Od 1 stycznia 2024 r. ważne zmiany dotyczące egzaminu praktycznego na prawo jazdy

prawo_jazdy

Fot. GP (archiwum)

Z początkiem 2024 roku wejdą w życie ważne zmiany w procesie uzyskiwania prawa jazdy. Różnice zostaną wprowadzone m. in. w egzaminie praktycznym, co dla wielu osób, zarówno egzaminatorów jak i zdających może okazać się sporym wyzwaniem.

 

 

24 listopada br. minister infrastruktury podpisał rozporządzenie w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r. Oznacza to kilka istotnych zmian w procesie egzaminowania przyszłych kierowców, które podajemy poniżej.

 

 

Egzaminator od 1 stycznia 2024 r. nie będzie musiał informował o błędach w czasie egzaminu

Kluczową zmianą, którą wprowadzi w życie powyższe rozporządzenie będzie niewątpliwie przekazywanie informacji o negatywnym wyniku egzaminu. Przeprowadzający egzamin nie będzie musiał mówić o tym, że podjął decyzję o niezaliczeniu – niektórzy dowiedzą się o tym dopiero na końcu, po powrocie do ośrodka WORD. Oznacza to również, że wynik negatywny nie zawsze będzie skutkował przerwaniem jazdy. Kursant będzie mógł wrócić do ośrodka i dopiero tam dowiedzieć się o negatywnym wyniku. Natychmiastowe przerwanie egzaminu praktycznego będzie mogło nastąpić w przypadku popełnienia przez kandydata na przyszłego kierowcę wymienionych w rozporządzeniu wykroczeń takich jak m.in.:

  • Spowodowanie kolizji lub wypadku drogowego lub zachowanie osoby egzaminowanej mogące skutkować kolizją lub wypadkiem drogowym.
  • Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym.
  • Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim.
  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu lub będącemu na oznakowanym przejściu dla pieszych.
  • Niezastosowanie się do: sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym.
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 20 km/h

Zapewnienie przez WORD miejsca do przeglądania nagrania z egzaminu

Nowością, która zacznie obowiązywać od początku 2024 roku jest nałożenie obowiązku na Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD) wyznaczenia miejsca do przeglądania nagrania z egzaminu praktycznego. Nie musi to być jednak dedykowane pomieszczenie. Wystarczy, że będzie to miejsce do przeglądania zarejestrowanego przebiegu wydzielone w ramach np. sekretariatu czy sali egzaminacyjnej. Obowiązujące jeszcze przepisy mówiły jedynie o przechowywaniu nagrań w pomieszczeniu zabezpieczonym przed dostępem osób nieupoważnionych. Obowiązek rejestrowania egzaminów na prawo jazdy zaczął obowiązywać w Polsce 10 stycznia 2006 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nagranie można obejrzeć w przypadku niezaliczenia egzaminu i złożenia skargi, ale w praktyce (za zgodą dyrektora ośrodka) powinno to być też możliwe dla wszystkich kursantów, którzy chcą to uczynić nawet pomimo pozytywnego wyniku egzaminu praktycznego.

Na egzamin z aplikacją mObywatel

Jedną z nowości będzie również możliwość potwierdzenia tożsamości egzaminowanego nie tylko jak dotychczas przy pomocy dowodu osobistego, paszportu, karty pobytu, tymczasowego zaświadczenia tożsamości, polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca czy zgody na pobyt tolerowany. Teraz do powyższej listy dołączy również aplikacja mObywatel. Po jej okazaniu kierowca zostanie dopuszczony do egzaminu.