre placówki handlowe na działalność pocztową. Janusz Śniadek wyjaśnił, że jego projekt ustawy zakłada, że sklep będzie mógł działać w niedzielę niehandlowe, jeżeli działalność pocztowa będzie stanowić ponad 50 proc. przychodów – Zostanie wprowadzony obowiązek prowadzenia ewidencji, pokazującej, jakie są przychody z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej. – informował Janusz Śniadek. Dodatkowo Inspekcja Pracy miałaby badać takie rejestry.

Głosowanie w tej sprawie odbyło się w 17 września. Nowelizację wraz z poprawkami poparło 272 posłów, przeciw było 135, 37 osób wstrzymało się od głosu.

Przyjęty przez Sejm projekt ustawy zakłada uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się one przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym – przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki. Nowelizacja po przegłosowaniu przez Sejm trafiła do Senatu.

Senat przegłosował nowelizację ustawy z poprawkami

8 października za przyjęciem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz inne dni głosowało 98 senatorów, przeciwko było dwóch. Żadna z głosujących osób się nie wstrzymała.

Senat opowiedział się za przyjęciem ustawy z poprawkami. Jak poinformowano w komunikacie Senatu wydanym po głosowaniu, „senatorowie postanowili obniżyć z uchwalonych przez Sejm 50 proc. do 40 proc. próg przychodów liczony od sprzedaży detalicznej dla placówek handlowych świadczących usługi pocztowe, który jest wymagany do zgody na otwarcie sklepu w niedziele niehandlowe”.

Senatorowie zdecydowali też, że mikroprzedsiębiorca będzie mógł zatrudnić w niedziele i święta uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, rencistów, emerytów i bezrobotnych. Ponadto przedsiębiorca prowadzący handel osobiście będzie mógł korzystać z odpłatnej lub nieodpłatnej pomocy rodziny, w tym osoby pozostającej we wspólnym pożyciu i powinowatego.

Nowe przepisy mają wejść w życie w pierwszy dzień miesiąca następujący 3 miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.