Mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego kolejny raz przed GCK w Jabłonnie. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć czym oddychają

Mobilne płuca pod Domem Ogrodnika w Jabłonnie fot. Polski Alarm Smogowy

Mobilne płuca pod Domem Ogrodnika w Jabłonnie fot. Legionowski Alarm Smogowy

Przez najbliższe dwa tygodnie pod Domem Ogrodnika w Jabłonnie zainstalowane będą mobilne płuca w ramach ogólnopolskiej kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz”. Mieszkańcy będą mogli na własne oczy przekonać się jak powietrze w tej okolicy wpływa na ich płuca.

 

 

Akcja pt. “Zobacz czym oddychasz” prowadzona jest przez Polski Alarm Smogowy od połowy listopada 2022 roku. Polega ona na instalowaniu modelów mobilnych ludzkich płuc, które pokazują lokalnym społecznościom jakim powietrzem oddychają. Jeden z takich modeli został zainstalowany w poniedziałek (9 stycznia) w Jabłonnie w pobliżu Gminnego Centrum Kultury. Dwumetrowy model „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Po dwóch tygodniach model płuc, w zależności od jakości powietrza, przybiera grafitowy lub nawet czarny kolor. Podobna akcja została przeprowadzona w Jabłonnie również w sezonie 2021/2022 (więcej pisaliśmy TUTAJ).

 

 

Według planów organizatorów z Polskiego Alarmu Smogowego mobilne płuca od połowy listopada 2022 roku do połowy marca 2023 roku mają odwiedzić 63 miejscowości w dziewięciu województwach. Tegoroczna akcja jest realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska.

Organizatorzy akcji “Zobacz czym oddychasz” instalują mobilne płuca głównie w miejscach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy nie mają pojęcia, czym tak naprawdę oddychają. Celem akcji jest nie tylko pokazanie mieszkańcom zanieczyszczenia powietrza, ale również ma zachęcać do ocieplania domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców.

Legionowski Alarm Smogowy zachęca mieszkańców powiatu legionowskiego do skorzystania z Programu Czyste Powietrze – Czasy mamy ciężkie, z uwagi na inflację, wzrost cen nośników energii i niepewność jutra. Ale pewne jest, że opłaca się inwestować w termomodernizację, która pozwala ograniczyć wydatki na ogrzewanie, niezależnie od źródła. I tu poleca się Program Czyste Powietrze w nowej, atrakcyjnej odsłonie!

Od 3 stycznia br. wystartowała nowa edycja rządowego programu “Czyste Powietrze”. W tegorocznej odsłonie programu podwyższono progi dochodowe jak i dofinansowania do wymiany pieca grzewczego oraz termomodernizacji. Osoby, które zdecydują się skorzystać z dofinansowania z rządowego programu w 2023 roku mogą liczyć maksymalnie nawet na 135 tysięcy złotych dofinansowania (więcej pisaliśmy TUTAJ).