Ostateczna decyzja PKW: Gmina Jabłonna bez osobnego okręgu w wyborach do Rady Powiatu

UG-Jablonna

Urząd Gminy Jabłonna (fot. GP/kg)

 Gmina Jabłonna będzie stanowiła wspólny okręg wyborczy z Gminą Wieliszew w wyborach do Rady Powiatu – tak w poniedziałek (18 sierpnia) zadecydowała Państwowa Komisja Wyborcza. Nie ma od niej odwołania. 

Spór o podział powiatu na okręgi wyborcze  zaczął się 26 czerwca, kiedy Rada Powiatu ustaliła, że gmina Jabłonna będzie nadal stanowiła wspólny z gminą Wieliszew okręg wyborczy w wyborach do Rady Powiatu. Nowy podział na okręgi wyborcze ustalono  następująco: w Legionowie wyznaczono 2 okręgi – nr 1 (6 mandatów) i nr 2 (5 mandatów), w Jabłonnie i Wieliszewie jeden wspólny okręg – nr 3 (6 mandatów), jeden w gminie Nieporęt – nr 4 (3 mandaty) i jeden w gminie Serock – nr 5 ( 3 mandaty).

Jabłonna przeciwna

Z takim rozwiązaniem nie zgodziła się grupa wyborców z gminy Jabłonna. Według nich łaczenie gmin w wyborach do Rady Powiatu jest niekorzystne dla Gminy Jabłonna. Jako przykład podawali wyniki w poprzednich wyborach, kiedy ze wspólnego okręgu dla Jabłonny i Wieliszewa mandaty otrzymało  4 radnych z gm. Wieliszew  i tylko 1 radny z gm. Jabłonna. Chcąc zmienić ustalenia Rady Powiatu, 7 lipca 16 mieszkańców wniosło skargę na uchwałę do Komisarza Wyborczego w Warszawie. Ten 11 lipca uznał, że podjęta pod koniec czerwca uchwała rady naruszyła prawo – Niezrozumiałe jest, dlaczego w uchwale Rady Powiatu samodzielne okręgi wyborcze ustalono dla gminy Serock i gminy Nieporęt, które mają zdecydowanie mniejsze liczby mieszkańców niż gmina Jabłonna – wskazał komisarz w postanowieniu. Rada Powiatu do 21 sierpnia miała stworzyć nowy „zgodny z obowiązującymi przepisami”podział na okręgi.

Rada Powiatu zgodnie z prawem

Taki przebieg zdarzeń spowodował, że na wniosek radnych Platformy Obywatelskiej i Porozumienia Samorządowego Rada Powiatu zwołała 21 lipca sesję nadzwyczajną. Podczas posiedzenia przygotowano odwołanie od postanowienia Komisarza Wyborczego. Państwowa Komisja Wyborcza po rozpatrzeniu uwag powiatowych radnych uchyliła to postanowienie. Następnie Komisarz Wyborczy po ponowny rozpatrzeniu skargi niezadowolonych z połączenia gmin Jabłonna i Wieliszew, nie uwzględnił tych zażaleń. Wskazał, że uchwała Rady Powiatu została podjęta zgodnie z prawem.

Jabłonna nie daje za wygraną

Wyborcy z gminy Jabłonna nie dali jednak za wygraną. Radni zwołali sesję nadzwyczają, podczas której podjęto uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec decyzji Kosiarza Wyborczego. Wsprato ją podpisami 353 mieszkańców gminy Jabłonna. W piśmie do PKW podniesiono m.in. że  Jabłonna jest drugą co do wielkości gminą w powiecie legionowskim i powinna stanowić samodzielny okręg. Ostatecznie Państwowa Komisja Wyborcza 18 sierpnia uznała, że przedstawiony przez Radę Powiatu podział na okręgi jest zgodny z prawem oraz że – w takiej sytuacji Komisarz Wyborczy nie jest uprawniony do ingerowania w ten podział, nawet jeśli istnieją do tego zgodne z prawem możliwości, które spełniałyby oczekiwania znacznej grupy społecznej. Ta decyzja zakończyła trwające od 26 czerwca starania mieszkańców gminy Jabłonna o zmianę ustaleń radnych powiatowych. Ostatecznie wybiorą oni wspólnie z mieszkańcami gminy Wieliszew łącznie 6 radnych do Rady Powiatu Legionowskiego.

Skąd problem?

Zgodnie z zarządzeniem Wojewody Mazowieckiego Rada Powiatu Legionowskiego w kadencji 2014 – 2018 powinna liczyć 23 radnych. Z wyliczenia normy przedstawicielstwa w poszczególnych gminach wynika jednak, że łącznie wybierano by 24 radnych. Należało więc odjąć nadwyżkowy mandatu z okręgu wyborczego, w którym norma przedstawicielska jest najmniejsza. Taka konieczność zaszła więc w najmniej licznej gminie Wieliszew. Jednak odjęcie jednego mandatu, spowodowało, że w gminie wybierano by 2 radnych. Jeśli jednak liczba radnych przypadających na 1 gminę wynosi mniej niż 3, zachodzi konieczność połączenia takiej jednostki z inną w jeden okręg wyborczy. Gminę Wieliszew należało więc dobrać w parę z inną, sąsiadującą z nią gminą. W grę wchodziły tylko Serock, Jabłonna lub Nieporęt. Połączenie jej z Legionowem było wykluczone na starcie, ponieważ wiązałoby się z utworzeniem okręgu, w który weszłaby tylko część gminy Legionowo i cała gmina Wieliszew, a gminy w jeden okręg muszą łączyć się całym swoim obszarem. Wśród zwolenników stworzenia z gminy Jabłonna autonomicznego okręgu przeważała opinia, że najlogiczniejszym podziałem byłoby połączenie Wieliszewa z gminami o najmniejszej liczbie ludności – tj. Serockiem lub Nieporętem. Za niedorzeczne uważali łączenie jej z gminą Jabłonna, która ma największą liczbę wyborców. Szalę przeważył jednak Kodeks Wyborczy. Istnieje bowiem zapis o tym, że podział na okręgi wyborcze jest stały, a zmiany mogą być wprowadzane tylko, gdy jest niezgodny z ustawą oraz tylko w zakresie niezbędnym do doprowadzenia do jego zgodności z prawem. Ponieważ do tej pory gmina Wieliszew połączona była z gminą Jabłonna, aby zachować zasadę stałości, utrzymano dotychczasowy podział.