Jabłonowscy radni omijają prawo, bo tak wygodniej?

520450d4e0f9a.jpg

Na ostatniej sesji Rady Gminy Jabłonna radni przegłosowali dwie uchwały regulujące profilaktycznie programy zdrowotne. Jednak wykonawcy źadnego z programu nie poprzedziło postępowanie konkursowe a taki wymóg nakłada na gminę ustawa.

Podczas posiedzenia XVII Sesji rady Gminy Jabłonna 25 stycznia br. radni dyskutowali nad programami profilaktyki i leczenia próchnicy u dzieci w Szkole Podstawowej w Jabłonnie i w Chotomowie na rok 2012 oraz przyjęciem programu profilaktyki i leczenia chorób ginekologicznych oraz prowadzenia ciąźy niepowikłanych na rok 2012.

Wybór realizatora programów zdrowotnych powinien opierać się na podstawie ustawy o świadczeniach zdrowotnych: art. 48 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych Dz. U. Nr 164, poz. 1027. Według prawa gminy mają obowiązek organizowania konkursów ofert na profilaktyczne programy zdrowotne. Do wyboru realizatora programu zdrowotnego nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych. Nie ma źadnych przepisów wykonawczych, które określałyby dokładne procedury, ale wymóg „konkursu” jest jasno przez ustawodawcę nałoźony. W Jabłonnie tylko na realizację niektórych programów zdrowotnych w tym roku (jak i w latach ubiegłych) były przeprowadzane konkursy. Te które przydzielane są do realizacji SZPZOZ w Jabłonnie, omijają tryb konkursowy. Zwykle gmina przygotowuje uchwały, tak by radni wyrazili zgodę na podpisanie umowy na te świadczenia zdrowotne między Wójtem o dyrektorem SZPZOZ. W innych gminach programy zdrowotne są ogłaszane co 3 lata, konsultowane ze środowiskiem medycznym a wykonawcy wyłaniani w postępowaniach konkursowych.

Promujmy swoich?
Większość radnych broniło postępowania urzędników twierdząc, źe jabłonowska placówka najlepiej wypełni załoźenia programu. – Konkurs nie wyklucza startu podmiotów lokalnych i źe preferując dr Jakimiaka (dyrektor SPZOZ w Jabłonnie przyp. red) nie moźna wykluczać innych – mówił jedyny przeciwny projektom uchwał radny Mariusz Grzybek. Według gminnego prawnika Andrzeja Hołogi, gminne programy były przyjmowane przez wiele lat bez zastrzeźeń ze strony Wojewody: – Z tego wynika, źe działamy w granicach prawa – utwierdził radnych, źe działają zgodnie z prawem. Przewodniczący Rady Gminy Włodzimierz Kowalik zwrócił uwagę, źe słuźba zdrowia jest gminna i dziwi go stanowisko radnego Grzybka. Zaapelował do radnych by poparli stare rozwiązania: – Dajmy szansę swoim – podniósł kuriozalny argument Przewodniczący Rady. Według niego kruszenie kopii o jeden dzień nie jest warte zachodu. Uchwały zostały przegłosowane przy jednym głosie wstrzymującym się i jednym sprzeciwie.

Komentarz:
Brak postępowań konkursowych na programy profilaktyczne musi budzić wątpliwości. Brak konkursu oznacza brak moźliwości skonfrontowania kilku ofert przez co moźliwe byłoby chociaźby ograniczenie wydatków na jego realizację. Wojewoda nie miał moźliwości zakwestionowania uchwały RG Jabłonna, poniewaź nie miał świadomości braku konkursów przy wyborze wykonawcy programu. Jako, źe faktycznie brakuje przepisów wykonawczych co do wyboru podmiotu realizującego programy zdrowotne sprawdziliśmy w jaki sposób dokonuje się wyboru placówek realizującej takie projekty w innych gminach Powiatu Legionowskiego. We wszystkich postępowania konkursowe przeprowadzane są przy kaźdy programie zdrowotnym.

/Brug/

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 12

  1. W zeszłym roku oddali praktycznie za darmo dwie placówki zdrowtne (w Jabłonnie i Chotomowie) panu Jakimiakowi, które wczesniej zostały wyremontowane za pieniądze gminne. A teraz znowu bez konkursu świadczenia. Żyć nie umierać, Panie Jakimiak.

  2. Tu akurat nie istotne jest konkretne nazwisko ale sposób działania naszych wybrańców czyt. radnych, ale skoro nasi etatowi profesjonalisci z zakresu raczej mniemanologii stosowanej niż prawa stwierdzają że „bezprawie” jest prawem to nic ująć nic dodać.

  3. Promowanie swoich jest dobre pod warunkiem jeżeli swoi lepiej wykonują zadnia od innych np. budowę dróg, obiektów, oświetlenia, leczenie itd.
    To pierwszy warunek.
    Po drugie powinni być konkurencyjni w stosunku do innych.
    Po trzecie powinno dokonywać się wyboru ze zbioru kilkuelementowego, a nie jak w tym przypadku ze zbioru jednoelementowego, choć trudno tu mówić o wyborze.
    Nie oznacza to także, że wybór z wielu jest zawsze lepszy. Wszystko zależy od specyfikacji jaką się napisze, ale to wszystko w rękach urzędników.
    Przykład wyboru szkoły w gminie Jabłonna, no ale to skrajny przypadek.
    Wybór powoduje, że jesteśmy transparentni, w swoich działaniach i że mamy wpływ na to co będzie u nas bo wybieramy.
    Co by było gdyby nam wybrano wójta, choć akurat ten przypadek nie jest dobry, nieprawdaż. Ja osobiście uważam że każdy inny byłby chyba lepszy.
    Wracając do meritum – wybór powinniśmy mieć. Bez wyboru mieliśmy czasy za komuny. Telewizor jeden, meblościanka no było ich kilka ale w sklepie była tylko jedna, pralka jedna no i jeden słuszny wódz.
    Czyżbyśmy wracali do czasów bez wyboru, konkursów, przetargów itd.? Gdzie władza za nas decydowała co jest dla nas lepsze..?
    Pamiętaj masz głos, masz wybór.

  4. „Dajmy szansę swoim – podniósł kuriozalny argument Przewodniczący Rady”

    Stary czekista z pzpr dalej dzieli na swoich i nieswoich

  5. „Sprawdziliśmy w jaki sposób dokonuje się wyboru placówek realizującej takie projekty w innych gminach Powiatu Legionowskiego. We wszystkich postępowania konkursowe przeprowadzane są przy każdy programie zdrowotnym.”
    .
    To dlaczego w gminie jest inne prawo niż w całym powiecie, o co tutaj chodzi. Dlaczego wszystkie gminy powiatu (oprócz Jabłonny) realizują konkursy, a u nas wszystko poz konkursem?

  6. A jak głosowała radna posiadająca jedynie wykształceniem podstawowym ?

  7. A jak głosowała radna posiadająca jedynie wykształcenie podstawowe ?

  8. Głosowala, tak jak kazala jej Nasza Wielka Przywódczyni Narodu, oczywiście za. Pan Doktor to sasiad i dobry znajomy Władzy;-) Coz dalej wyjasniac.

  9. Ciekawe czy nasz bezkompromisowy radny Grzybek zaskarży uchwałę do wojewody czy też zadowoli się bohaterskim głosowaniem przeciw (no bo chyba się nie wstrzymał?)?

  10. Jabłonowscy radni omijają prawo, bo tak wygodniej – pewnie tak.
    Ale większość uchwał w tej gminie i pewnie i tę uchwałę chyba ktoś przygotował. Jeżeli urząd podstawia takie ciekawe uchwały pod głosowanie, to nie dziwię się czemu jest tak źle.

  11. Co się dziwić, po wyborach przyszedł czas na spłatę zobowiązań.
    A co tam będą robić konkursy na najlepszego wykonawcę usług. Konkurs pewnie przeprowadzili w zaciszu gabinetów i wygrał „słuszny” kandydat?

  12. nie w konkursie lub jego braku leży problem bo to jest tylko przykrywka do manipulacji w dążeniu do prywatyzacji gminnej służby zdrowia

Dodaj komentarz