Jakiego szpitala oczekujesz?

5204432288bc6.jpg

Starosta Jan Grabiec rozpoczął konsultacje społeczne dotyczące szpitala dla mieszkańców powiatu. Na konferencji prasowej przedstawiono szereg sposobów, które mogą przybliźyć powiat legionowski do powstania na jego terenie szpitala. Jednak nie oznacza to, źe zwiększą się szanse na szybkie rozpoczęcie inwestycji.

31 marca w legionowskim ratuszu przedstawiono moźliwe rozwiązania budowy szpitala. Starosta Jan Grabiec tłumaczył projekty lokalizacyjne, finansowe oraz organizacyjne dla tej inwestycji. Zwrócił uwagę na to, źe moźemy wybrać między udziałem w zarządzaniu juź istniejącymi placówkami, czyli szpitalem w Nowym Dworze Mazowieckim, szpitalem na Bródnie i szpitalem powiatowym w Pułtusku, udziałem w budowie Szpitala Północnego na terenie Białołęki, albo teź budową szpitala na naszym terenie. Udział w budowie Szpitala Północnego czy dołączenie do istniejących placówek nie jest tak skomplikowane jak budowa nowej od podstaw. Jej realizacja wymaga działki, finansów, programu medycznego i organizacyjnego, a takźe zgody NFZ.

Miejsce na własny szpital

Na konferencji w ratuszu przedstawiono cztery moźliwości lokalizacji szpitala. Pierwsza obok siedziby przychodni przy ul. Sowińskiego 4 – ta wymaga zmiany planu zagospodarowania terenu oraz budowy parkingów podziemnych z racji małej powierzchni działki. Zdaniem Starosty, zaletą tego wariantu jest bliskość obiektu medycznego, który pełniłby rolę przychodni przyszpitalnej, dobry dojazd komunikacją miejską oraz zagęszczenie ludności. Dobrą lokalizacją wydają się być takźe tereny powojskowe na Piaskach. Duźa powierzchnia, centralne połoźenie w powiecie oraz dobra komunikacja moźe przegrać z finansowymi źądaniami agencji wojskowych, które po likwidacji Dowództwa 1 D.Z. naleźałoby spełnić, aby przejąć grunt. Trzecia wersja połoźenia przyszłego szpitala to teren w Gminie Jabłonna, kiedyś przeznaczony w planie miejscowym na cele medyczne. Ostatnia propozycja to działki połoźone w pobliźu lasu przy ul. Struźańskiej niedaleko Józefowa. Za wyborem tej lokalizacji przemawia duźa powierzchni działki oraz uregulowany stan prawny (lokalizacja na terenach działek będących własnością Skarbu Państwa i gminy Legionowo). Jej minusami jest brak mediów, które trzeba byłoby doprowadzić, a takźe słaba sieć komunikacji publicznej.

Koszty

Według Jana Grabca szpital mógłby powstać ze środków własnych powiatu przy ewentualnym udziale finansowym gmin, jako partnerstwo publiczno-prywatne lub ze środków prywatnego inwestora. Szpital publiczny zbudowany ze środków samorządowych musiałby powstawać 10-15 lat – tak twierdzi Starosta Jan Grabiec – i wymagałoby oszczędności na inne inwestycje. Partnerstwo publiczno-prawne co prawda gwarantowałoby szybką realizację, jednak urzędnicy wykluczają taką formę jako niemoźliwa do wykonania. Wyrażną aprobatą cieszy się pomysł znalezienia operatora medycznego i kogoś, kto sfinansuje budowę. Jednak zagroźeniem wydaje się być w tej opcji brak wpływu na przyszły zakres usług medycznych.

Konsultacje społeczne

Władze samorządowe powiatu oraz gminy zamierzają zorganizować spotkanie z przedstawicielami środowiska medycznego, wykonać analizę potrzeb i analizę zgłoszonych opinii. Zapraszają do dyskusji mieszkańców powiatu. Starosta Legionowski oczekuje na opinie, wnioski i pomysły, które moźna przesłać na adres konsultacje@powiat-legionowski.pl lub korespondencyjnie na adres Starostwo Powiatowe w Legionowie, ul. Sikorskiego 11, 05-119 Legionowo z dopiskiem „Konsultacje – szpital”.

iw