Ośrodek w Jabłonnie za 90 mln PLN

52045ae47f74d.jpg

W ubiegły czwartek w jabłonowskim pałacu odbyło się spotkanie informacyjne na temat planowanej w Jabłonnie budowy centrum naukowego. Beneficjentem projektu będzie Instytut Maszyn Przepływowych Państwowej Akademii Nauk w Gdańsku. Kwota inwestycji współfinansowanej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to blisko 90 mln zł.

– Głównym punktem spotkania było przedstawienie założeń architektonicznych centrum oraz badań, którymi centrum miało by się podjąć – mówi Michał Smoliński z Urzędu Gminy Jabłonna. Już teraz wiadmo, że na polach należących do Polskiej Akademii Nauk, swoją siedzibę już od grudnia 2014 roku będzie miało Centrum Badawcze PAN „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne”.

Budowa ruszy w marcu

Budowa centrum ropocznie się po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Projektów Europejskich. – Liczymy, że podpisanie nastąpi we wrześniu (raczej pod koniec) po pozytywnej ocenie formalnej i merytorycznej wniosku o dofinanswnie, który został złożony 2 lipca – mówi Marzena Patoleta z Instytutu Mazyn Przepływowych Państwowej Akademii Nauk. Wniosek wraz ze studium wykonalności w MJWPE został złożny do ponownej oceny, ponieważ nastąpiła zmiana beneficjenta projektu wcześniej był nim Insytut Maszyn Przepływowych PAN. Zmiana beneficjenta spowodowała pewne zmiany w pierwotnej koncepcji centrum, dlatego wniosek musi przejść przez ponowną ocenę – dodaje. Inwestycja finansowana będzie z EFRR, ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz ze środków własnych Instytutu Maszyn Przepływowych PAN. Ponadto w ramach projektu zaplanowana jest budowa tymczasowej drogi dojazdowej do o środka. Liczymy, że gmina będzie partycypowała w budowie drogi docelowej do Centrum Badawczego, która nie jest przedmiotem projektu – mówi Patoleta.

Nowoczesna baza naukowa

W skład centrum wejdzie kilka budynków, m.in. basen z generatorem energii. Na jego terenie znajdzie się innowacyjna baza badawczo-laboratoryjna oraz sale wykładowe. Bazę stworzą: Laboratorium Mikrosiłowni Kogeneracyjnych, Laboratorium Technik Słonecznych, Laboratorium Energetyki Wiatrowej, Laboratorium Inżynierii Bezpieczeństwa Energetyki oraz Zintegrowane Laboratorium Plus Energetyczne. Baza naukowa wyposażona będzie także w zaplecze gastronomiczne oraz tereny rekreacyjno-wypoczynkowe oraz parking. Celem projektu jest wzmocnienie potencjału infrastrukturalnego sfery badawczo-rozwojowej PAN. – Na tle innych krajów UE Polska wyróżnia się niekorzystną strukturą produkcji energii, aż 86,5% pochodzi ze spalania paliw stałych, a tylko 7% ze źródeł odnawialnych. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w Polsce wymaga podjęcia działań badawczych, wdrożeniowych i edukacyjnych. Polska Akademia Nauk wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, podjęła inicjatywę budowy centrum – tłumaczy pracownik IMP. Centrum będzie rozwijać kadrę naukową w obszarze zagadnień konwersji energii i energii odnawialnych. Ośrodek badawczy będzie pełnił także rolę inspiratora współpracy min. pomiędzy jednostkami naukowymi oraz uczelniami zajmującymi się tematyką odnawialnych źródeł energii. Ma być też ważnym partnerem współpracy międzynarodowej z jednostkami naukowymi i innymi. Jak na supernowoczesne centrum będzie ono wyposażone w supernowoczesne rozwiązania – jak samomyjące się szyby. Szczegóły będą znane po zakończeniu prac koncepcyjnych.

Dla nauki i mieszkańców

Z działania centrum skorzysta cały region. – Centrum będzie służyć wprowadzaniu ekologicznych technologii u przedsiębiorców umiejscowionych w aglomeracji warszawskiej jak i poza nią. Realizacja projektu ma również ogromne znaczenie dla współpracy nauka-biznes, która od wielu lat promowana jest przez liczne instytucje. Wpłynie jednocześnie na wzrost poziomu innowacyjności przedsiębiorców dzięki szerokiemu udostępnianiu efektów badań naukowych prowadzonych w ramach centrum – mówi Marzena Patoleta. W ośrodku będą zatrudnieni specjaliści z branży z kraju, a także z regionu, ale nie tylko. Do stałej obsługi centrum będzie potrzebny personel administracyjny, który Insytut planuje zatrudnić spośród mieszkańców Jabłonny i okolic. Na terenie centrum planowana jest także budowa tzw. ścieżki edukacyjnej. – Wyobrażamy ją sobie jako miejsce gdzie będzie można zobaczyć jak działają pewne urządzenia OZE, będą makiety, wzory, opisane modele, które będą stosowane w laboratoriach – dodaje. Przewidywane są prezentacje dla dzieci, młodzieży szkolnej i studentów. Po uruchomieniu procedur przetargowych budowa ruszy najprawdopodobniej w marcu 2013. Zakończenie inwestycji przewidywane jest na grudzień 2014 r.

/Katarzyna Śmierciak/