Jabłonna. XIV Festiwal Poezji Słowiańskiej w jabłonowskiej bibliotece. Goście ze ścisłej europejskiej czołówki

NZ6_3213-Edit

Od 14  do 17 października 2021 r. między innymi w Jabłonnie odbył się XIV Festiwal Poezji Słowiańskiej. Pozostałe spotkania odbyły się Warszawie w Domu Polonii, w warszawskich liceach, Żyrardowie, w Salonie Literackim Elik Aime „Schillingówka”.

 

Spotkanie w Jabłonnie odbyło się w dniu 16. X. 2021 r. o godzinie 17.00 w sali widowiskowej GCK w Jabłonnie. Gośćmi Biblioteki byli twórcy zagraniczni:

Peter Gehrisch – poeta, eseista, recenzent. Publikuje w dziennikach prasowych, czasopismach, katalogach i antologiach. Członek kuratorium „Fundusz Niemieckiej Literatury” w Darmstadt, inicjator Dni Literatury Polsko-Niemieckiej. W 2018 roku na Światowych Dniach Poezji UNESCO otrzymał „Złoty Pierścień z Orłem” za tłumaczenie poezji polskiej. Jest znanym Norwidologiem. To jemu zawdzięczmy tłumaczenie poezji C.K. Norwida na język niemiecki. Na tegorocznym Festiwalu został uhonorowany medalem im. Barbary Jurkowskiej.

Adam Siemieńczyk – polski poeta, redaktor, malarz. Jest założycielem Stowarzyszenia polskiej poezji w Wielkiej Brytanii „Poezja Londyn”. Jest także członkiem Akademii Literatury Słowiańskiej w Bułgarii. W roku 2012 uhonorowany Nagrodą Światowego Dnia Poezji UNESCO. Jest też pomysłodawcą i fundatorem medalu im. Barbary Jurkowskiej.

Jacek Jaszczyk – poeta, dziennikarz, radiowiec, działacz społeczny. Działa i mieszka w Dublinie. W roku 2019 został uhonorowany tytułem „Wybitny Polak w Irlandii”, jest finalistą plebiscytu „Osobowość Roku” Gazety Pomorskiej. W roku 2020 Światowego Dnia Poezji UNESCO. Nagrodę odebrał w tym roku w Domu Polonii w Warszawie. Uhonorowany także medalem im. Barbary Jurkowskiej

Piotr Komoter – polski poeta tworzący pod pseudonimem literackim Piotr Kasjas. Jest jednym z założycieli „Głosu Polskiej Kultury” zajmującej się promowaniem polskiej literatury na terenie Wielkiej Brytanii. Jest członkiem polskiej grupy artystycznej o nazwie „Poezja Londyn”. Uhonorowany medalem im. Barbary Jurkowskiej.

Jan Rychner – prawnik i poeta. Od 2003 roku przewodniczący Klubu „Nasza Twórczość”, który działa przy Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”. W roku 2012 otrzymał medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Od 2016 członek Słowiańskiej Akademii Literatury w Bułgarii. W tym samym roku otrzymał nagrodę Literacką „Gustaw Świętokrzyski”. Na tegorocznym Festiwalu uhonorowany medalem im. Barbary Jurkowskiej.

Oprawę muzyczną zapewniła wyjątkowo utalentowana wokalistka z Lublina – Isa Conar.

Zaprezentowała własne kompozycje, przygotowane specjalnie na ten Festiwal do słów:

Aleksandra Nawrockiego, Barbary Jurkowskiej -Nawrockiej, Anny Czachorowskiej i Zuzanny Kuglerowej.

 

 

Spotkanie prowadził Aleksander Nawrocki – wybitny polski poeta, prozaik, tłumacz literatury, redaktor naczelny „Poezji Dzisiaj”, właściciel wydawnictwa książkowego IBIS. Uczestnik wielu prestiżowych międzynarodowych festiwali literackich. Laureat 24 prestiżowych nagród zagranicznych. Odznaczony przez 4 Prezydentów: Polski ( Złoty Krzyż Zasługi), Republiki Czeskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Sacha (Jakucja). Od roku 2001 na wniosek Polskiego Komitetu d/s UNESCO organizator Światowych Dni Poezji pod patronatem UNESCO. Od 2008 roku organizuje Festiwale Poezji Słowiańskiej. Od tego samego roku, również Biblioteka w Jabłonnie uczestniczy w tych festiwalach. Tegoroczny Festiwal poświęcony był Pamięci wieloletniej redaktorki „Poezji dzisiaj”, dobrej duszy tego wyjątkowego pisma – Barbary Jurkowskiej – Nawrockiej. Również ostatnia pozycja „Poezji dzisiaj” nr 149/150 dedykowana była tej wyjątkowej kobiecie.

Podczas gali w Domu Polonii w Warszawie uhonorowana medalem im. Barbary Jurkowskiej została także dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonnie – Anna Czachorowska.

Spotkanie w Jabłonnie przyciągnęło sporą grupę fanów poezji, nie tylko z Jabłonny ale i Warszawy, Legionowa, Ciechanowa. Wszystkim Państwu bardzo dziękujemy za obecność.

GBP w Jabłonnie