Jabłonna. Plany organizacji oświaty w gminie. Dyrektorzy przed trudnym zadaniem

posiedzenie-komisji-oswiaty

Posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury i Sportu w sprawie organizacji szkół w roku szkolnym 2014/2015 (fot. IW)

W szkołach podległych Urzędowi Gminy (UG) Jabłonna trwają przygotowania do 1 września. Nadal nie jest pewne ukończenie w terminie budowy I etapu Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowego w Chotomowie (CEKS). Jeśli gmina nie zdąży z zakończeniem budowy przed 1 września, dyrektorzy placówek oświatowych będą musieli wdrożyć plan awaryjny.

Na terenie gminy Jabłonna funkcjonują dwie szkoły gminne: szkoła podstawowa w Chotomowie oraz szkoła podstawowa i gimnazjum w Jabłonnie. Jeśli CEKS zostanie oddany do użytku do 1 września, dyrektorzy będą realizować uzgodniony już z gminą plan, który przewiduje, że w CEKS powstanie podstawówka, a w zwolnionych w ten sposób pomieszczeniach budynku szkolnego w Chotomowie stworzone zostanie gimnazjum. W Jabłonnie funkcjonować będzie już tylko Szkoła Podstawowa.

Zerówki będą uczyć się do 17.00

Według danych z końca maja br. w  szkole w Jabłonnie  w 41 salach uczyło się 927 dzieci. Dyrektor podstawówki Agata Gołowicz na przyszły rok szkolny zaplanowała stworzenie w Jabłonnie 7 oddziałów przedszkolnych i 39 szkolnych (8 klas pierwszych, 5 klas drugich, 4 klasy trzecie, po 5 klas czwartych, piątych i szóstych). Wśród dzieci uczęszczających do tej podstawówki znajdzie się 116 dzieci, które będą dojeżdżać do szkoły z dalszych rejonów gminy. Według dyrektor Gołowicz zerówki i klasy pierwsze będą pracować w godzinach od 8.00 do 16.50. Uczniowie klas 2-6 będą odbywać zajęcia w szkole od 8.00 do 16.00. Plan zakłada także utworzenie 5 grup świetlicowych, które będą funkcjonować od godziny 7.00 do 18.00.

Mało uczniów w gimnazjum

Według Katarzyny Tomporowskiej, vice-dyrektor Publicznego Gimnazjum im Orła Białego,  przygotowującej plan organizacyjny dla gimnazjum w Chotomowie, 1 września w Chotomowie stworzonych zostanie 13 klas gimnazjalnych. Będą to 4 klasy pierwsze, 5 klas drugich i 4 klasy trzecie. Do klas pierwszych dokumenty złożyło 132 uczniów ze 193 dzieci, które mogłyby, zgodnie z obwodem szkolnym, podjąć naukę w pierwszej klasie gimnazjum. Ponadto tylko 87 ze wspomnianych 132 dzieci wybrało to gimnazjum jako szkołę pierwszego wyboru. Nie wiadomo więc, jak liczne będą klasy w Chotomowie. Do chotomowskiego gimnazjum  prawdopodobnie będzie dojeżdżać 48 pierwszoklasistów  z Suchcina, Skierd, Trzcian i Rajszewa i 147 z Jabłonny. Końcowe wyniki naboru ogłoszone zostaną w lipcu.

Pracowite wakacje

W ramach przygotowania placówek oświatowych do rozpoczęcia roku szkolnego Urząd Gminy Jabłonna już ogłosił przetargi m. in. na wykonanie mebli i kabin sanitarnych do CEKS. Zapowiada negocjacje z firmami, które zajmą się przeprowadzkami, oraz plany ogłoszenia przetargów na remonty pomieszczeń szkolnych w Jabłonnie i Chotomowie.

Mimo wielu dyskusji na temat oświaty w Jabłonnie, prawdopodobnie cały proces przenoszenia szkół będzie robiony na ostatnią chwilę. Brak gwarancji ukończenia I etapu CEKS sprawia, że dyrektorzy szkół muszą mieć alternatywny plan uwzględniający organizację lekcji w dotychczasowych lokalizacjach.

Etykiety
, ,

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 8

  1. To jest generalnie skandal od przedszkola do gimnazjum. Tak jakby władze gminy nagle dowiedziały się o skutkach zaludniania swojego regionu. Bałagan, nieudolność, nieprzygotowanie i błazenada. Teraz problemy mają rozwiązać dyrektorzy placówek oświatowych bo ani Wójt ani Radni nie potrafili na czas podjąć odpowiednich decyzji. Przypomina mi się jak 10 lat temu kiedy moje dzieci były małe upominałam się choćby o plac zabaw i już wtedy pisałam, że dzieci jest coraz więcej i nie ma gdzie z nimi pójść aby skorzystać z urządzeń na powietrzu. Już moje dzieci wyrosły a placu zabaw jak nie było tak nie ma bo ten przy szkole w godzinach jej pracy okupują uczniowie a ten przy ośrodku zdrowia to pusty śmiech. Kiedy będzie lepiej, nie wiadomo ciągle tylko te puste obietnice jak np. uporządkowanie zagadnienia komunikacji na ul. Leśnej…..

  2. Nie broniąc urzędu gminy warto pokazać fakty, o których Ewa jakoś zapomniała: a) gminawlasnie kończy budowę największej szkoły w powiecie, b) radni… No cóż, wrokuwyborczym nazarli sie szaleju, c) gminny płac zabaw działa całkiem sensownie, korzysta z niego dziesiątki jeśli nie setki osób a z tego, co widzę, siłownia pod chmurką tez cieszy sie popularnością, d) jeśli plac zabaw przy szkole jest okupowany przez nastoletnich uczniów, to wystarczy sie odwołać do regulaminu i zwrocic uwage, tak dzieje sie to w Chotomowie. I na koniec – gdyby kwestiami mebli, przeprowadzek, zamiast dyrektorów zajmowaliby sie radni, to dopiero byłby cyrk. Zostawmy proce wokół edukacji fachowcom, cześć z nich miałem okazje poznac i jestem spokojny o to, ze doskonale sobie poradzą z nowa sytuacja w szkołach, nowa logistyka i reszta. Gimnazjum w Chotomowie, jak przewidywalem, bedzie mniejsze, bedzie miało zapas na nastepnych uczniów a i tak jest wyłącznie rozwiązaniem tymczasowym do momentu wybudowania CEKS etap gimnazjum. Przedszkola – temat rzeka, ale nareszcie Gmina odzyskuje kontrole nad majątkiem gminy i udostępnia publiczne przedszkola mieszkańcom. Kto raz widział listę dzieci, które nie zakwalifikowały sie do gminnego przedszkola, ten wie, o czym mowię, teraz na szczęście sie to zmienia.

  3. Umknęła mi Leśna: to taki klasyczny przykład, gdzie Gmina obrywa za nie swoje problemy. Mieszkańcy Leśnej powinni najpierw powinni obejrzec dokładnie, co kupują i jeśli kupili mieszkania bez miejsc parkingowych, to zadanie ich zapewnienia nie jest zadaniem Gminy. Zaś ci z mieszkańców Leśnej, którzy maja swoje miejsca, powinni twardo egzekwować swoje prawa własności (z tego co wiem, wlasnie tak robią). Tak wiec nawet przykład klejenia problemu ul. Leśnej do Gminy jest zwyczajnym niezrozumieniem tematu.

  4. Marcin!
    Czy wam w tej gminie mózgi już zlasowało?
    Co dyrektor podstawówki ma do oddziałów przedszkolnych ( popularne zerówki)
    „Dyrektor podstawówki Agata Gołowicz na przyszły rok szkolny zaplanowała stworzenie w Jabłonnie 7 oddziałów przedszkolnych i 39 szkolnych ”

    To tak jakby dyrektor elektrowni ustawiał robotę w kopalni, bo ta mu węgiel dostarcza!

    Pozdrawiam

  5. Alex, a wystarczyło poczytać gdzie fizycznie beda znajdować sie zerówki i nie byłbyś tak zakłopotany 🙂 pani Golowicz na wszystkich debatach to tłumaczyła a Ty teraz zdziwiony 🙂

  6. Na komisji rewizyjnej radni z komitetu wójtowej Muniak złożyli wnioski o odstąpieniu od przeniesienia gimnazjum do Chotomowa, bo chcą przeniesienia gimnazjum go do Jabłonny i zobowiązali urząd do przygotowania nowych uchwał. Czy zacznie się nowy cyrk z udziałem ludzi Olgi Muniak, poprzedni trwał kilka miesięcy. Na co stać jeszcze tych ludzi? Jeżeli uważacie że to odpowiedni ludzie do sprawowania władzy dalej głosujcie na nich. Ja na pewno tego nie zrobię.

  7. Jeżeli tylko w tym przeniesionym gimnazjum nie spadnie poziom, nie pozwalniają się nauczyciele, będzie trochę uczniów ze średnią co najmniej 4, a nawet będą mniejsze liczebnie klasy, to ja już pogodziłam się z tymi przenosinami. Im mniejsze klasy tym dla dzieciaków lepiej. Im mniej uczniów tym łatwiej sprawować nad nimi kontrolę (w legionowskich molochach uczniów jest tak dużo, że trochę strach). Dowozić ich muszą, więc nie ma specjalnie problemu.Mam nadzieję, że wyposażą tą szkołę uczciwie, a nie, że dla gimnazjalistów zostaną jakieś stare graty pozostawione przez podstawówkę.

  8. Zmiana gimnazjum na mniej liczebne wyjdzie młodym ludziom na dobre. Nauczyciele, jeśli wierzyć gminie, będą ci sami, klasy będą mniejsze a z gimnazjum ubędą przede wszystkim dzieci najbardziej roszczeniowych rodziców z Jabłonny. I to też ma swoją wartość, bo jak ktoś pisał tu wcześniej – taka atmosfera szkodzi szkole. Jeśli zaś w zespole szkół przy Chotomowskiej ma za 2 lata być postawione gimnazjum (a widząc tempo budowy części podstawowej, życzę wszystkim, by prace postępowały tak dalej), to rodzice z Jabłonny, przenosząc swoje dzieci do gimnazjów w Legionowie czy Warszawie, działają wbrew ich wygodzie, z korzyścią dla pozostałej młodzieży. O dowożeniu wypowiedziała się już przedmówczyni.

Dodaj komentarz